جایگاه برنامه نویسی در جهان

آیا تا به حال به جایگاه برنامه نویسی در جهان و همچنین زندگی روزمره خود توجه کرده اید؟ شاید کمی غیر طبیعی به نظر برسد ولی هر آن چه که در اطراف وجود دارد به نوعی با زبان های برنامه نویسی در ارتباط است و اگر زبان های برنامه نویسی وجود نداشتند، چیزهایی که در اطراف ما هستند وجود نداشتند! به عنوان مثال، لوازم منزل مانند یخچال، تلویزیون، مایشن لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … با استفاده از آخرین تکنولوژی ساخته شده اند و در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد. سیستم های این لوازم منزل با استفاده از قطعات الکترونیکی ساخته شده اند و این قطعات اکترونیکی توسط زبان های برنامه نویسی برنامه ریزی شده اند و به هر کدام از آن ها دستوراتی داده شده است.

حتی شرکت های سازنده این لوازم دارای دستگاه های صنعتی پیشرفته هستند که به کمک همین زبان های برنامه نویسی برنامه ریزی شده اند و توسط یک یا چند کامپیوتر می توان به این دستگاه ها دستورات را ارسال کرد. تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، خودرو، لوازم منزل، کنسول های بازی، دستگاه های صنعتی و … با استفاده از زبان های برنامه نویسی قابلیت برنامه ریزی دارند و با این زبان ها می توان دستورات مورد نیاز را بر روی آن ها اعمال کرد. با این تفاسیر می توان گفت که جایگاه برنامه نویسی در جهان فراتر از آن چه که ما می بینیم می باشد.

زبان های برنامه نویسی فقط به این موارد خلاصه نمی شود و دنیای برنامه نویسی بسیار بزرگ تر است و مشاغل بسیار زیادی در رابطه با آن وجود دارد. طراحی اپلیکیشن، طراحی نرم افزار، طراحی بازی های ویدیویی، طراحی سایت و … از دیگر حرفه هایی است که با یادگیری برنامه نویسی می توان به آن ها پرداخت. برنامه نویسی زبانی است که می توان به کمک آن با کامپیوتر ارتباط برقرار کرد و می توان با آن دستوراتی را برنامه ریزی که به طور منظم اجرا شوند و این برنامه ریزی بستگی به کدنویسی برنامه نویس دارد.

برنامه نویسی یک مهارت است ولی مهارت کدنویسی شامل برنامه نویس می شود که می تواند این کار را با استفاده از ایده ها، خلاقیت و استعداد خود انجام دهد و کسانی که در زمینه کدنویسی مهارت دارند، در این حرفه برنامه نویس های موفقی هستند. مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برگزار کننده دوره های آموزش برنامه نویسی می باشد و این دوره ها زیر نظر اساتید برجسته کشور در یک محیط کاملا آموزشی به همراه بهترین و بروزترین سیستم های آموزشی برگزار می شود و جهت شرکت در این دوره ها می توانید به وب سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

جایگاه برنامه نویسی در ایران

جایگاه برنامه نویسی در جهان

ایران یک کشور در حال توسعه می باشد و جایگاه برنامه نویسی در جهان با ایران کمی متفاوت می باشد و برنامه نویسی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به صورت ویژه به آن پرداخته می شود. برنامه نویسی تخصصی است که هر چقدر برای یادگیری آن تلاش کنید باز هم مهارت های جدیدی است که می توانید آن ها را هم آموزش ببینید و به همین دلیل جایگاه برنامه نویسی در خارج از ایران مقام بالاتری دارد و برنامه نویسان علاوه بر یادگیری برنامه نویسی، برای توسعه آن تلاش می کنند.

بزرگترین و معروف ترین شرکت که در حوزه برنامه نویسی، طراحی نرم افزار و کامپیوتر فعالیت می کند، شرکت مایکروسافت می باشد که سهم بزرگی از توسعه برنامه نویسی را به خود اختصاص داده است. در ایران بسیاری از هنرجویان برای موفقیت در حوزه برنامه نویسی با یادگیری زبان های برنامه نویسی شرکت مایکروسافت می پردازند و با یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی این شرکت می توان در چندین حوزه فعالیت کرد.

