نرم افزار اتوکد دو بعدی چیست

نرم افزار اتوکد دو بعدی چیست و چه کاربردی دارد، اگر به دنبال پاسخی برای این سوال هستید این مطلب را تا آخر بخوانید. اتوکد یکی از محصولات شرکت AUTODESK می باشد و مهندسان و معماران از این نرم افزار برای ترسیمات دو بعدی و سه بعدی خود استفاده می کنند. مهندسان در زمینه های مختلف طراحی صنعتی، معماری، الکترونیک، مکانیک، تاسیسات و… از این نرم افزار استفاده می کنند. اتوکد CAD مخفف Computer-aided design می باشد. نرم افزار اتوکد یکی از پر کاربرد ترین و مهم ترین نرم افزارهای ترسیمات دو بعدی می باشد. اولین نسخه این نرم افزار در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. اتوکد در طراحی سیستم های الکترونیک با عنوان EDA شناخته شده است. در شاخه مکانیک با عنوان و نام MDA شناخته می شود که شامل پروسه ترسیمات با کمک نرم افزار کامپیوتر می باشد.

اتوکد با زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی، اسپانیایی، ژاپنی، کره ای، چینی، روسی و… ارائه شده است. امروز اتوکد امکان ترسیمات بسیار دقیق با جزئیات فراهم کرده است و جای ترسیمات دستی که نیاز به صرف ساعت ها وقت و هزینه بود را گرفته است. پسوند نرم افزار به صورت DWG  است. زمانی که یک فایل با فرمت DWG ذخیره می شود، تنها بر روی نرم افزارهای شرکت اتودسک قابلیت باز شدن و وارد شدن فایل و ویرایش را دارد. پسوند دیگر SFX نام دارد و برای باز کردن فایل در نرم افزارهای غیر از اتودسک کاربرد دارد. نرم افزار اتوکد از قابلیت های زیادی برخوردار است و در زمینه های مختلفی از پروژه ها کاربرد دارد. این برنامه توانایی انجام یک طراحی ساده تا ترسیمات پیچیده و یا ترسیمات معماری را دارد. نرم افزار اتوکد تعامل مناسبی با نرم افزارهای سه بعدی همچون مایا، 3d max و… دارد که همین علت سبب محبوبیت این نرم افزار در بین معماران شده است.

بیشتر بخوانید: دوره آموزش اتوکد

مزیت و کاربردهای اتوکد چیست

نرم افزار اتوکد دو بعدی چیست

 • قابلیت اسکن سه بعدی دارد
 • برای بازیابی برخی از فایل ها می توان ار اتوکد استفاده کرد
 • از اتوکد برای طراحی انواع محصولات صنعتی و مهندسی استفاده می شود
 • با استفاده از کد می توان لایه های مختلف نقشه ها را مدیریت کرد
 • می توان با استفاده از نرم افزار اتوکد طرح های دو بعدی مسطح و یا سه بعدی عمق دار ایجاد کرده و جزئیات طرح را بهتر متوجه شد
 • تجزیه و تحلیل طرح ها توسط مهندسین با استفاده از نرم افزار اتوکد آسان تر صورت می گیرد. البته، در صورت وجود هر گونه اشکال، آن ها می توانند طرح ها را تغییر داده و یا اصلاح کنند
 • قابلیت حاشیه نویسی در کنار نقشه در این برنامه وجود دارد
 • تهیه کارت های گرافیکی مثل کارت ویزیت، کارت تبریک و… در نرم افزار اتوکد وجود دارد
 • قابلیت رسم نقشه‌ های معماری، انواع چارت‌ ها و دیاگرام‌ و نمودار ها، رسم نقشه‌ های ساختمانی، انجام رسم‌ های صنعتی برای مونتاژ قطعات، رسم نقشه‌ های تاسیسات و لوله‌ کشی، طراحی برچسب ‌های گرافیکی و لوگو، رسم نقشه ‌ها و طرح ‌های دو بُعدی و سه ‌بعدی و… در نرم افزار اتوکد وجود دارد
 • امکان طراحی مدل ‌های سه ‌بعدی در صنعت انیمیشن‌ سازی در نرم افزار اتوکد
 • کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی ها با کم ترین حجم
 • قابلیت انعطاف پذیری بالا در محیط کاربری در نرم افزار اتوکد و هماهنگ سازی تنظیمات آن ها
 • برخورداری از محیط برنامه نویسی حرفه ای
 • قابلیت ترکیب چارت های اکسل(Excel) و اتوکد (Auto CAD)
 • امکان خروجی گرفتن با فرمت های مختلف
 • و…

بهترین روش یادگیری نرم افزار اتوکد دو بعدی

نرم افزار اتوکد دو بعدی چیست

همانطور که می دانید آموزش اصولی و حرفه ای یکی از مهم ترین نکات در یادگیری می باشد. بنابراین انتخاب روشی مناسب و تخصصی که باعث شود شما بسیار در این حرفه موفق شوید بسیار حائز اهمیت است. بعضاً از افرادی که خودشان اقدام به آموزش نرم افزار اتوکد دو بعدی کرده اند شنیده ایم که یادگیری اتوکد دو بعدی امری سنگین، سخت و بغرنج است. و یا غالباً این عزیزان ابراز سردرگمی برای یادگیری این نرم افزار کاربردی و قدرتمند می کنند و عنوان می نمایند که نمی دانیم به چه شکل و از کجا روند آموزشی خود را آغاز نماییم، به چه طریقی این حجم وسیع از اطلاعات و پارامتر های گوناگون را به خاطر و حافظه بسپاریم و یا مطالب به یاد سپرده شده را به چه نحوی به کار ببندیم.

ما به شما دوره های آموزش اتوکد دو بعدی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب را پیشنهاد می دهیم. مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب دوره های آموزش نرم افزار اتوکد از مبتدی تا پیشرفته را برای علاقمندان در این زمینه فراهم کرده است. این دوره های آموزشی زیر نظر اساتیدی متبحر و با تجربه در زمینه آموزش نرم افزار اتوکد برگزار می شود. در اتمام دوره ها نیز به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب تعلق خواهد گرفت.

جهت ثبت نام در دوره آموزش اتوکد می توانید از طریق وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام نمایید و یا با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند. 

تلفن تماس: 66939772 – 66933439