آموزش طراحی و دوخت مجتمع فنی تهران

 1. آشنایی با دوره های آموزش طراحی و دوخت

 2. لیست کلاس های طراحی و دوخت در حال برگزاری مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

 3. سرفصل ها دوره های طراحی و دوخت در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

   

آموزش طراحی و دوخت

آموزش طراحی و دوخت

طراحی و دوخت لباس یک تخصص است که هر کسی آن تخصص را ندارد و باید دوره های آموزش طراحی و دوخت لباس را ببیند. خیاطی یک علم هنریست. علم به دست آوردن اندازه ها و تناسب ها. در طول زمان روش های طراحی و دوخت لباس تغییر زیادی پیدا کرده اند و همانند همه ی رشته ها متدهای پیشرفته جای روش های سنتی را گرفته اند.

برای ساخت الگو به عنوان مهم ترین مهارت خیاطی هم روش های زیادی توسط متخصصان این رشته ابداع شده، خیلی از متدهای قدیمی تر مثل گرلاوین و متریک هنوز هم به طور نسبتا وسیع توسط طراحان و خیاط ها استفاده می شوند، ولی ترجیح هر متخصص حرفه ای به کار بردن روش های مدرن است.

طراحی و دوخت لباس طی صده های پشت سرهم همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات زیاد و واضحی داشته و متناسب با فنون و تکنولوژی جدید، شرایط اقلیمی، اقتصادی و آداب و رسوم اجتماعی در حال پیشرفت و گسترش می باشد. رشته طراحی و دوخت یک رشته کاربردی می باشد و هدف آن طراحی لباس با مدل های مختلف با حفظ خلاقیت هنری می باشد.

هنرجوی این رشته در طی دوران تحصیلی با مبانی هنرهای تجسمی و اصول طراحی لباس و آناتومی بدن انسان الگو برش و دوخت لباس زنانه و کودک و تزئین اتاق خواب کودک شناخت الیاف نساجی رنگ شناسی تخصصی لباس و انواع پارچه و استانداردهای دوخت طراحی لباس با مدل های گوناگون روش تولید لباس (سری دوزی) آشنا شده و توانایی انجام دوخت پولک منجون دوزی با لباس عروس طراحی و دوخت گوناگون لباس کودک کار با انواع چرخ های خیاطی را پیدا خواهد کرد.

درحال حاضر برترین متد ساخت الگوی دستی متد مولر می باشد که نسبت به روش های قدیمی بسیار ساده تر و سریع تر است و شما به عنوان یک طراح و خیاط می توانید با محاسبات راحت در زمان کوتاهی الگویی متناسب و شکیل را طراحی کنید.

پیشرفته ترین راه خیاطی که در حال حاضر در سراسر دنیا تدریس می شود، روش مولاژ می باشد. مولاژ در واقع همان خیاطی بدون الگو است که این روزها طرفداران زیادی دارد. در این روش شما نیازی به طراحی الگو به صورت دستی ندارید و با استفاده از روش سه بعدی الگو مستقیم روی پارچه ساخته می شود.

آموزش طراحی و دوخت  در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

شما هنرجوی عزیز با گذراندن مراحل مقدماتی تا پیشرفته ی آموزش طراحی و دوخت در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب به مدرن ترین روش های دوخت مسلط خواهید شد و بعد از پایان دوره معتبرترین مدرک دو زبانه کشور را دریافت خواهید کرد.

جهت ثبت نام در دوره آموزش دوخت و طراحی لباس می توانید از طریق سایت اقدام نمایید. همچنین می توانید به صورت حضوری در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب توسط کارشناسان ما اقدام به ثبت نام نمایید.

 • لیست کلاس های طراحی و دوخت در حال برگزاری مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب
نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد ظرفیت مبلغ
طراحی لباس مقدماتی 192 شنبه - دوشنبه 14:30 - 19:30 1401/07/30 خانم پور جبار دارد تومان ۷,۰۰۰,۰۰۰
نازکدوزی زنانه 120 یک شنبه - سه شنبه 09:00 الی 14:00 1401/07/10 نا مشخص دارد تومان ۵,۲۰۰,۰۰۰
طراحی لباس مقدماتی 192 شنبه - دوشنبه 09:00 الی 14:00 1401/07/16 نا مشخص دارد تومان ۶,۶۰۰,۰۰۰

آموزش طراحی و دوخت مقدماتی

برای این که به صورت تخصصی به یک عرصه بزرگ وارد شوید، ابتدا باید دوره های مقدماتی و مبتدی آن را پشت سر بگذارید تا به خوبی با مفاهیم اولیه آن آشنا شوید. الگوسازی و تکنیک های دوخت، حرفه ای است باید علاقه خاصی به آن داشته باشید و هر روز کار خود را با عشق انجام دهید. اکثر کسانی که در این حرفه مشغول به کار هستند، علاقه بسیاری زیادی به این کار دارند و کسب درآمد از طریق این راه را ملاک خود قرار نمی دهند.