زبان های برنامه نویسی مایکروسافت شامل زبان های C، C++، C# و ASP.Net می باشد که بسیاری از هنرجویان برای شروع، یکی از زبان های نام برده را انتخاب می کنند. جایگاه زبان های برنامه نویسی در جهان به صورت هر ساله مورد بررسی قرار می گیرد و برنامه نویسانی بیشترین استفاده را از زبان های برنامه نویسی کرده اند را به صورت یک آمار ارائه می دهند. طبق آمارهای سال 2021، 10 زبان برنامه نویسی برتر به شرح زیر می باشد:

  • پایتون
  • جاوا
  • جاوا اسکریپت
  • گو
  • راست
  • سی شارپ
  • سوئیفت
  • روبی
  • کاتلین
  • C++ و C

کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری مناسب است؟

جایگاه برنامه نویسی در جهان

زبان های برنامه نویسی که طبق آمار برای شما نام بردیم، زبان هایی هستند که در یک سال گذشته بیشتر مورد استفاده برنامه نویسان قرار گرفته است و این به معنای کاربرد و محبوبیت بالای زبان های برنامه نویسی نام برده شده می باشد. مسئله مهمی که وجود دارد این است که قبل از یادگیری زبان برنامه نویسی باید دید که هدف از یادگیری برنامه نویسی چیست و این که قصد دارید تا در چه مسیر شغلی حرفه تان را پیش ببرید. به عنوان مثال اگر قصد دارید تا در حوزه طراحی اپلیکیشن فعالیت کنید، زبان برنامه نویسی C# می تواند به شما کمک کند و یا برای طراحی نرم افزار، زبان برنامه نویسی C مناسب می باشد. برای تصمیم گیری در این زمینه می توانید از افراد با تجربه کمک بگیرید.

علاوه بر پیدا کردن هدف برای یادگیری برنامه نویسی، زبانی برای یادگیری مناسب است که فرد به آن علاقه داشته باشد و این که مشتاقانه برای آموزش آن اقدام کند. انتخاب یک زبان برنامه نویسی صرفا به دلیل این که از محبوبیت بالایی برخوردار است دلیل منطقی به نظر نمی رسد و بهتر است قبل از انتخاب هدف و مسیر شغلی، در مورد انتخاب زبان برنامه نویسی دقت کنید و حتما تحقیقات کاملی در این زمینه انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش برنامه نویسی اندروید

بازار کار برنامه نویسی در جهان

با توجه به جایگاه برنامه نویسی در جهان، جایگاه هر زبان در هر کشوری متفاوت است و ممکن است یک زبان در یک کشور از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار باشد و همچنین در کشور دیگری از محبوبیت پایین تری برخوردار باشد. برای مثال، زبان جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشد که در اکثر کشورهای جهان کاربران بسیاری دارد و همچنین بیشترین تقاضای کار را هم دارد. در کشورهای دیگر مانند هند، آمریکا و سوئیس زبان برنامه نویسی R بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بازار کار بهتری در این کشورها دارد.

بر خلاف اروپا که کشورهای پیشرفته زیادی در حوزه های مختلف برنامه نویسی به صورت تخصصی فعالیت می کنند، در کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس، به دلیل مشکلاتی مانند سیاست گزاری خروج ایرانیان، عدم ثبات بازار سرمایه و همچنین هزینه ی بالای سفر، شرایط کاری در این کشورها نسبت به کشورهای اروپایی سخت تر است و آینده نامعلومی دارد. برخی از کشورها مانند روسیه، چین و هند که قطب برنامه نویسان می باشند، پیدا کردن شغل کمی سخت می باشد و رقابت زیادی در این زمینه وجود دارد.

