در قرن 21 و دنیای مدرن امروزی یکی از دغدغه‌ های افراد تازه‌ وارد به حرفه برنامه نویسی، انتخاب زبان برنامه نویسی است. به دلیل اینکه آن ‌ها می ‌دانند که هر زبان برنامه نویسی کاربرد، بازارکار و توانایی‌ های خاص خود را دارد. درنتیجه چنین افرادی همیشه در تلاش اند که زبانی را انتخاب کنند که برای آن‌ها محدودیتی به همراه نداشته باشد و در رسیدن به اهدافشان کمک کند.

یکی از محبوبت‌ ترین و کاربردی ‌ترین زبان‌ های برنامه نویسی در دنیا، زبان برنامه نویسی پایتون است که در این مقاله قصد داریم نشان دهیم اگر زبان Python را برای آموزش برنامه نویسی و درآمدزایی انتخاب کنید در آینده قادر به انجام چه کارهایی خواهید بود! با توجه به مطالب گفته شده اگر علاقمند به آشنایی با مهمترین کاربردهای پایتون می باشید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

کاربرد زبان پایتون چیست و درکجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا تفسیر شده برای برنامه نویسی عمومی است. ساختار زبانی و دیدگاه شیء گرا در پایتون به گونه ای طراحی شده است که به برنامه نویسی امکان نوشتن کد منطقی و واضح (بدون ابهام) را برای پروژه های کوچک و بزرگ می دهد. این زبان با قابلیت های فراوان و شگفت انگیزی که دارد تحولی در دنیای برنامه نویسی از توسعه برنامه های تحت وب تا ایجاد بازی های رایانه ای، به وجود آورده است. تعادا کلمات کلیدی پایتون کم، ساده و قابل درک  است، به همین دلیل بسیاری از برنامه نویس های تازه کار این زبان برنامه نویسی را انتخاب می کنند. زبان برنامه نویسی پایتون در سال 2019 همواره در بین 3 زبان محبوب برنامه نویسی قرار گرفت.

از مهم ترین دلیل ورود زبان برنامه نویسی پایتون به IT می توان به کتابخانه های این زبان اشاره کرد. این کتابخانه‌ ها هستند که پایتون را توسعه پذیر می‌کنند و همین‌طور باعث ساده تر شدن کار برنامه نویسان می ‌شوند. البته بعضی از این کتابخانه‌ ها هنوز جای رشد و پیشرفت دارند و در پروژه‌های بزرگ قابل استفاده نیستند. یکی دیگر از قابلیت ‌های جذاب پایتون، چسبندگی این زبان است. منظور از چسبندگی یا Glue Language این است که پایتون می‌تواند به خوبی با کدهای سایر زبان‌ها ادغام شود یا به اصطلاح به آن‌ ها بچسبد. به کمک این تکنیک می‌ت وانید یک قطعه کد به زبان C یا هر زبان دیگری را به راحتی به پروژه خود اضافه کنید. در ادامه کاربرد پایتون را که 7 بخش اصلی تقسیم می‌شوند، به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد برنامه نویسی پایتون چه کاربردی دارد.

برنامه نویسی پایتون چه کاربردی دارد

بیشتر بدانید: برنامه نویسی پایتون چیست

کاربرد پایتون در دنیای وب

هنگامی که صحبت از طراحی سایت و توسعه وب می‌ شود، احتمالا ذهن بعضی از افراد به سمت PHP یا ASP می‌رود. اما در حال حاضر پایتون هم در وب توانایی ‌های خود را به خوبی نشان داد و در ساخت برنامه‌ های تحت وب به کار گرفته شد. مخصوصا از زمانی که فریم ورک‌ های آن در زمینه طراحی وب روی کار آمدند. فریم ورک‌ های مطرحی همچون Django و میکروفریمورک‌ هایی مانند Flask در محبوبیت پایتون نقش مهمی ایفا کردند.