الگوسازی و تکنیک های دوخت شغلی نیست که فقط برای پول درآوردن آن را یاد گرفت و برای این که در این راه موفق شوید، فقط شرکت در دوره های آموزشی نمی باشد. هر چند که دوره های آموزشی نقش ویژه ای در یادگیری این حرفه دارند ولی بدون عشق، علاقه، استعداد، ایده، رویاپردازی و خلاقیت نمی توان در این مسیر موفق شد. افرادی که در این زمینه موفق شده اند از هنرهای خاصی بهره مند بوده اند و شما هم در دوره های مقدماتی این حرفه می توانید استعداد خود را بسنجید.

در دوره مقدماتی آموزش طراحی و دوخت بیشتر به معرفی دوره و آشنایی با موارد ابتدایی آن می باشد و برای ورود به دوره های پیشرفته تر، شرکت در این دوره ها الزامی می باشد. در ادامه برخی مطالبی که در دوره مقدماتی الگوسازی و تکنیک های دوخت گفته می شود را برای شما بازگو می کنیم.

سرفصل دوره

 • بالاتنه

آموزش الگوی بالاتنه و دوخت یک عدد پاترون

 • دامن

آموزش و دوخت انواع دامن و دوخت دو نمونه از آن ها

 • شلوار

آموزش الگوی شلوار

 • آستین

آموزش الگوی آستین

 • شومیز (پیراهن)

آموزش الگوی شومیز و دوخت یک نمونه از آن

 • پروژه

هنرجویان در پایان دوره می بایست یک پروژه بنا به گفته استاد ارائه دهند.

مخاطبان دوره

 • علاقمندان به مد و فشن
 • طراحان لباس
 • صاحبان مزون
پیش نیاز
 • ندارد
مدت دوره
 • 84 ساعت

در پایان دوره به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب ارائه می شود و به کمک آن به راحتی می توان وارد بازار کار شد. شما می توانید جهت شرکت در دوره های الگوسازی و تکنیک های دوخت مقدماتی به کارشناسان مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه نمایید و یا از طریق وب سایت این مجموعه اقدام به ثبت نام نمایید.

آموزش طراحی و دوخت پیشرفته

اگر قصد دارید تا در یک حرفه به صورت تخصصی فعالیت کنید، باید در پیشرفته ترین دوره ها شرکت کنید تا هر آن چه که لازم است درباره آن تخصص یاد بگیرید. دوره های الگوسازی و تکنیک های دوخت پیشرفته مخصوص افرادی است که قصد دارند به صورت جدی در این زمینه فعالیت کنند و مطالب پیشرفته تری در این دوره ها به هنرجویان آموزش داده می شود. برای درک بهتر دوره های پیشرفته، باید حتما دوره های مقدماتی را پشت سر گذاشته باشید و دوره های پیشرفته ادامه ی دوره های مقدماتی می باشد.

الگوسازی و طراحی یک رشته کاملا هنری و جذاب می باشد که مخاطبان آن اکثرا خانم ها می باشند و افرادی که به کارهای خیاطی و دوخت علاقه دارند می توانند تخصص خود را در این زمینه افزایش دهند. با پیشرفت تکنولوژی، در حال حاضر الگوسازی و دوخت با بروزترین تجهیزات و نرم افزارهای دنیا در حال گسترش می باشد و همچنین در ایران این حرفه به صورت تخصصی در حال انجام می باشد.

در سال های اخیر شاهد رشد تولیدات داخلی بوده ایم و این باعث شده تا افراد بیشتری به حرفه ورود کنند و سطح آموزش این تخصص روز به روز در حال پیشرفت می باشد. خوشبختانه تنوع در سلیقه ها باعث شده تا لباس های داخلی مورد سلیقه تمامی خریداران قرار بگیرد و این مربوط الگوسازی و طراحی لباس ها می باشد که در حال حاضر به علاقمندان به صورت اصولی و با تمامی امکانات آموزش داده می شود.

یکی از کارهایی که باعث پیشرفت چشمگیر این صنعت شده است، طراحی سه بعدی می باشد که به کمک آن می توان با جزییات بیشتری الگوسازی و دوخت را انجام داد. الگوسازی و طراحی یک لباس فاکتورهای مهمی را باید پشت سر بگذارد تا به یک لباس مورد قبول برای مشتریان باشد و برای این که متوجه شویم چه لباسی مناسب است، باید چندین بار آزمون و خطا را پشت سر بگذارد.

سرفصل دوره

 • دوخت

دوخت مدل الگوسایز شده توسط دانشجو از صفر تا صد

 • مدل سازی

الگوسازی یک مدل لباس بر اساس یک طرح مشخص از روی ژورنال و یا توسط دانشجو

 • آستین ها

الگوسازی چندین مدل آستین و دوخت نمونه

 • یقه ها

الگوسازی انواع یقه و دوخت چند نمونه از آن ها

 • انتقال پنس

آموزش انواع برش در بالا تنه و دامن ها مثل یوک ها، برش عصایی، دکلته ها و انواع انتقال پنس

پیش نیاز

 • دوره آموزش طراحی و دوخت مقدماتی
مدت دوره
 • 84 ساعت
مخاطبان دوره
 • صاحبان مزون
 • طراحان لباس
 • علاقمندان به مد و فشن

علاقمندان می توانند جهت شرکت در دوره های آموزش طراحی و دوخت پیشرفته به کارشناسان این مجموعه مراجعه نمایند و یا از طریق وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام به ثبت نام نمایند. پس از پایان دوره به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران ارائه می شود.