موتورهای جستجو به کاربران کمک می‌کنند هر چیزی که در بستر اینترنت به دنبال آن هستند را پیدا کنند. رویکردی که از سوی موتور جستجوگر گوگل مورد استفاده قرار گرفت، باعث به وجود آمدن تحولی عظیم در این ارتباط شد. رویکردی که در نهایت الهام‌بخش موتورهای جستجوگر دیگری همچون بینگ، یاهو، بایدو، یاندکس و… شد. مالکان سایت‌ها نیز برای جذب بیشتر کاربران تصمیم گرفتند، سایت‌های خود را منطبق با الگوهایی طراحی کنند که از سوی موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. الگوهایی که امروزه به نام سئو از آن‌ها نام می‌بریم.

متدولوژی سئو پارامترهای مختلفی را شامل می‌شود و هیچ سایتی نمی‌تواند ادعا کند که از همه آن‌ها به‌طور همزمان استفاده می‌کند. اصولاً این عوامل به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

  • سئوی درون صفحه یا سئوی درون سایت
  • سئوی خارج از صفحه یا سئوی خارج از سایت

سئوی درون صفحه‌ای به مجموعه پارامترهایی اشاره دارد که تحت کنترل شما است که از برجسته‌ترین آن‌ها باید به کدنویسی سایت اشاره کرد. این مفهوم مواردی مثل فرابرچسب‌ها (Metatags)، فراتوضیحات (metadescriptions) ، سرتیترها (headings)، تگ‌های عنوان (title tags)، لینک‌های داخلی سایت (internal links)، نقشه سایت (Site Map)، زمان بارگذاری صفحه (page-load time)، معناشناسی (semantics) و سهولت پیمایش (navigation) را شامل می‌شود.

سئو داخلی به‌طور کلی بر ارائه کارآمد محتوا به کاربران وب‌سایت متمرکز است. پایبندی به معناشناسی و ساختار بهینه صفحه وب برای بهبود کمی سایت ضروری است.

معناشناسی: این واژه که گاهی أوقات به نام جستجوی معنایی به آن اشاره می‌شود، یک روند بازیابی اطلاعات است که توسط گوگل استفاده می‌شود تا نزدیک‌ترین پاسخ را به کاربر نشان دهد. همان‌گونه که اطلاع دارید، در گذشته جست‌وجو بر اساس تطبیق عینی کلمات کلیدی بود، اما امروزه گوگل با این قابلیت به لایه‌های عمیق‌تری از مفاهیم عبارات می‌پردازد. این اصطلاح برگرفته از معناشناسی در شاخه زبان‌شناسی است که معنا و مفهوم کلمات را مورد بررسی قرار می‌‌دهد.

چرا جست‌وجوی معنایی دارای اهمیت است؟

در حالی که عوامل بی شماری در اصول جست‌وجوی معنایی وجود دارد، اما ضرورت و اهمیت تاثیر آن در سئو به آسانی قابل درک است. به‌طور کلی معناشناسی یا همان جستجوی معنایی به این دلیل استفاده می‌شود که اغلب کاربران در زمان جست‌وجو از کلمات متنوعی استفاده می‌کنند که عینا شبیه عبارات محتوای مورد نظر نیست، بسیاری از جستجوها به طور ناخواسته مبهم هستند، ضرورت درک روابط بین سلسله مراتب لغوی در دنیای امروز اهمیت زیادی دارد و در نهایت موتورهای جست‌وجو سعی می‌کنند بر مبنای علایق و تمایلات شخصی کاربران صفحات وب را به آن‌ها نشان دهند.

گاهی اوقات در زمان جست‌وجو نمی‌دانیم چگونه پرسش خود را مطرح کنیم. به‌طور مثال، آهنگی در رادیو شنیده‌اید که آن را نمی‌‌شناسید و از آن خوشتان می‌‌آید. شروع به جست‌وجوی بخش‌هایی از متن آهنگ در گوگل می‌کنید یا تنها اسم آلبوم را به گوگل می‌دهید تا آهنگ معروف آن آلبوم را به شما نشان دهد.