درآمد برنامه نویسی در جهان

جایگاه برنامه نویسی در جهان

یکی از مسائل مهمی که در رابطه با یادگیری یک حرفه وجود دارد، میزان درآمدی است که می توان از طریق به دست آورد. بازار کار یک حرفه ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد و باید دید حرفه ای که شما آموزش دیده اید در چه کشوری بیشتر به آن پرداخته می شود و البته این به جایگاه برنامه نویسی در جهان هم مربوط می شود. درآمد برنامه نویسی در ایران قیمت مشخصی ندارد نسبت به کاری که انجام می دهید یک قرارداد کاری میان طرفین امضا می شود و مبالغ آن به صورت توافقی می باشد ولی درآمد یک برنامه نویس در ایران به صورت ماهیانه بین 5 تا 15 میلیون تومان می باشد و البته این مقدار با توجه به پروژه هایی که انجام می دهید ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

برای مثال برای فردی که به برنامه نویسی جاوا مسلط است و قصد دارید در کشورهای خارجی مسیر شغلی خود را ادامه دهد، درآمد یک برنامه نویس در چند کشور را بررسی کرده ایم. درآمد سالانه یک برنامه نویس جاوا در کشور دانمارک حدود 54 هزار دلار، سوئیس 86 هزار دلار، فنلاند 42 هزار دلار، سوئد 57 هزار دلار، انگلیس 42 هزار دلار، اسپانیا 27 هزار دلار، نیوزلند 51 هزار دلار، آمریکا 70 هزار دلار، کانادا، 47 هزار دلار، استرالیا 57 هزار دلار، یونان 20 هزار دلار، هند 6 هزار دلار، چین 24 هزار دلار و ژاپن 30 هزار دلار می باشد. (این مبالغ به صورت میانگین قرار داده شده است.)

نتیجه گیری

برنامه نویسی دنیای بسیار بزرگی دارد و ممکن است از هر مسیری که وارد آن شده اید اولین نفری باشید که آن را پیش می برید و یک مسئله غیر قابل پیش بینی می باشد. برنامه نویسی صرفا یک تخصص نیست که برای انجام چندین پروژه و کسب درآمد متوسط آن را آموزش ببینید و هر برنامه نویس می تواند یک توسعه دهنده باشد که برای آیندگان نسخه های پیشرفته تری را ارائه دهد. برنامه نویسی از گذشته تا کنون تغییرات بسیار گسترده ای کرده است که در حال حاضر از آن در آخرین تکنولوژی های روز دنیا استفاده می شود و تحولات بسیاری در زندگی ما به وجود آورده است.

میسر یادگیری برنامه نویسی یک مسیر مشخصی است ولی چیزی که آینده شما را تعیین می کند هدفی است که انتخاب می کنید و هر تصمیمی که بگیرید قطعا در آینده شما و شاید در آینده حرفه برنامه نویسی تاثیرگذار می باشد. انتخاب یک موسسه آموزشی برای یادگیری برنامه نویسی بسیار مهم می باشد و نحوه آموزش ممکن است در برخی موسسات متفاوت باشد. مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب با بروزترین امکانات آموزشی دوره های آموزش برنامه نویسی را برگزار می کند و هنرجویان بدون دغدغه می توانند با موفقیت دوره های آموزشی را پشت سر بگذارند.

جهت ثبت نام در دوره های آموزش برنامه نویسی می توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام نمایید و در کمترین زمان در دوره مورد نظر خود ثبت نام نمایید و پس از آن کارشناسان ما هماهنگی های لازم را با شما انجام می دهد. روش دیگری که وجود دارد این است که می توانید به صورت حضوری به این مجموعه مراجعه نمایید و ضمن مشاوره با کارشناسان ما، در دوره مورد نظر خود ثبت نام نمایید.

پس از پایان دوره یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران به هنرجویان ارائه می شود که این مدرک مورد تایید اکثر شرکت های دولتی و خصوصی داخل ایران می باشد. همچنین به دلیل دو زبانه بودن مدرک، قابلیت ترجمه هم دارد و در خارج از ایران هم می توانید از این مدرک استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی، سرفصل های آموزشی و تاریخ شروع کلاس ها می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439