برترین دوره‌های آموزش طراحی دوخت (آموزش نازک دوزی) در
مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

ویژگی‌های آموزش در مجتمع فنی تهران

 • اساتید مجرب و حرفه ای در طراحی دوخت (آموزش نازک دوزی)
 • آموزش عملی و پروژه محور
 • مدرک معتبر دو زبانه
لیست کلاس های طراحی دوخت
سرفصل دوره و آشنایی با دوره

طراحی و دوخت لباس یک تخصص است که هر کسی آن تخصص را ندارد و باید دوره های آموزش طراحی و دوخت لباس و یا (آموزش نازک دوزی) را ببیند. خیاطی یک علم هنریست. علم به دست آوردن اندازه ها و تناسب ها. در طول زمان روش های طراحی و دوخت لباس تغییر زیادی پیدا کرده اند و همانند همه ی رشته ها متدهای پیشرفته جای روش های سنتی را گرفته اند.

برای ساخت الگو به عنوان مهم ترین مهارت خیاطی هم روش های زیادی توسط متخصصان این رشته ابداع شده، خیلی از متدهای قدیمی تر مثل گرلاوین و متریک هنوز هم به طور نسبتا وسیع توسط طراحان و خیاط ها استفاده می شوند، ولی ترجیح هر متخصص حرفه ای به کار بردن روش های مدرن است.

طراحی و دوخت لباس طی صده های پشت سرهم همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات زیاد و واضحی داشته و متناسب با فنون و تکنولوژی جدید، شرایط اقلیمی، اقتصادی و آداب و رسوم اجتماعی در حال پیشرفت و گسترش می باشد. رشته طراحی و دوخت یک رشته کاربردی می باشد و هدف آن طراحی لباس با مدل های مختلف با حفظ خلاقیت هنری می باشد.

درباره آموزش طراحی و دوخت (آموزش نازک دوزی)

هنرجوی این رشته در طی دوران تحصیلی با مبانی هنرهای تجسمی و اصول طراحی لباس و آناتومی بدن انسان الگو برش و دوخت لباس زنانه و کودک و تزئین اتاق خواب کودک شناخت الیاف نساجی رنگ شناسی تخصصی لباس و انواع پارچه و استانداردهای دوخت طراحی لباس با مدل های گوناگون روش تولید لباس (سری دوزی) آشنا شده و توانایی انجام دوخت پولک منجون دوزی با لباس عروس طراحی و دوخت گوناگون لباس کودک کار با انواع چرخ های خیاطی را پیدا خواهد کرد.

درحال حاضر برترین متد ساخت الگوی دستی متد مولر می باشد که نسبت به روش های قدیمی بسیار ساده تر و سریع تر است و شما به عنوان یک طراح و خیاط می توانید با محاسبات راحت در زمان کوتاهی الگویی متناسب و شکیل را طراحی کنید.

پیشرفته ترین راه خیاطی که در حال حاضر در سراسر دنیا تدریس می شود، روش مولاژ می باشد. مولاژ در واقع همان خیاطی بدون الگو است که این روزها طرفداران زیادی دارد. در این روش شما نیازی به طراحی الگو به صورت دستی ندارید و با استفاده از روش سه بعدی الگو مستقیم روی پارچه ساخته می شود.

لیست کلاس های طراحی (آموزش نازک دوزی) در حال برگزاری مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد ظرفیت مبلغ
طراحی لباس مقدماتی 192 یک شنبه - سه شنبه 14:30 - 19:30 1401/11/25 نا مشخص دارد تومان ۷,۰۰۰,۰۰۰
دوخت تخصصی مانتو 100 پنج شنبه 09:00 الی 14:00 هماهنگی با کارشناس خانم شیرزاد دارد تومان ۴,۸۸۴,۰۰۰
خلاقیت در پارچه سازی 36 شنبه - دوشنبه 17:00_20:00 1401/11/10 خانم پور جبار دارد تومان ۲,۳۱۰,۰۰۰
نازکدوزی زنانه 120 یک شنبه - سه شنبه 09:00 الی 14:00 1401/11/25 نا مشخص دارد تومان ۶,۱۰۰,۰۰۰

اگر جزو افرادی هستید که به آموزش خیاطی و نازک دوزی علاقه مند هستید و تصمیم گرفته‌اید اصولی و علمی این هنر را آموزش ببینید، پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که در دوره آموزش نازک دوزی شرکت نمائید.

چرا در دوره اموزش نازک دوزی شرکت نمائید: این دروه آموزشی اولین گام برای یادگیری اصول اولیه دوخت و خیاطی می‌باشد ،که در که آن  مراحل را از ابتدا و درس به درس و با روش جهانی مولر آموزش خواهید دید.