به‌طور مثال، در تصویر بالا ما به واژه آلبوم گلبانگ اشاره کردیم، حال اگر این به جای این عبارت از واژه آهنگ بت‌چین استفاده کنیم، گوگل مجموعه آهنگ‌ها را به همراه نام آلبوم به ما نشان می‌دهد.

این بهترین مثالی است که در ارتباط با مفهوم معناشناسی می‌توان به آن اشاره کرد. حال اگر در طراحی سایت و محتوای آن به این نکته دقت کرده باشید، گوگل در نتایجی که ارایه می‌کند به سایت شما اشاره می‌کند.

سئو خارجی به مجموعه متغیرهایی اشاره دارد که مرتبط با کدهای سایت نیستند یا تحت کنترل شما نیستند. این‌ها مواردی مثل پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بوک‌مارک‌ها، وبلاگ‌ها و فیدهای RSS را شامل می‌شوند. سئوی خارج از صفحه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار با سئو سایت است که در این میان شبکه‌های اجتماعی نقش کلیدی در این زمینه دارند. اگر به دنبال آن هستید تا کاربران بیشتری با سایت شما آشنا شوند و اعتماد و اعتبار قابل توجهی از گوگل کسب کنید باید روی شبکه‌های اجتماعی و تعامل بیشتر با کاربران سرمایه‌گذاری کنید.

دریافت مدرک نرم افزار EPLAN برای مهاجرت
بیشتر بخوانید

سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی که به نام‌هایی مثل On-Site SEO و On-Page SEO نیز شناخته می‌شود به مجموعه فعالیت‌هایی که برای بهینه‌سازی مولفه‌های داخلی یک سایت با هدف افزایش رتبه سایت و افزایش ترافیک سایت در موتورهای جست‌وجو انجام می‌شود اشاره دارد. در سئو داخلی بهینه‌سازی محتوا، کد‌های HTML، جاوااسکریپت و CSS باید انجام شود.

در گذشته برای کاهش رتبه سایت کلمات کلیدی را به دفعات در بخش‌های مختلف مقالات قرار می‌دادند، اما دیگر این‌گونه نیست و کلمات کلیدی در بهبود سئو داخلی سایت خیلی موثر نیستند. در گذشته معیارهای موتور جست‌وجو بر همین مبنا بود و قرار دادن کلمه کلیدی زیاد به موتورهای جستجو نشان می‌داد که این سایت ارتباط نزدیکی با عبارت‌های مورد جست‌وجو کاربران دارد و تجربه کاربر در رتبه دوم قرار می‌گرفت.

امروزه معیارهای قدیمی دستخوش تغییر شده‌اند و علاوه بر تعداد کلمات کلیدی صفحات، به مفهوم و معنای محتوای سایت و تعامل کاربران با سایت دقت می‌کنند. جالب آن‌که اگر در محتوای خود از کلمات مترادف و نزدیک به کلیدواژه اصلی استفاده کنید، موتورهای جست‌وجو بدون مشکل این موضوع را متوجه می‌شوند و در نتایج جست‌وجوها به سایت شما اشاره می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم به دنبال این موضوع نباشید که کلمات کلیدی را به شکل تکراری و ثابت در لابه لای مقاله‌ها قرار دهید و به جای این‌کار از ترکیب کلمات کلیدی و مترادف آن‌ها استفاده کنید.

با این توصیف باید بگوییم که سئو داخلی به تکرار کلمات کلیدی و قرار دادن آن در تمام مقاله حساسیت کمتری دارد و برای بهبود این روش شما باید شناخت دقیقی از کاربران خود داشته باشید و بدانید کاربران به دنبال چه چیزهایی هستند. به‌طور مثال، فرض کنید افراد بین 20 تا 26 سال که دانشجو هم هستند، به فکر مهاجرت به خارج از کشور برای تحصیل می‌باشند و به این لحاظ، موضوع خود را منطبق با این بینش بنویسید.

سئو داخلی چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای این‌که سئو داخلی کاربرپسند و دارای محتوای مناسب باشد باید به چند ویژگی زیر دقت کنید:

محتوای عمیق: از نگارش محتواهای کم ارزش و بی کیفیت دوری کنید. سایت شما زمانی موفق می‌شود که محتوای قدرتمند و عمیقی داشته باشد.

