شغل مهندسی شبکه های کامپیوتری

آشنایی با شغل مهندسی شبکه های کامپیوتری و بازار کار آن برای افراد علاقمند به این حرفه بسیار کارآمد است و علاقمندان مهندسی شبکه می توانند به راحتی تصمیم بگیرند که آیا اقدام به آموزش مهندسی شبکه کنند یا خیر. از این رو ما تصمیم گرفتیم مقاله ای در این زمینه برای شما عزیزان فراهم کنیم، با ما همراه شوید.

مهندسی شبکه یکی از گرایش های تخصصی رشته کامپیوتر می باشد، مهندسی شبکه به دو بخش مهندسی نرم افزار و سخت افزار طبقه بندی می شود. نرم افزار شامل شامل برنامه ها و سیستم عامل هایی است که بر روی سیستم نصب می شوند و سخت افزار، به تجهیزاتی اطلاق می شود که کاربران را به سرور متصل می کند. مهندسی شبکه یک شغل به سرعت در حال رشد است. بر اساس تخمین ‌ها، پیش ‌بینی شده است که بین سال‌ های 1394 تا 1404، شغل مهندس شبکه تا ۱۰ درصد فراتر از حد میانگین رشد داشته و خواهد داشت.

مهندس شبکه کیست

شغل مهندسی شبکه های کامپیوتری

مهندسان شبکه مسئولیت برنامه ‌ریزی، پیاده‌ سازی و مدیریت شبکه ‌ها را عهده ‌دار هستند. این افراد مسئول هستند بهترین بهینه ‌سازی ‌های ممکن را روی شبکه ‌ها انجام دهند تا شبکه ‌ها مطابق با برنامه ‌ریزی انجام شده توسط معمار شبکه عملکرد قابل قبولی داشته باشند. در حالی که فعالیت‌ های تکنسین‌ های شبکه، مدیران شبکه یا سرپرستان فناوری ‌اطلاعات پیرامون عیب ‌یابی روزانه تجهیزات فناوری اطلاعات است، مهندسان شبکه چالش جدی ‌تری دارند و باید بر طراحی و بهبود عملکرد شبکه نظارت کنند.

مهندس شبکه باید بر اولویت ‌بندی دقیق تخصیص پهنای باند نظارت کند، سرعت پورت ‌های مختلف سوییچ را بنا بر استفاده دستگاه ‌ها و کاربران تنظیم کند و همچنین با مهندسان امنیت شبکه در جهت شناسایی آسیب ‌پذیری ‌ها و تنگناهای امنیتی تعامل نزدیکی داشته باشد. در برخی از سازمان‌ ها مهندس شبکه مسئولیت ساخت و پیاده ‌سازی شبکه ‌های بی ‌سیم و فیزیکی، عیب‌ یابی مشکلات، تحقیق در خصوص به‌ کارگیری فناوری ‌های جدید و ادغام فناوری ‌های جدید و قدیمی را عهده ‌دار است.

بیشتر بخوانید: مهندسی شبکه چیست

شاخه های مهندسی شبکه

شغل مهندسی شبکه های کامپیوتری

دوره های مهندسی شبکه شاخه های مختلفی دارد و هر فردی با توجه به علاقه و استعداد خود می تواند در دوره مورد نظر خود شرکت نماید:

  • دوره های Network+ و A+:

ابتدایی ترین دوره برای ورود به دنیای شبکه، Network+ و A+ می باشد که در به مسائل ابتدایی و آشنایی با شبکه پرداخته می شود که پیش نیاز دوره های بالاتر می باشد.

  • دوره های سیسکو:

دوره های سیسکو (Cisco) یکی از زیر شاخه های مهندسی شبکه محسوب می شود که خود آن چندین دوره مختلف و سطح بندی شده دارد. ابتدایی ترین دوره پس از دوره Network+، دوره CCNA می باشد پس از گذراندن این دوره به مراتب می توانید در دوره های سطح بالاتر مانند CCNP Route یا CCNP Switch شرکت نمایید. پس از گذراندن دوره های نام برده، می توانید در سطح بالاتر یعنی دوره CCNP T-Shoot شرکت نمایید که مدارک این دوره ها بسیار ارزشمند می باشد.

  • دوره های مایکروسافت:

دوره های مایکروسافت هم دیگر دوره ای است که در شاخه مهندسی شبکه برگزار می گردد و دوره های مانند MCSE و MCSA در آن برگزار می گردد.

  • دوره میکروتیک:

دیگر دوره ای که در زیر شاخه مهندسی شبکه برگزار می شود، دوره میکروتیک می باشد که طرفداران خاص خود را دارد و یک دوره کاربردی می باشد. شرکت میکروتیک به منظور آشنایی کاربران و کارشناسان شبکه با دستگاه های این شرکت و توانایی نصب و پیکربندی آن ها، دوره های آموزشی را تعریف و طبقه بندی کرده است.

  • دوره لینوکس:

هنرجویانی که علاقمند به یادگیری لینوکس می باشند، می توانند در دوره های آن شرکت نمایند و این دوره هم جزء زیر شاخه های مهندسی شبکه محسوب می شود.

دوره آموزش مهندسی شبکه

شغل مهندسی شبکه های کامپیوتری

مجتمع فنی تهران با بیش از چهل سال سابقه درخشان آموزشی و برخورداری از لابراتورهای مجهز و تجهیزات روز دنیا اقدام به برگزاری دوره های آموزشی از جمله آموزش مهندسی شبکه کرده است. تمامی دوره های آموزشی در این مجموعه به گونه ای برگزار می شود که هنرجو پس از گذراندن دوره آماده ورود به بازار کار باشد و هر آن چه که لازم است تا هنرجویان در این زمینه آموزش ببینید، به آن ها آموزش داده می شود.

تمامی شاخه های مهندسی شبکه در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب در سطح های مختلف و در دوره های جداگانه برگزار می شود و پس از پایان هر دوره آموزشی به مدرک معتبر دو زبانه به هنرجویان ارائه می شود و اگر مایل بودید و می توانید در سطح پیشرفته بعدی شرکت نمایید. برای این که به یک مهندس شبکه کامل تبدیل شوید باید به تمامی دوره های شبکه را در یک حوزه به پایان برسانید و پس از آن می توانید به عنوان یک کارشناس یا کارشناس ارشد شبکه مشغول به کار شوید. البته یک مهندس شبکه برای موفقیت باید همیشه اطلاعات خود را بروز نگه دارد و هر زمان که مطالب جدیدی در دسترس بود، برای مطالعه و یادگیری آن اقدام نماید.

جهت شرکت دوره آموزش مهندسی شبکه می توانید بر روی لینک ثبت نام کلیک کنید.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439 – 66576455