این دوره آغاز ورود به دنیای حرفه ای دوخت و دوز و همچنین نازک دوزی می‌باشد، نازک دوزی پایه و اساس ابتدایی در تمامی دوره های خیاطی می باشد.که دانشپذیران با شرکت در این دوره آموزشی قادر خواهند بود به طور صحیح و اصولی مراحل بعدی مانند دوخت لباس ضخیم دوزی، لباس شب و عروس و… را به خوبی فرا گیرند.

توجه داشته باشید که اساس دوره های خیاطی دوره نازک دوزی بوده و ما در برگذاری این دوره آموزشی تمام تلاش خود را کرده ایم تا آموزش در بهترین زمان ، با ساده ترین بیان و به روزترین روش انجام شود تا افرادی که در این دوره اموزشی شرکت می‌کنند بعد از اتمام آن بتوانند به کار مورد علاقه خود بپردازند. اگر بیکار هستید و بدنبال شغلی هستید که درآمد خوبی نیز داشته باشد و به هنرهای سفارشی علاقه دارید ، پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که این آموزش را از دست ندهید.

سرفصل های دوره آموزش نازک دوزی

 • آشنایی با ماشین آلات و سرویس و نگهداری چرخ خیاطی
 • آشنایی با نحوه کار اتو و روش استفاده از آن
 • الگو سازی و برش انواع :
 • دامن، شلوار، آستین، ساسونها، پنسها، جا دکمه، زیپ، انواع جیب، یقه ها، بالاتنه
 • دوختهای پایه و دوخت انواع:
 • دامن، شلوار، آستین، ساسونها، پنسها، جا دکمه، زیپ دوزی، انواع جیب، بالاتنه، نوار دوزی، کش دوزی
 • نازک دوزی:
 • آموزش دوخت انواع پارچه های نخی
 • آموزش دوخت انواع پارچه های ژرسه
 • آموزش دوخت انواع پارچه های حریر
 • آموزش دوخت انواع پارچه های تور
 • آموزش دوخت انواع پارچه های کرپ

پیش نیاز دوره آموزش نازک دوزی

شرکت در این دوره آموزشی فوق‌العاده نیاز به پیش نیاز خواصی ندارد و با داشتن 17 سال قادر خواهید بود در این دوره آموزشی شرکت نمائید.

درباره دوره آموزشی نازک دوزی بیشتر بدانید:

داوطلبان شرکت در این دوره اموزشی،با استفاده از تجهیزات به روز و امکانات و همچنین ابزار آموزشی دوخت روش‌ها و اصول خیاطی را همچون شناخت وسایل دوخت، شناخت انواع پارچه ها، روش صحیح استفاده از اتو، توانایی انتقال الگو روی پارچه، توانایی دوخت درزها، پنسها، سجاف، توانایی دوخت انواع زیپ، دوخت انواع دامن پیلی دار، دامن های گوده و یوک دار، دامن های فون، دامن های کلوش، انواع دامن شلواری، الگو سازی و دوخت انواع شلوار، توانایی دوخت انواع جیب، دوخت بالاتنه، دوخت انواع سجاف یقه و مغزی، توانایی دوخت انواع دکمه، جادکمه و بندینک، دوخت انواع مچ دست، دوخت انواع آستین، اتصال آستین به بالاتنه، دوخت چینها، دوخت انواع یقه ها، یقه حلزونی و کش دوزی، انتقال پنس ها و … را خواهند آموخت و از زمان خود نهایت بهترین یهره و استفاده را خواهند برد. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که این فرصت را از دست نداده و همین حالا به سرعت برنامه ریزی نمائید.

دانشپذیرانی که در این دوره آموزشی شرکت خواهند کرد این امکان را خواهند داشت تا با فراگیری و نحوه استفاده از انواع دستگاههای صنعتی که شامل اتوی سرد و گرم، چرخ خیاطی و چرخ سردوز بهترین شرایط را در بازار کار داشته باشند.