کاربرپسند: سایتی که در آن محتوا بارگذاری می‌کنید باید به علایق و سلیقه مخاطبان نزدیک باشد. همچنین از قرار دادن تبلیغات زیاد در سایت دوری کنید، زیرا مخاطب را خسته کرده و او را از سایت شما دور می‌کند.

اصیل بودن: محتواهایی که در سایت بارگذاری می‌کنید، نباید کپی‌برداری باشد، زیرا کاربران به دنبال سایت‌هایی هستند که حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشند.

معتبر بودن: مطالبی بارگذاری شده در سایت باید منبع ارزشمند و قابل اعتمادی داشته باشند. بنابراین سعی کنید مطالبی را بنویسید که اعتبار بالایی دارند که کاربران از خواندن آن‌ها لذت ببرند. این‌کار اعتبار سایت شما را بیشتر می‌کند.

همسو با نیازهای جامعه و کاربران: محتوا باید هدف کاربران را بشناسد و انتظارات آنان را برآورده کند و مطابق با آن از کلمات کلیدی در نگارش آن استفاده شده باشد.

پارامترهای موثر بر سئو داخلی

علاوه بر کلمات کلیدی، پارامترهای دیگری نیز بر بهبود رتبه‌بندی سایت در سئو داخلی تاثیرگذار هستند. از جمله این پارامترها باید به تگ عنوان و هدینگ، بهینه‌سازی تصاویر، سرعت بارگذاری، قابلیت نمایش درست در گوشی‌های هوشمند، اشتراک‌گذاری و موارد این چنینی اشاره کرد.

تگ عنوان (Title Tags)

یکی از مهم‌ترین عوامل در سئو داخلی تگ عنوان است، زیرا اولین چیزی که کاربران می‌بینند تگ عنوان است. در صفحه نتایج موتورهای جستجو، هنگامی که کلماتی در کادر جست‌وجو می‌نویسید، اگر این کلمات با عنوان صفحه یکی باشد، گوگل آن‌را برجسته نشان داده و باعث افزایش نرخ کلیک CTR و بازدیدهای بیشتر می‌شود. علاوه بر این، محتوای شما باید متناسب با نیاز مخاطب باشد. به بیان ساده‌تر، باید سعی کنید مخاطب خود در حوزه‌ای که کار می‌کنید را بشناسید و عنوان یا تگ صفحه خود را منطبق با آن انتخاب کنید، یعنی تگ مختصر و کوتاه باشد و از کلمات خاص مثل رایگان، ترفندها، اطلاعات و … در آن استفاده شده باشد. در هنگام نوشتن تگ سعی کنید عنوان خاص و منحصر به فردی انتخاب کنید، تعداد کاراکترها مختصر باشند و عنوان خود را در گیومه قرار دهید که جلب توجه کند.

اکسل در حسابداری ویژه بازار کار
بیشتر بخوانید

تگ توضیحات متا

درست است که این مورد در رتبه‌بندی سایت بی تاثیر است، اما اهمیت زیادی دارد. اگر توضیحات شما مناسب و قابل توجه باشد مطمئن باشید مخاطب مطلب شما را بازدید خواهد کرد و CTR شما بالا خواهد رفت. در نوشتن تگ توضیحات متا باید متنی کوتاه و کاملا دقیق و روشن به کار ببرید. بهتر است از کلماتی استفاده کنید که مخاطب را ترغیب کنید پس از خواندن آن روی لینک سایت کلیک کند. تعداد کاراکترها را بین 130 تا 165 قرار دهید. سعی کنید برای هر صفحه توضیحات متا را به صورت انحصاری برای آن صفحه بنویسید.

