اصول الگوسازی و اهمیت درست انجام دادن آن یکی از مهمترین پارامترهای این حرفه محسوب می شود و همیشه برای طراحی و دوخت یک لباس باید از یک الگوی درست و مناسب استفاده کرد. جزییات و تکنیک موجود در هر الگو این موضوع را مشخص می کند که لباس با حداقل خطا و به بهترین شکل طراحی و ساخته شده است. پس از طراحی لباس، قبل از آن که الگو ساخته شود باید ترسیمات آن به نقشه های فنی تبدیل شود و افرادی که در این زمینه مبتدی هستند، منابع و آموزش های بسیاری وجود دارد که در این راه می تواند به آن ها کمک کند.

افرادی که قصد یادگیری الگوسازی به صورت اصولی هستند می توانند در دوره های آموزش طراحی لباس و آموزش الگوسازی دوخت در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب شرکت نمایند. دوره های آموزش طراحی لباس و الگوسازی دوخت یکی از پرطرفدارترین دوره های این مجموعه محسوب می شود و این دوره های زیر نظر برترین اساتید کشور برگزار می شود. شما هم می توانید جهت شرکت در این دوره ها از طریق سایت این مجموعه اقدام به ثبت نام نمایید.

ساخت الگو در توسعه برند کمک بسیاری زیادی می تواند بکند و زمان که این کار به درستی انجام شود می توانید تناسب لباس را به تصویر بکشید و همچنین می توانید در مورد طیف سایزهای لباس ها تصمیم گیری کنید. الگو ها شکاف بین ایده پردازی و تولید را پر می کنند و در نتیجه این کار برای برند و تولید کننده مفید و سودآور می باشد و شناخت اصول الگوسازی بینشی را درباره نحوه شکل گیری لباس ایجاد می کند.

نحوه ساخت الگوها

در اصول الگوسازی و اهمیت درست انجام دادن آن ، نحوه ساخت الگوها بسیار مهم می باشد و روش های مختلفی وجود دارند که افراد ماهر برای ساخت الگوهای تجاری از آن ها استفاده می کنند اما بر خلاف تصور مردم، تمامی این روش ها شامل شکل های سه بعدی لباس نیستند و واقعیت، اکثر الگوسازان تمایل بسیاری برای استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای طراحی برای انجام کارهای خود دارند که این روش می تواند برای برش و دوخت لباس های زنانه و مردانه واقعی مورد استفاده قرار گیرد.

این روزها با ورود تکنولوژی به صنعت الگوسازی و دوخت پیشرفت بسیار زیادی در این زمینه دیده شده است و طراحی های سه بعدی نشان از بالا بردن کیفیت الگوسازی و دوخت ها می دهد. پیاده سازی ایده های جدید به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای طراحی می تواند طراح های جدیدی را در این زمینه اختراع کند و استفاده از اینگونه ابزارها کار را برای بسیاری از الگوسازان راحت و دلچسب تر کرده است.

فرآیند توسعه الگو زمانی آغاز می شود که ترسیمی از لباس مورد نظرتان را برای تولید ترسیم کنید و این ترسیم اولیه با تجسم شکل انسان در ذهن شروع می شود و گاه های بعدی منجر به ساخت یک ایده خام به یک لباس ایده آل می باشد و تمامی این ها توسط خود شما می تواند انجام شود.

اصول الگوسازی

حال به اصول الگوسازی می رسیم، جایی که هنر تبدیل ایده اصلی طراحی لباس به یک تکه از لباس واقعی است تا به شکل عالی بر بدن بنشیند. از گذشته تاکنون این ایده ها و روش های الگوسازی تفاوت بسیاری کرده است و هر فرهنگ و کشوری اصول الگوسازی خود را دارد. هنوز هم بسیاری از الگوسازان از روش های قدیمی و الگوهای قدیمی برای انجام این کار استفاده می کنند ولی با پیشرفت تکنولوژی و علاقمندان، این صنعت رو به پیشرفت بزرگی می باشد.

با این حساب، نسل های زیادی تجربه در زمینه الگوسازی، فن های تازه ای در هنر الگوسازی پدید آورده اند و هر تکنیکی که بتواند طراحی را به یک لباس واقعی تبدیل کند در دنیای الگوسازی مورد استقبال قرار می گرد و بسیاری از طراحان و الگوسازان را به سوی خود می کشد.

محل ساخت الگوها

پس از اصول الگوسازی و اهمیت درست انجام دادن آن ، محل ساخت الگوها موضوعی است که باید به آن پرداخته شود. بیشتر تولید کنندگان در پرسنل خود از یک یا چند الگوساز استفاده می کنند که کار دوخت و امور دیگر مربوط به الگوها را به عهده می گیرند. این افراد متخصص در همان ساختمان پرسنل طراحی شرکت مشغول به کار هستند اما در دفاتر جدا یا دفاتری که با الگوسازان دیگر نیز مشترک است، می توانند همکاری داشته باشند.

بسیاری از هنرجویان پس از یادگیری این دوره ها به دنبال یک شعل مناسب در این زمینه می باشند و می توان گفت که بساری از شرکت های الگوسازی به دنبال افرادی با استعداد و متخصص در این زمینه می باشند و با کمی تحقیق و جستوجو در سایت های کاریابی می توانید شغل مورد نظر خودتان را پیدا کنید. الگوسازهای فریلینسر یا همان آزادکار می توانند در خانه یا یک دفتر کار کنند و یکی از مزیت های شغل الگوسازی و وجود تکنولوژی در این زمینه این است که الگوسازان و تولید کنندگان لباس بدون این که هم دیگر را ملاقات کنند می توانند کارهای خود را پیش ببرند. هر چند ملاقات به صورت حضوری می تواند کیفیت کار را بالا ببرد و تبادل الگوها آسان تر انجام می شود و گفتگو و مشورت در این زمینه می تواند برای تعیین اهداف مشترک تاثیر گذار باشد.

چگونگی و محل آغاز الگوسازی

برای شروع نیازی به انجام کارهای بزرگ ندارید و فقط داشتن انگیزه و پشتکار می تواند شما را به یک متخصص تبدیل کند. این شغل مناسب افرادی است که عاشق پارچه و ایده پردازی در این زمینه باشند و با هر بار کار کردن در این زمینه ایده های بسیاری به ذهن آن ها راه پیدا کند و بتوانند آن ها را پیدا سازی کنند. برای حرفه ای شدن می توانید از تمامی منابع اطلاعاتی موجود استفاده کنید و سعی کنید هر آنچه که لازم است در این زمینه بدانید را یاد بگیرد.

در دوره های آموزش طراحی لباس و آموزش الگوسازی و دوخت تمامی سرفصل های مورد نیاز به هنرجویان آموزش داده می شود و پس از پایان دوره انتظار می رود هر نفر به یک متخصص الگوسازی و طراح لباس تبدیل شده باشد. پس از این که دوره های مورد نظر را با موفقیت به اتمام رساندید، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک معتبر دو زبانه به هنرجویان ارائه می شود و این مدرک برای ورود به بازار کار کمک بسیار زیادی به شما می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید و همچنین سوالات، نظرات و پیشنهدات خود را با ما در میان بگذارید.

الگوسازی در تولید پوشاک