زبان برنامه نویسی پایتون هم مانند دیگر زبان های برنامه نویسی و همچنین اپلیکیشن ها، دارای نسخه های متفاوتی می باشد که در هر نسخه جدید، ویژگی ها و امکاناتی اضافه می شود که باعث یک تغییر بزرگ در زبان برنامه نویسی می شود. البته نسخه های برنامه نویسی پایتون فقط برای پیشرفت و ویژگی های جدید نمی باشد و ممکن است برای رفع برخی اشکالات و باگ های برنامه این اتفاق رخ دهد. نسخه های برنامه نویسی پایتون به صورت x.y.z نمایش داده می شود که بجای هر کدام از حروف یک عدد قرار می گیرد که نشان دهنده ی نسخه فعلی برنامه می باشد.

اولین حرف که x می باشد نشانگر تغییرات اساسی در زبان برنامه نویسی می باشد و هر بار که زبان برنامه نویسی پایتون دچار یک تغییرات گسترده می شود، این عدد نشانگر آن می باشد و نسبت به نسخه قبلی یکی افزایش پیدا می کند. حرف دوم y است که به منظور تغییرات مختلف و مهم می باشد و همان طور عدد x ثابت است، یک عدد نسبت به نسخه قبلی افزایش پیدا می کند و این عدد از 0 تا 9 افزایش پیدا می کند.

حرف بعدی z است که به منظور رفع خطاها و باگ های احتمالی می باشد که در نسخه جدید به وجود آمده اند و با یک تغییرات کوچک این عدد افزایش پیدا می کند و از 0 تا 9 متغیر است. معمولا بیشترین اعدادی که دچار تغییر می شوند x و y می باشند که به معنای تغییرات مهم و گسترده در زبان برنامه نویسی می باشد و پس از هر بار بروزرسانی، کاربران نسخه فعلی خود را به آخرین نسخه آن بروزرسانی می کنند. تمامی تغییراتی که در زبان برنامه نویسی پایتون اعمال می شود در تمامی نرم افزارها، اپلیکیشن ها، وب سایت ها و … تاثیرگذار می باشند و تمامی کاربران می توانند نسخه های خود را به جدیدترین نسخه این زبان ارتقا دهند.

دوره های آموزش برنامه نویسی

نسخه های برنامه نویسی پایتون

نسخه های برنامه نویسی پایتون به ترتیب انتشار

اولین نسخه ای که از پایتون منتشر شد طبیعتا نسخه 1.0 می باشد که و این نسخه تا 1.6 ارتقا پیدا کرد و پس از در سال 2000 پس از یک تغییرات اساسی در زبان برنامه نویسی به نسخه 2.0 ارتقا پیدا کرد. نسخه 2 پایتون هم نیاز به تغییرات داشت و طی سال ها تغییرات کوچک و بزرگی در آن اعمال شد و هر بار یک نسخه جدید از آن ارائه می شد. پایتون سال 2008 بار دیگر تغییرات بزرگی را در خود ایجاد کرده و نسخه خود را به 3.0 ارتقا داد و اسم این نسخه را Python 3000 نامگذاری کردند.

پایتون دیگر از نسخه 1 پشتیبانی نمی کند و هر فردی که با نسخه 1 کار می کند برای ادامه فعالیت باید نسخه خود را به 2 یا 3 ارتقا دهد. در حال حاضر پشتیبانی از نسخه 2 و 3 انجام می گیرد ولی پشتیبانی نسخه 2 فقط تا شماره 2.7 می باشد و طی آینده ای نزدیک دیگر از این نسخه هم پشتیبانی نخواهد شد. در حال حاضر نسخه 3 جدیدترین و بهترین نسخه زبان برنامه نویسی پایتون محسوب می شود و تمامی برنامه ها، نرم افزارها، وب سایت ها و … با این نسخه انجام می شوند.

آموزش برنامه نویسی پایتون

هنرجویان و علاقمندان به زبان برنامه نویسی پایتون جهت آموزش این حرفه می توانند به مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه نمایند و این دوره ها زیر نظر اساتید برجسته کشور برگزار می گردد. دوره های آموزش برنامه نویسی پایتون یکی از محبوب ترین دوره های این مجموعه محسوب می شود و هنرجویان بسیاری از طریق این آموزش ها وارد بازار کار شده اند.

برای یادگیری این دوره ها نیازمند سیستم های آموزشی بروز می باشد و مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب از تمامی تجهیزات آموزشی خود برای برگزاری این دوره ها استفاده می کند و این باعث می شود تا هنرجو دوره مورد نظر را با بهترین شرایط و بالاترین درک آموزشی پشت سر بگذارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره ها می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

زبان برنامه نویسی سی شارپ دات نت