کاربرد پایتون در ساخت App

همه می ‌دانیم که زبان‌ های اصلی برنامه نویسی اندروید، جاوا و کاتلین هستند و توسعه دهنده‌گان iOS از Swift استفاده می‌کنند. اما برای ساخت اپلیکیشن موبایل محدود به این زبان ‌ها نیستیم. اگر پایتون را یاد بگیرید به کمک فریم ورک هایی مثل Kivy می‌توانید اپلیکیشن موبایل بسازید و در مارکت ‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

درباره طراحی App بیشتر بخوانید: طراحی اپلیکیشن به کمک برنامه نویسی سی شارپ

کاربرد پایتون در یادگیری ماشین

زبان برنامه نویسی پایتون در یادگیری ماشین عملکرد مناسبی دارد و بسیاری از متخصصان Machine Learning از کتابخانه ‌های آن استفاده می‌کنند.

کاربرد پایتون در تست نفوذ و هک

پایتون در کنار همه مزایای خود که شرح دادیم، می ‌‌تواند روی ترسناک هم داشته باشد. چون وقتی صحبت از هک و نفود در سیستم‌ها می شود، پایتون حرف‌ های زیادی برای گفتن دارد. هکرها دانش زیادی در علوم رایانه دارند و معمولاً با گرایش‌های مختلف کامپیوتر آشنا هستند. آن‌ ها به کمک برنامه نویسی می‌ توانند ابزارهای موردنیاز خودشان را بنویسند.

کاربرد پایتون در تحصیلات و آموزش

اگر به فردی تازه کار بی مقدمه کد های زبان C ویا #C را ببیند احتمالاً از حضور در دوره های آموزش برنامه نویسی منصرف خواهند شد. به دلیل ساده بودن کد های زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، به افراد تازه کاری که قصد پرداختن به آموزش زبان برنامه نویسی را دارند پیشنهاد می شود در دوره های آموزش برنامه نویسی پایتون حضوریابند.

کاربرد پایتون در داده کاوی و Big Data

داده کاوی علم بررسی داده ‌هاست. سرویس هایی مانند اینستاگرام یا موتور جستجوی گوگل، روزانه چند هزار گیگابایت داده از کاربران خود دریافت می ‌کنند و درآمد بالایی از تحلیل این داده ‌ها کسب می ‌کنند. به کمک Data Mining یک یا چند پایگاه داده بزرگ آنالیز شده و از دل آن‌ ها اطلاعات مفید و کاربردی به دست می ‌آید.

یک مهندس یا دانشمند داده برای قابل فهم کردن الگوریتم‌ های رشته خود به کامپیوتر، نیاز به برنامه نویسی دارد. با اینکه زبان‌ های مختلفی مثل C، Scala و R در داده کاوی قابل استفاده هستند، اما معمولا بهترین گزینه برای داده کاوی استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است چون کتابخانه‌ های آن بسیار کاربردی هستند. در پایتون کتابخانه‌ های متنوعی برای کار با داده ‌ها وجود دارند.

کاربرد پایتون در ساخت رابط گرافیکی

از زمان هایی که کامپیوترها فقط خط فرمان (Command Line) داشتند زمان زیادی می‌گذرد. هر چند هنوز هم رابط کاربری خطی مزایای زیادی مثل قابلیت اسکریپت نویسی، سرعت و کنترل بیشتر دارند اما امروزه بیشتر نرم افزارها برای زیبایی و راحتی کاربران از رابط گرافیکی استفاده می‌ کنند. البته کار با خط فرمان برای بسیاری از کاربران ناخوشایند یا مشکل است.

پایتون در ساخت رابط گرافیکی عملکرد خوبی دارد و کتابخانه ‌های مختلفی برای این کار معرفی کرده است. کتابخانه هایی مثل WxPython یا GTK+ به شما کمک می‌کنند بعد از نوشتن کد های برنامه و ساخت منطق آن، یک رابط گرافیکی هم به پروژه خود اضافه کنید.

دوره آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برترین آموزشگاه فنی در ایران، دوره های آموزشی در زمینه آموزش برنامه نویسی مانند آموزش برنامه نویسی پایتون و آموزش برنامه نویسی سی شارپ و آموزشی برنامه نویسی اندروید و… را برگزار می کند. اساتید به نام و متخصص کشوری مدرس دوره های آموزش زبان برنامه نویسی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب می باشند.

علاقمندان به یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون می توانند در این دوره شرکت نمایند. توجه داشته باشید که پس از پایان برگزاری دوره به شرکت کنندگان مدرک دو زبانه ی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اعطا خواهد شد. جهت شرکت در دوره های آموزشی می توانید برروی ثبت نام کلیک نمایید.