طراحی دکوراسیون داخلی چیست

طراحی دکوراسیون داخلی چیست، در این مطلب می خواهیم در این رابطه صحبت کنیم با ما همراه باشید. براساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: «هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه در آوردن رنگ ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه». دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه ‌ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می شوند.

تاریخچه رشته طراحی دکوراسیون داخلی به اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم باز می ‌گردد. جایی که پیش از آن هر چه در مورد طراحی و اجرا وجود داشته بر اساس ذوق قریحه درونی و به صورت غریزی انجام می ‌گرفته است. از آنجایی که طراحی دکوراسیون داخلی و رشد آن موجبات توسعه جامعه و رشد معماری را در پی داشته است اتصال این بخش با اتفاقات انقلاب صنعتی، نمود تحول عظیمی در این رشته را خبر می ‌دهد. از آنجا که در دنیا تمامی اصطلاحات اختصاصی شده‌ اند، طراحی داخلی با دکوراتور داخلی تعاریفی جداگانه به شمار می ‌رود.

بیشتر بخوانید: آموزش تخصصی طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چه مسئولیتی دارد

طراحی دکوراسیون داخلی چیست

دکوراسیون داخلی به منزله پوششی است برای فضای موجود که با مفهومی گسترده مانند پست مدرن، رترو (Retro) و زیبایی شناسی سنتی (traditional aesthetics) آغاز شده و سپس به کار با جزئیات آن سبک می پردازد.

دکوراتور داخلی به طور معمول در کلیت یک طرح از شروع طراحی تا پایان آن به یک سبک طراحی می پردازد تا در فضا پیوستگی ایجاد کند و این در حالی است که با وجود در نظر گرفتن رنگ، بافت و الگوهایی که مشتری ترجیح می دهد، همچنان طرح بایستی با مفهوم کلی سبک سازگاری داشته باشد. دکوراسیون داخلی یک سری اصول مشخص دارد که برداشت و بهره هر طراحی از آن ها می تواند متفاوت باشد. البته جنبه های دیگری هم روی اصول دکوراسیون داخلی تاثیر می گذارند.

طراحان دکوراسیون چگونه طراحی می کنند

هر طراح دکوراسیون راهکار و تخصص خودش را در طراحی دکوراسیون دارد، اما یک سری فعالیت ‌های مشترک بین طراح های دکوراسیون وجود دارد.

  • طراحان تلاش می ‌کنند که به دنیا از دید تازه‌ ای نگاه کنند، چیز‌های جدیدی بیابند و دنبال الهام باشند. داده‌ ها را جمع ‌آوری می ‌کنند، راجع‌ به چیزی که می ‌بینند فکر می ‌کنند، تصمیم می ‌گیرند که چه چیزی جدید و جذاب است و این ‌که چگونه ایده ‌های جدید را به‌ وجود آورند. این بخش شامل پروژه ‌هایی مانند تحقیق بر روی بازار، مدیریت و برنامه ‌ریزی و استفاده از گروه‌ های تحقیق می ‌شود
  • طراح دکوراسیون سعی می ‌کند به تمامی احتمالات و اطلاعاتی که از بخش اول دریافت کرده است معنی ببخشد. چه چیزی مهم است، اولین قدم چیست، هدف این مرحله این است که تمامی مشکلات و پیچیدگی‌ های پروژه‌ دیزاین را برایتان به وضوح بیان کند تا سازمان و یا تیمتان تعریف دقیقی از آینده و اهداف داشته باشند.
  • در این بخش مشکلات و ایرادات یافت شده، برسی می ‌شود و دوباره راه حلی برای آن ارائه می ‌شود تا ایده‌ های اصلی حالت مطلوب خود را بدست آورند.
  • در آخرین مرحله طراحی دکوراسیون پیاده سازی شده ارائه می‌ شود. جایی که تست نهایی صورت می ‌گیرد، نتیجه‌ نهایی پروژه عرضه می ‌شود و فرآیند گرفتن بازتاب از کاربران آغاز می‌ شود.

دوره آموزش طراحی دکوراسیون داخلی

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب دوره های آموزش طراحی دکوراسیون داخلی را برای علاقمندان برگزار می کند. این دوره ها در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته برگزار می شود. در دوره ی مقدماتی هنرجویان با عناوینی مانند چیدمان داخلی، نقشه کشی ساختمان و نرم افزارهای طراحی مانند اتوکد آشنا می شوند. دوره مقدماتی ابتدایی ترین دوره ی آموزش طراحی دکوراسیون می باشد که طول این دوره 138 ساعت می باشد. دوره متوسط پس از دوره مقدماتی می باشد که برای شرکت در این دوره باید در دوره مقدماتی شرکت کرده باشید. طول این دوره 120 ساعت می باشد و هنرجویان در این مدت با متره و برآورد، متریال داخلی، سبک شناسی و نرم افزار Sketchup آشنا می شوند.

آخرین دوره، دوره پیشرفته می باشد که به مدت 132 ساعت برگزار می شود و در آخر هنرجویان برای فارغ التحصیلی باید یک پروژه طراحی داخلی ارائه دهند. عناوین این دوره شامل نورپزدازی و نرم افزارهای Post Production و 3D Max & V-Rey می باشد. جهت شرکت در هر کدام از دوره های فوق می توانید به وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شروع دوره ها و نوع برگزاری کلاس ها می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.