تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

  • تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی این می باشد که طراحی داخلی بیشتر به برنامه‌ریزی و تخصیص مناسب فضاها بر اساس نیازها و عملکرد آن ها خواهد پرداخت، در صورتی که دکوراسیون داخلی بیشتر به جنبه‌های زیبایی‌بخشی و چیدمان فضاها توجه خواهد داشت. این دو جنبه معمولاً با هم ترکیب می گردند تا فضاهایی زیبا، کاربردی و مطابق با سلیقه مخاطبین ایجاد گردد.

طراحی داخلی، حرفه ای می باشد که هدف آن، طراحی همه قسمت های داخلی یک ساختمان یا پروژه هست و دکوراسیون داخلی، به چیدمان مبلمان، تزئینات خانه و دیزاین کردن با ابزار هایی نظیر پارچه برای پرده، مبلمان برای چیدمان، گل و گیاه برای دیزاین اتاق و بسیاری از عوامل دیگر خواهد پرداخت.

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر خواهند داشت؛ اما در عین حال، از نظر دامنه، اهداف، فرآیندها و مهارت های مورد نیاز، تفاوت های مشخصی نیز  خواهند داشت. طراحی داخلی شامل طیف وسیع تری از ملاحظات، از جمله برنامه ریزی فضا، عملکرد، و پایداری می باشد؛ در حالی که دکوراسیون داخلی، در درجه اول بر زیبایی شناسی تمرکز خواهد داشت.

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در بیشتر مواقع به جای یکدیگر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اما این دو نقش های متفاوتی در ایجاد فضاهای کاربردی خواهند داشت. هر دو به ارتقای فضای داخلی ساختمان ها توجه خواهند کرد، ولی تمرکزهای متفاوتی دارند و فرآیندهای مجزایی را در بر خواهند گرفت. در این مقاله، مهمترین موارد تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را با جزئیات بررسی می نمائیم و ویژگی‌ها، اهداف و روش‌های منحصر به فرد آن‌ها را شرح می دهیم.

اگر تصمیم به یادگیری حرفه ای و شرکت در دوره های تخصصی آموزش دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی را دارید، می توانید با کارشناسان مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب در ارتباط باشید و در رابطه با دوره های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، اطلاعات کامل تری دریافت کنید .

طراحی داخلی چیست؟ و تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟ و تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟طراحی داخلی، شامل یک رویکرد جامع برای ایجاد فضاهای کاربردی و بصری جذاب می باشد. این شامل برنامه ریزی، طراحی و هماهنگی عناصر گوناگون برای دستیابی به محیطی هماهنگ گشته که نیازهای مخاطب را برآورده خواهد ساخت. طراحان داخلی از نزدیک با معماران، مهندسان و پیمانکاران در ارتباط خواهند بود تا از یکپارچگی عناصر ساختاری و تزئینی، اطمینان حاصل نمایند.

به بیان ساده تر، طراحی داخلی شامل برنامه‌ریزی، طراحی و هماهنگی فضاهای داخلی برای ایجاد محیط‌های کاربردی، ایمن و زیبایی‌ شناختی می باشد. این یک حرفه خلاقانه هست که عناصر معماری، اصول طراحی، روانشناسی و عملکرد را برای بهبود فضای داخلی ساختمان ها(آموزش اجرای ساختمان٬ آموزش بازسازی ساختمان) ادغام خواهند ساخت.

چه یک فضای مسکونی، تجاری یا عمومی بوده هدف طراحان داخلی ایجاد محیطی می باشد که سبک و هدف مشتری را منعکس می نماید و در عین حال ملاحظات عملی نظیر پایداری و مقررات ایمنی را در نظر خواهد گرفت. طراحان داخلی از نزدیک با مشتریان، معماران، پیمانکاران و سایر متخصصان درگیر در یک پروژه همکاری می نمایند. آنها با درک نیازها، اهداف و بودجه مشتری شروع خواهند کرد

بعد از نهایی شدن مفهوم طراحی، طراحان داخلی به برنامه ریزی فضا خواهند پرداخت که شامل تعیین چیدمان بهینه مبلمان، وسایل و عناصر کاربردی در داخل فضا می باشد. آنها عواملی نظیر جریان ترافیک، منطقه بندی و دسترسی را برای ایجاد طرح بندی کارآمد و کاربر پسند در نظر خواهند گرفت.

در طول فرآیند طراحی، طراحان داخلی با متخصصان گوناگون هماهنگ می گردند تا از یکپارچگی عناصر طراحی اطمینان حاصل نمایند. آنها از نزدیک با معماران کار خواهند کرد تا اطمینان حاصل نمایند که طراحی داخلی با دید کلی معماری ساختمان هماهنگ می باشد. آنها همچنین با پیمانکاران و صنعتگران برای نظارت بر اجرای طرح همکاری خواهند کرد تا اطمینان حاصل نمایند که فضای تکمیل شده با هدف طراحی مطابقت خواهد داشت.

طراحی داخلی یک رشته جامع می باشد که شامل جنبه های خلاقانه و فنی برنامه ریزی، طراحی و هماهنگی فضاهای داخلی خواهد بود. فراتر از زیبایی شناسی می باشد و بر ایجاد محیط های کاربردی، ایمن و جذاب تمرکز می نمایدد که نیازها و ترجیحات ساکنین را برآورده می نماید.