تگ هدینگ

تگ هدینگ که مجموعه تگ‌های H را شامل می‌شود در گذشته برای خواناتر کردن مقالات استفاده می‌شد و بیشتر برای تعیین سرفصل‌ها و تیترها به کار گرفته می‌شد. با این‌حال، این تگ‌ها در دنیای سئو اهمیت زیادی دارند و گوگل برای هر یک از آن‌ها ارزش خاصی در نظر می‌گیرد. تگ‌ها به صورت H1 تا H6 استفاده می‌شود که تگ H1 بالاترین وزن را دارد و از نظر درجه و امتیاز خیلی مهم‌تر از H6 است. از H1 یکبار در مقاله استفاده می‌شود و از بقیه تگ‌ها می‌توان به دفعات استفاده کرد. سعی کنید برای امتیاز گرفتن و رتبه‌بندی عنوان مقاله در H1 قرار بگیرد و در بقیه تگ‌ها از کلمات کلیدی و مترادف‌ها استفاده شود.

استفاده از تصاویر در سئو داخلی

در سئو داخلی سایت باید از عکس‌های مطلوب و کاربر پسند مطابق با عنوان مقاله استفاده کنید. عکس‌ها یکی از موثرترین پارامترهای کلیدی برای جلب توجه کاربران است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از تصاویر تزئینی استفاده نکنید و مواردی را کار کنید که همسو با محتوای مطلب هستند.

اشتراک‌گذاری

انتشار و اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی نقش مهم و تاثیرگذاری در افزایش تعداد مخاطبان سایت دارد. می‌توانید دکمه اشتراک‌گذاری را در انتهای صفحه سایت قرار دهید. اگر قصد دارید متاسفانه کاربران ایرانی چندان تمایلی به انجام این‌کار ندارند، با‌اینحال قرار دادن این قابلیت در سایت بهتر از نبود آن است.

سرعت بارگذاری

مدت زمان بارگذاری صفحه را سرعت بارگذاری می‌گویند. زمان بارگذاری به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر بخواهید رتبه سایت بالا رود، باید زمان بارگذاری کم باشد، زیرا کاربران از صفحاتی که به کندی بالا بیاید بیزار هستند و گوگل نیز برای این موضوع امتیاز منفی در نظر می‌گیرد.

برخی برنامه‌ها نیازمند افزونه‌های خاصی هستند که همین موضوع باعث کاهش سرعت سایت می‌شود. بنابراین باید این نکته را بررسی کنید.

سعی کنید از سرویس‌های تحویل محتوا (CDN) برای افزایش امنیت و افزایش سرعت دسترسی به سایت استفاده کنید.

تصاویری که روی سایت قرار می‌دهید را بهینه‌سازی کنید و از عکس‌های با فرمت PNG و JPEG استفاده کنید تا حجم تصاویر کم شود.

قابلیت‌ها و ابزارهایی مثل ویجت‌ها، تقویم و موارد مشابه زیبایی خاصی به سایت می‌دهند، اما دقت کنید که این ابزارها مدت زمان بارگذاری سایت را زیاد می‌کنند.

اگر کدنویسی جاوااسکریپت و CSS به درستی انجام نشده باشد، در هر مرتبه بارگذاری کدهای زیادی باید از سرور فراخوانی شده و به کلاینت نشان داده شوند که همین مسئله تاثیر محسوسی بر سرعت بارگذاری سایت دارد.

یادگیری طراحی لباس را از کجا و چگونه شروع کنیم؟
بیشتر بخوانید

نمایش درست سایت در گوشی‌های هوشمند

امروزه بیشتر کاربران برای مشاهده وب‌سایت‌ها از گوشی‌ها یا تبلت‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین طراحی سایت باید به‌گونه‌ای باشد که بدون خطا صفحات سایت را در ابزارهای مختلف نشان دهد. عواملی مثل نحوه چیدمان دکمه‌ها در سایت و نوع نمایش محتوا در گوشی‌های هوشمند اهمیت زیادی دارد.

برای این منظور باید سایت طراحی واکنش‌گرا داشته باشد. طراحی واکنش‌گرا به معنای نمایش صحیح سایت در انواع مختلف دستگاه‌ها و سایزهای مختلف است. گوگل ابزاری به نام  Google Mobile-Friendly دارد که اطلاعات خوبی در ارتباط با واکنش‌گرا بودن یا نبودن سایت در اختیار قرار می‌دهد و در صورت وجود مشکل این موارد را به شما گوشزد می‌کند.

