با مطلبی دیگر در مورد نقش الگوساز در صنعت مد همراه شما هستیم و این مطالب پیش زمینه خوبی برای شرکت در دوره های آموزش طراحی لباس و الگوسازی و دوخت می باشد. الگوسازان نقش اصلی صنعت مد را در اختیار دارند و تمامی طراح هایی که شاهد آن ها هستیم، توسط الگوسازان ماهر طراحی شده است. یک الگوساز باید ایده ها و طرح های جذاب و جدیدی در ذهن خود داشته باشد و همچنین بتواند از قدرت قوه تخیل خود برای طراحی ها استفاده کند و همچنین بتواند این رویاها را به حقیقت تبدیل کند.

به واقعیت تبدیل کردن ایده ها کار هر الگوسازی نیست و هر ایده ای را نمی توان بدون تحقیق و طراحی سه بعدی به واقعیت تبدیل کرد و اگر یک برند خاصی قرار است یک الگوی شاخص داشته باشد، ممکن است مدت ها طول بکشد تا یک الگوی مناسب یافت شود. الگوسازان مد مانند کارگردانان فیلم هستند که وظیفه خلق ایده های جذاب در فیلم را برعهده دارد و در صنعت مد، الگوسازان وظیفه طراحی بر روی پارچه را برعهده دارند.

اگر به دنیای الگوسازی و دوخت علاقمند هستید، می توانید در دوره های آموزش طراحی لباس و آموزش الگوسازی و دوخت در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب شرکت نمایید. این دوره ها زیر نظر اساتید برجسته کشور و با بهترین و بروزترین سیستم های آموزشی برگزار می گردد و همین حالا می توانید از طریق وب سایت این مجموعه اقدام به ثبت نام نمایید.

تاثیر طراحان خاص

برای این که به یک طراح و الگوساز حرفه ای تبدیل شوید، باید تجربه کافی در این زمینه را داشته باشید و همچنین داشتن یک ذهن خلاق و ایده پردازی های جذاب در این مسیر می تواند به شما کمک کند. طراحان به سبک مد روز توجه خاصی دارند و اغلب طیف وسیعی از مهارت ها را نیز دارند که می توانند به یک طرح ساده و کاغذی جان بدهند. این روزها نرم افزارهای طراحی به کمک طراحان آمده است و به کمک آن می توان طرح های سه بعدی را با جزییات بیشتری طراحی کرد.

البته الگوسازی و طراحی در فرهنگ ها و کشورها متفاوت می باشد و ممکن است هر شرکتی طرح خاص خود را داشته باشد و در بسیاری از کشورها، برندهای خاص از برترین الگوسازان برای طراحی های خود استفاده می کنند و سرمایه گذاری های عظیم در این باره شکل می گیرد. در این هم شغل الگوسازی و طراحی مد در حال رشد می باشد و درآمد خوبی از این طریق می توان به دست آورد.

با ورود به دنیای طراحی و مد می توانید در آینده به یک الگوساز ماهر تبدیل شوید و می توانید طرح های خود را وارد بازار کنید و یک برند خاص را در ایران ابداع کنید. برای شروع کار می توانید در دوره های آموزشی شرکت کنید و پس از یادگیری، طرح های خود را بر روی کاغذ یا نرم افزارهای طراحی ترسیم کنید و اینقدر این کار را انجام دهید تا به یک طرح خاص برسید. طراحی و الگوسازی نیاز به زمان دارد و یک شبه نمی توان طراح های جذاب و خاص را به دست آورد.

نقش الگوساز در صنعت مد

انواع الگوها در تولید پوشاک

ما در دوران زندگی خود و در سنین مختلف لباس بسیاری را استفاده کرده ایم که تمامی آن ها با یک دیگر تفاوت داشته اند و از طرح ها و الگوهای مختلفی درست شده بودند. برخی ها ممکن است فقط از یک برند خاص لباس های خود را تهیه کنند و برخی دیگر فقط از روی ظاهر لباس آن را خریداری می کنند. برای تولید یک لباس باید چندین مرحله طی شود و این مراحل به شرح زیر می باشد:

  • ترسیم الگوی تخت

این روش یک الگوی اساسی را ترسیم می کند و آن را به صورت سه بعدی با پارچه موسلین در می آورد که به راحتی روی کاغذ منتل شود. ساخت الگو تخت به برجسته کردن زمینه های حرکت و افزایش راحتی برای فردی که لباس را می پوشد، کمک می کند. پرامترهایی که عمده پوشاک الگوی اصلی را در لباس زنان ایجاد می کند به عبارتند از:

  1. جلوی بدن
  2. گردن
  3. پشت بدن
  4. دامن
  5. آستین
  • درفتینگ

برای ایجاد طرح های اولیه از درفتینگ استفاده می شود و این طرح ها با استفاده اندازه استاندارد کارخانه ها اندازه گیری می شود. این روش به صورت سنتی بر روی کاغذ کشیده شده و علامت هایی برای سهولت تکمیل پوشاک دارد.

  • فشن دراپینگ

این سبک شامل تکه کردن پارچه موسلین روی یک فرم جهت ایجاد یک شکل سه بعدی می باشد و پس از رسیدن طراح به ظاهر مناسب، این پارچه برای الگوی نهایی به روی کاغذ منتقل می شود.

برای یادگیری الگوسازی با روش های بسیاری را یاد بگیرید و باید زمان زیادی برای حرفه ای شدن در این کار صرف کنید. علاقه داشتن و استعداد در این زمینه بسیار مهم می باشد و این را باید با تمام وجود انجام داد تا بتوانید بهترین خروجی را از آن داشته باشید.

الگوسازی و اهمیت درست انجام دادن آن