هدف از طراحی داخلی ایجاد فضاهایی می باشد که نه تنها از نظر بصری دلپذیر، بلکه کاربردی، ایمن و پایدار باشند. طراحان داخلی نیازه‌ های مشتری را تجزیه و تحلیل خواهند کرد، هدف ساختمان را در نظر می گیرند و راه حل های طراحی را توسعه خواهند داد.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی و مراحل طراحی داخلی

طراحی داخلی شامل یک فرآیند طراحی ساختاریافته می باشد که در بیشتر مواقع شامل مراحل زیر خواهد بود:

۱. برنامه نویسی

این مرحله اولیه شامل جمع آوری اطلاعات از مشتری درباره نیازها، بودجه، جدول زمانی و الزامات کاربردی می باشد.

۲. تعریف توسعه مفهوم

طراحان داخلی یک مفهوم طراحی را توسعه خواهند داد که با سلیقه مشتری و اهداف پروژه هماهنگ گردد. آنها طرح ها، تابلوها و تجسم های سه بعدی را برای برقراری ارتباط ایده های خود ایجاد می نمایند.

۳. برنامه ریزی فضا چیست ؟

طراح داخلی با در نظر گرفتن عواملی نظیر منطقه بندی، قرار دادن مبلمان و دسترسی، نقشه های فضایی را توسعه خواهند داد. آنها امکان دارد تا از نرم افزار اتوکد(آموزش اتوکد) برای ایجاد نقشه های دقیق استفاده نمایند.

۴. هماهنگی چیست؟

طراحان داخلی با معماران، پیمانکاران و دیگر متخصصان درگیر در پروژه همکاری می نمایند تا از اجرای صحیح و یکپارچگی عناصر طراحی اطمینان حاصل نمایند. آنها بر پروژه نظارت و جدول زمانی را مدیریت می نمایند و به هر مشکلی که در طول ساخت و ساز یا نصب به وجود می آید رسیدگی خواهند کرد.

۵. توضیح انتخاب متریال و پایان چیست ؟

بر اساس مفهوم طراحی، طراح٬ وسایل مناسب را برای ایجاد نتایج انتخاب می‌نمایند. این شامل کفپوش، روشنایی و دیگر عناصر ضروری می باشد.

طراحان مهارت هایی را در تهیه پیش نویس، مدل سازی سه بعدی و استفاده از نرم افزارهای طراحی نظیر لومیون و اسکچاپ(دوره لومیون٬ دوره اسکچاپ) برای برقراری ارتباط موثر ایده های خود توسعه خواهند داد. دکوراتورهای داخلی اغلب حس زیبایی شناسی، هماهنگی رنگ و چیدمان فضایی قوی خواهند داشت.

 

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی که به عنوان تزئینات داخلی نیز شناخته خواهد شد. برخلاف طراحی داخلی که شامل طیف وسیع تری از ملاحظات از جمله عملکرد، برنامه ریزی فضا و یکپارچگی معماری می باشد، دکوراسیون داخلی عمدتاً بر جنبه های سطحی یک فضا متمرکز می باشد. تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی نیز دقیقا همین خواهد بود.

در اصل هدف اصلی دکوراسیون داخلی ایجاد یک طراحی هماهنگ و منسجکم می باشد که ترجیحات، سبک و شخصیت مشتری را منعکس نماید. دکوراتورهای داخلی از نزدیک با مشتریان برای درک سلیقه، سبک زندگی و محیط مورد نظر آنها همکاری می نماید. آنها عواملی نظیر روانشناسی رنگ ها، گرایش های طراحی و الزامات خاص مشتری را برای ایجاد یک مفهوم طراحی که با دیدگاه آنها هماهنگ گردد، در نظر  خواهند گرفت.

رنگ نقش مهمی در دکوراسیون داخلی خواهد داشت. دکوراتورها پالت های رنگی را انتخاب می نماید که حال و هوای مورد نظر را تداعی می نماید. آنها تعامل رنگ ها، روانشناسی رنگ های گوناگون و تأثیر نور بر درک رنگ را برای ایجاد یک طرح بصری جذاب در نظر خواهند گرفت.

دکوراسیون داخلی در درجه اول بر ارتقای زیبایی یک فضا تمرکز خواهد داشت. این شامل انتخاب پارچه، رنگ و لوازم جانبی برای ایجاد یک سبک یا فضای خاص می باشد. دکوراتورهای داخلی معمولاً با ویژگی‌ها و چیدمان‌های موجود معماری کار می‌نمایند.هدف از دکوراسیون داخلی افزایش زیبایی می باشد. دکوراتورهای داخلی از طریق انتخاب و چیدمان دقیق اثاثیه، طرح‌های رنگی، بافت‌ها و عناصر تزئینی، سبک یا تم خاص تمرکز می‌نمایند. هدف آنها تبدیل یک فضا به یک محیط بصری جذاب و ایده آل می باشد. ( مجتمع فنی تهران )

 

 

 

ثبت ديدگاه

عنوان

Go to Top