سئو خارجی چیست؟

اکنون که تا حدودی با سئو داخلی آشنا شدید، زمان آن رسیده تا به سراغ سئو خارجی برویم. یکی دیگر از عوامل مهم در بهبود امتیاز سایت و کسب رتبه خوب سئو خارجی است. سئو خارجی به‌نام‌هایی مثل Off-site SEO یا Off-page SEO نیز شناخته می‌شود. سئو خارجی به کلیه اقدامات و استراتژی‌هایی اشاره دارد که در خارج از صفحه سایت برای کاهش رتبه در نتایج موتور جستجو گوگل انجام می‌دهید.

شما می‌توانید از ابزارها و برنامه‌های مختلفی برای تبلیغ سایت استفاده کنید. در واقع، می‌توانید لینک وب سایت خود را درون سایت‌های دیگر قرار دهید و آن سایت با گذاشتن لینک شما در سایتش اعتماد شما را به مخاطبان نشان دهد. بر مبنای این تعریف باید بگوییم که سئو خارجی را می‌توان قرار دادن لینک سایت در وب تعریف کرد. سئو خارجی نیز همانند سئو داخلی موارد مختلفی را شامل می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

لینک‌سازی: قلب تپنده سئو خارجی لینک سازی است. این تکنیک با این هدف انجام می‌شود که به موتور جست‌وجوی گوگل نشان دهد که کیفیت و مطالب سایت ارزش زیادی دارند. به‌طور کلی، تکنیک مزبور، یک تکنیک درون سایتی است که سعی می‌کنید از صفحاتی از سایت که بازدید بیشتری دارند به صفحات دیگر لینک دهید.

لینک بیلدینگ: به مجموعه فرایندهایی که به منظور دریافت بک‌لینک‌های معتبر از سایت‌های دیگر انجام می‌شود اشاره دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در سئو خارجی که در هنگام لینک‌سازی باید روی آن تمرکز کنید، لینک بیلدینگ است. به روند دریافت هایپرلینک (Hyperlink) از یک وب‌سایت به وب سایت خودتان، لینک بیلدینگ گفته می‌شود. در این روش شما با مالک سایت دیگری صحبت می‌کنید تا لینک‌های یکدیگر را درون سایت‌های خود قرار دهید. این‌کار با این هدف انجام می‌شود تا به گوگل نشان دهد که محتویات سایت مزبور، موردتایید و با کیفیت هستند. روش دیگر دریافت بک‌لینک به این صورت است که محتوایی می‌نویسید که مورد توجه مردم یا مالکان سایت‌ها قرار دارد و آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی یا سایت خودشان لینک محتوای شما را قرار می‌دهند. این فرایند اشتراک‌گذاری به گوگل نشان می‌دهد که محتوای شما ارزشمند و با اعتبار است.

شبکه‌های اجتماعی: در بهینه‌سازی سئو خارجی برای بالا بردن رتبه سایت می‌توان از شبکه‌های اجتماعی کمک گرفت. امروزه بیش از 90 درصد افراد از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند و یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش مخاطبان سایت و بهبود رتبه سایت اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه‌ها است.

انتخاب هاست مناسب: انتخاب هاست و سرور مناسب دو عامل کلیدی در بهبود سئوی سایت هستند. استفاده از هاست اشتراکی و ارزان قیمت باعث کاهش سرعت سایت شده و قطعی‌های مکرری به همراه دارد. در این زمینه موقعیت مکانی سرور در رتبه‌بندی سایت تاثیرگذار است. در واقع گوگل با توجه به موقعیت جغرافیایی مخاطبان مرتبط‌ترین نتایج را به آن‌ها نشان می‌دهد. در واقع گوگل یک موتور جستجو کاملا پیشرفته است و براساس آی‌پی سرور شما متوجه می‌شود در چه کشوری ساکن هستید.

منابع:

https://searchengineland.com/guide/what-is-seo

https://moz.com/learn/seo/on-site-seo

https://neilpatel.com/what-is-seo/https://moz.com/learn/seo/off-site-seo#:~:text=%22Off%2Dpage%20SEO%22%20(,engine%20results%20pages%20(SERPs).

https://moz.com/seo-competitor-analysis