یکی از مباحث دوره آموزشی نازک دوزی دوخت انواع دامن می‌باشد که شامل: دامن ترک مانند: (دامن چهارترک، دامن شش ترک، دامن هشت ترک، دامن گوده) ، دامن تنگ(دامن تنگ کوتاه،دامن تنگ میدی،دامن تنگ بلند، دامن تنگ بدون چاک و دامن تنگ چاک دار) ، انواع دامن فون مانند ( دامن فون شماره 1، شماره 2 و …)، انواع کلوش که شامل (دامن کلوش ربع، دامن نیم کلوش و تمام کلوش)، دامن پیلی دار، تمام پیلی، تک پیلی پیلی از جلو، پیلی یک طرفه، دامن آکاردئونی، انواع دامن شلواری، دامن شلواری مدل لاله، دامن شلواری فاق بلند و فاق کوتاه) انواع شلوارهای زنانه که شامل: شلوارهای چاک دار، پاچه کشاد، گت دار، شلوارهای جین، شلوارهای با دمپای پاکتی، شلوار راسته پیلی دار و بدون پیلی و همچنین شلوار چند جیب دوخت انواع پیراهن با انواع یقه مانند: دوخت انواع شومیز با انواع پارچه ها تا حدی که نباز با اتصال آستر نداشته باشند و یا در دوخت آنها از پارچه های ضخیم استفاده نشود. کارآموزان همچنین می آموزند نحوه دوخت انواع یقه ها که شامل: یقه های مسطح یا خطی، یقه هفت و گرد، چهارگوش(خشتی) و قایقی یقه های برگردان مانند : یقه انگلیسی، آرشال، بلیزر، کرواتی(پاپیونی)، ب ب، شکاری و ملوانی. یقه های ایستاده مانند : فرنچی و اسکی یقه های فانتزی مانند : یقه دراپه. مدیچی. جابوت. برتا و… دوخت انواع آستین: دو نوع کلی آستین وجود دارد آستین سرخود و آستین جدا. بیش از 45 نوع آستین وجود دارد که فراگیران نحوه برش دوخت و نحوه اتصال به لباس بیشتر آنها را خواهند آموخت. برخی از این آستین ها عبارتند از : آستین معمولی، آستین رگلان،آستین افتاده، آستین بلوز مردانه با سر آستین، آستین پیلی دار، آستین دراپه، آستین اپُل دار، آستین چاکدار، آستین بند دار، آستین بدون سرشانه در پایان دوره دانشپذیر میتواند انواع مانتو و شلوار، مانتو دامن، کت و دامن، با انواع یقه و آستین، انواع شومیزها، انواع پیراهن با پارچه های نازک مختلف را برای خود و یا دیگران به نحو احسند بدوزد و از هنر خود برای رشد خود استفاده نمائید.

دوره آموزش طراحی و دوخت مقدماتی جزو دوره‌های پر طرفداری است که در مجتمع فنی تهران برگذار می‌شده و به خاطر متقاضیان زیادی که این دوره آموزشی داشته مجتمع فنی تصمیم به تغییر سبک و رشد این دوره اموزشی کرده است و دوره آموزشی نازک دوزی را جایگزین این دوره آموزشی کرده است .

آموزش طراحی و دوخت مقدماتی

برای این که به صورت تخصصی به یک عرصه بزرگ وارد شوید، ابتدا باید دوره های مقدماتی و مبتدی آن را پشت سر بگذارید تا به خوبی با مفاهیم اولیه آن آشنا شوید. الگوسازی و تکنیک های دوخت، حرفه ای است باید علاقه خاصی به آن داشته باشید و هر روز کار خود را با عشق انجام دهید. اکثر کسانی که در این حرفه مشغول به کار هستند، علاقه بسیاری زیادی به این کار دارند و کسب درآمد از طریق این راه را ملاک خود قرار نمی دهند.

الگوسازی و تکنیک های دوخت شغلی نیست که فقط برای پول درآوردن آن را یاد گرفت و برای این که در این راه موفق شوید، فقط شرکت در دوره های آموزشی نمی باشد. هر چند که دوره های آموزشی نقش ویژه ای در یادگیری این حرفه دارند ولی بدون عشق، علاقه، استعداد، ایده، رویاپردازی و خلاقیت نمی توان در این مسیر موفق شد. افرادی که در این زمینه موفق شده اند از هنرهای خاصی بهره مند بوده اند و شما هم در دوره های مقدماتی این حرفه می توانید استعداد خود را بسنجید.

در دوره مقدماتی آموزش طراحی و دوخت بیشتر به معرفی دوره و آشنایی با موارد ابتدایی آن می باشد و برای ورود به دوره های پیشرفته تر، شرکت در این دوره ها الزامی می باشد. در ادامه برخی مطالبی که در دوره مقدماتی الگوسازی و تکنیک های دوخت گفته می شود را برای شما بازگو می کنیم.

سرفصل دوره

 • بالاتنه

آموزش الگوی بالاتنه و دوخت یک عدد پاترون

 • دامن

آموزش و دوخت انواع دامن و دوخت دو نمونه از آن ها

 • شلوار

آموزش الگوی شلوار

 • آستین

آموزش الگوی آستین

 • شومیز (پیراهن)

آموزش الگوی شومیز و دوخت یک نمونه از آن

 • پروژه

هنرجویان در پایان دوره می بایست یک پروژه بنا به گفته استاد ارائه دهند.

