اطلاعات تکمیلی حسابداری به زبان ساده (صفر تا ۱۰۰ حسابداری) 

حسابداری به زبان ساده (صفر تا ۱۰۰ حسابداری): حسابداری دارای تعریف های بسیار گوناگونی است اما میتوان تعریف ساده ی آن را اینگونه بیاننمائیم: در واقع حسابداری ابزاری می باشد که از آن برای نشان دادن حساب های متنوع، کنترل دخل و خرج و همچنین به وجود آوردن تعادل ما بین دریافت ها و پرداخت ها استفاده خواهد شد و به نوعی زبان تجارت می باشد. یک حسابدار اطلاعات مورد نیاز و ضروری برای استفاده ی مدیران و فعالان اقتصادی را جمع آوری می نماید و در اختیار استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری قرار خواهد گرفت تا بتوانند بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

انواع رشته های حسابداری

انواع رشته های حسابداریدر حال حاضر انواع حسابداری و زیر شاخه های آن موجود است. از جمله آن می توان به این موراد زیر اشاره نمائیم:

 • حسابداری صنعتی (Industrial Accounting):

یکی از شاخه های پر کاربرد رشته ی حسابداری، حسابداری صنعتی است که بیشتر در واحد های صنعتی و کارخانه ها از آن استفاده خواهد شد. هدف اصلی در حسابداری صنعتی به دست آوردن قیمت تمام شده ی محصولات تولید شده است. در واقع حسابداری صنعتی دارای روش هایی برای تشخیص، تخصیص، جمع آوری و طبقه بندی، ثبت و گزارش هزینه های واقعی تولید خواهد بود و امکان مقایسه ی آن با هزینه های استاندارد را برای شما فراهم خواهد آورد. به همین دلیل تمرکز اصلی شاخه ی حسابداری صنعتی بر روی هزینه های تولید می باشد.

 • حسابداری مالی (Financial Accounting):

در حسابداری مالی، حسابداران صورت های مالی تهیه می نماید و در اختیار استفاده کنندگان آن قرار خواهند داد. میتوان گفت استفاده کنندگان صورت های مالی شامل بانک ها، سرمایه گذاران بالقوه، بستانکاران و … است. به عبارتی می توان حسابداری مالی را حسابداری گزارشات دانست

 • حسابرسی (Auditing):

در این شاخه از حسابداری که معمولا توسط اشخاصی در خارج از واحد تجاری انجام خواهد گرفت، ترازنامه، صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام، صورت گردش نقدی و .. بررسی خواهد شد. همچنین حسابرسان با بررسی گزارشات مربوط به یک سال گذشته میزان مالیات واحد تجاری را تعیین خواهند کرد.

 • حسابداری دولتی (Governmental Accounting):

حسابداری دولتی را میتوان به زبان ساده اینگونه تعریف نمائیم: حسابداران دولتی با بررسی میزان در آمد ها و هزینه های دولت، میزان بودجه را تنظیم می نمایند و در اختیار مجلس نمایندگان قرار می دهند.

 • حسابداری مدیریت (Management Accounting):

مدیریت یک شرکت یا واحد تجاری برای اینکه بتوانند ریسک سرمایه گذاری را کم کنند باید به محاسبه دقیق میزان قیمت تمام شده تولیدات، محاسبه میزان تولید و … توجه نمایند. به این منظور یادگیری شاخه ی حسابداری مدیریت لازم و ضروری شد.

وظایف حسابدار:

حسابداران با توجه به میزان تجربه و دانش خود و همچنین با در نظر گرفتن مرکز یا واحد تجاری که در آن مشغول به فعالیتمی باشند، وظایف گوناگونی را بر عهده خواهند داشت اما به طور کل وظایف اصلی یک حسابدار نظیر:(صفر تا ۱۰۰ حسابداری)

 1. پرداخت مالیات مربوط به حقوق کارکنان
 2. ارسال لیست بیمه کارکنان واحد تجاری و پرداخت حق بیمه آن ها
 3. پرداخت مالیاتی که بر عهده واحد تجاری می باشد.
 4. ارسال گزارشات فصلی خرید و فروش
 5. ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد سالانه

اهداف آموزش حسابداری به زبان ساده (صفر تا ۱۰۰ حسابداری) چیست؟

از هدف های آموزش جامع حسابداری و گرایش های مالی به زبان ساده میتوان به این موارد اشاره نمائیم:

 1. با استفاده از دانش حسابداری قادر به پیش بینی اقتصادی آینده و برنامه ریزی برای آن خواهید بود.
 2. حسابداری به شما کمک می کند تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده تصمیم گیری کنید.
 3. حسابداری به زبان ساده به بهینه سازی گردش حساب شما کمک می نماید.
 4. شما قادر خواهید بود تا با آموزش این دانش، از منابع مورد نیاز به صورت بهینه استفاه کنید.
 5. با فراگیری این دانش قادر به کنترل دارایی ها و بدهی ها هستند.
 6. حسابداری به زبان ساده شما را در کنترل هزینه ها یاری می نماید.
 7. دانش حسابداری منجر به جلوگیری از بروز مشکلات مالی و اقتصادی می گردد.
 8. با فرا گیری دانش حسابداری می توانید برای بودجه بندی اقدام بفرمائید.
 9. منجر به تامین اطلاعات برای استفاده کنندگان برون سازمانی و درون سازمانی می شود.