مخاطبان دوره

 • علاقمندان به مد و فشن
 • طراحان لباس
 • صاحبان مزون
پیش نیاز
 • ندارد
مدت دوره
 • 84 ساعت

در پایان دوره به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب ارائه می شود و به کمک آن به راحتی می توان وارد بازار کار شد. شما می توانید جهت شرکت در دوره های الگوسازی و تکنیک های دوخت مقدماتی به کارشناسان مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه نمایید و یا از طریق وب سایت این مجموعه اقدام به ثبت نام نمایید.

دوره آموزش طراحی و دوخت پیشرفته که مقدمه ورود به این دوره آموزشی گذراندن دوره اموزش طراحی و دوخت مقدماتی بوده و از آنجایی که این دو دوره آموزشی که در مجتمع فنی تهران برگذار می‌شده متقاضیان زیادی داشته مجتمع فنی تهران برای صرف‌جویی در زمان، هزینه و راحتی کار دانشپذیران تصمیم به ادغام این دو دوره آموزشی کرده است و دوره آموزشی نازک دوزی را جایگزین این دوره آموزشی کرده است .

آموزش طراحی و دوخت پیشرفته

اگر قصد دارید تا در یک حرفه به صورت تخصصی فعالیت کنید، باید در پیشرفته ترین دوره ها شرکت کنید تا هر آن چه که لازم است درباره آن تخصص یاد بگیرید. دوره های الگوسازی و تکنیک های دوخت پیشرفته مخصوص افرادی است که قصد دارند به صورت جدی در این زمینه فعالیت کنند و مطالب پیشرفته تری در این دوره ها به هنرجویان آموزش داده می شود. برای درک بهتر دوره های پیشرفته، باید حتما دوره های مقدماتی را پشت سر گذاشته باشید و دوره های پیشرفته ادامه ی دوره های مقدماتی می باشد.

الگوسازی و طراحی یک رشته کاملا هنری و جذاب می باشد که مخاطبان آن اکثرا خانم ها می باشند و افرادی که به کارهای خیاطی و دوخت علاقه دارند می توانند تخصص خود را در این زمینه افزایش دهند. با پیشرفت تکنولوژی، در حال حاضر الگوسازی و دوخت با بروزترین تجهیزات و نرم افزارهای دنیا در حال گسترش می باشد و همچنین در ایران این حرفه به صورت تخصصی در حال انجام می باشد.

در سال های اخیر شاهد رشد تولیدات داخلی بوده ایم و این باعث شده تا افراد بیشتری به حرفه ورود کنند و سطح آموزش این تخصص روز به روز در حال پیشرفت می باشد. خوشبختانه تنوع در سلیقه ها باعث شده تا لباس های داخلی مورد سلیقه تمامی خریداران قرار بگیرد و این مربوط الگوسازی و طراحی لباس ها می باشد که در حال حاضر به علاقمندان به صورت اصولی و با تمامی امکانات آموزش داده می شود.

یکی از کارهایی که باعث پیشرفت چشمگیر این صنعت شده است، طراحی سه بعدی می باشد که به کمک آن می توان با جزییات بیشتری الگوسازی و دوخت را انجام داد. الگوسازی و طراحی یک لباس فاکتورهای مهمی را باید پشت سر بگذارد تا به یک لباس مورد قبول برای مشتریان باشد و برای این که متوجه شویم چه لباسی مناسب است، باید چندین بار آزمون و خطا را پشت سر بگذارد.

سرفصل دوره

 • دوخت

دوخت مدل الگوسایز شده توسط دانشجو از صفر تا صد

 • مدل سازی

الگوسازی یک مدل لباس بر اساس یک طرح مشخص از روی ژورنال و یا توسط دانشجو

 • آستین ها

الگوسازی چندین مدل آستین و دوخت نمونه

 • یقه ها

الگوسازی انواع یقه و دوخت چند نمونه از آن ها

 • انتقال پنس

آموزش انواع برش در بالا تنه و دامن ها مثل یوک ها، برش عصایی، دکلته ها و انواع انتقال پنس

پیش نیاز

 • دوره آموزش طراحی و دوخت مقدماتی
مدت دوره
 • 84 ساعت
مخاطبان دوره
 • صاحبان مزون
 • طراحان لباس
 • علاقمندان به مد و فشن

علاقمندان می توانند جهت شرکت در دوره های آموزش طراحی و دوخت پیشرفته به کارشناسان این مجموعه مراجعه نمایند و یا از طریق وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام به ثبت نام نمایند. پس از پایان دوره به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران ارائه می شود.