زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان‌ های قدرتمند و همچنین محبوب در سراسر جهان است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت پایتون به عنوان یک زبان برنامه ‌نویسی این است که راهی عالی برای یادگیری نحوه کدنویسی می باشد. تقریبا شبیه به انگلیسی ساده خوانده می‌شود و دارای ویژگی ‌های بسیار زیادی است که به یک برنامه نویس این امکان را می ‌دهد تا کار های پیچیده را به سادگی بنویسید. علاوه‌ بر‌این برنامه‌ های بسیاری وجود دارد که پایتون برای آن ‌ها گزینه مناسبی است، از جمله علوم داده، هوش مصنوعی، machine learning، طراحی و توسعه وب، اینترنت اشیاء (IoT) و… .

اگر شما به دنبال دوره آموزشی برای یادگیری پایتون هستید، توجه داشته باشید که مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) دوره های آموزشی در زمینه آموزش برنامه نویسی و آموزش برنامه نویسی پایتون برگزار می کند. علاقمندان به یادگیری پایتون می توانند در این دوره ها حضوریابند.

بررسی محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون در سال 2020

بر اساس شاخص TIOBE، که زبان‌های برنامه‌نویسی را بر اساس محبوبیت آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند، پایتون را به عنوان سومین زبان رتبه‌بندی کرده است. همچنین سریع‌ترین زبان برنامه‌نویسی در بین 50 زبان برتر است.

زبان پایتون در سال 2020

همچنین قابل بیان است که، PYPL از پایتون به عنوان محبوب ‌ترین زبان برنامه نویسی نامبرده ضمن اینکه  آن را به عنوان زبانی که سریع‌ ترین رشد را بر اساس جستجو های موتور جستجو برای زبان‌ های مختلف برنامه ‌نویسی دارد نیز رتبه ‌بندی کرده است. آن ‌ها می ‌گویند در سراسر دنیا پایتون محبوب‌ ترین زبان است. پایتون در 5 سال گذشته بیشترین رشد را داشته است (17.6%).

تکمیل ظرفیت طراحی دکوراسیون داخلی مقدماتی
بیشتر بخوانید

زبان پایتون در سال 2020

برای شرکت در دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران برروی لینک ثبت نام کلیک فرمایید.

دلایل محبوبیت زبان پایتون در سال 2020

  • زمان یادگیری برنامه نویسی جزء بهترین زبان‌ ها است

اگر شما به عنوان یک تازه وارد قصد ورود به دنیای کدنویسی را دارید، پایتون انتخاب مناسبی است. پایتون یکی از آسان ‌ترین زبان ‌های برنامه‌ نویسی برای یادگیری است، زیرا تشابهات زیادی با زبان انگلیسی دارد و ساده نوشته و خوانده می‌ شود.

همچنین پایتون یکی از رایج‌ ترین زبان‌ ها برای آموزش کدنویسی به کودکان نیز است. از اسکریپت ‌ها و بازی ‌های کوچک گرفته تا کنترل LED ها و ربات‌ ها، کار های زیادی وجود دارد که می‌ توانید انجام دهید تا یادگیری را جالب و سرگرم ‌کننده جلوه دهید.

  • پایتون کاربرد زیادی در اینترنت اشیاء (IOT) دارد

با ظهور IOT پایتون برای بسیاری از دستگاه ‌هایی که می ‌توانید بخرید و آن‌ ها را سر هم‌ بندی کرده و به هم وصل کنید مناسب است. دستگاه‌ هایی مانند Raspberry Pi که بسیار کوچک هستند و به بسیاری از حسگرها، نمایشگرها، ربات‌ ها و موارد دیگر متصل می ‌شوند و به شما اجازه می ‌دهند برای برقراری ارتباط بین این بخش‌ ها کد بنویسید، همچنین از طریق بلوتوث، اینترنت و دیگر روش ‌های ارتباطی، داده ‌ها را ارسال و دریافت کنید.

در حالی که همه این دستگاه‌ ها از پایتون پشتیبانی نمی ‌کنند، اما خب بسیاری از آن ‌ها پشتیبانی می کنند. شما می‌توانید از ورژن‌ هایی با ویژگی ‌های کامل پایتون استفاده کنید و یا از میکرو پایتون (زیرمجموعه ‌ای از پایتون برای دستگاه‌ های ساده‌ تر)، بنابراین همچنان می‌ توانید از سادگی و بهره ‌وری پایتون بدون نیاز به قدرت کامل آن از آن استفاده کنید.

با بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن آشنا شوید!

  • پایتون در علوم داده و هوش مصنوعی سودمند است
آموزش عکاسی دیجیتال آکادمیک
بیشتر بخوانید

احتمالا زمینه ای که پایتون را بیشتر در آن می ‌یابید، علوم داده، هوش مصنوعی و machine learning (زیرمجموعه‌ ای از هوش مصنوعی) است. بدون تنظیمات خاصی، پایتون با کتابخانه ‌های داخلی زیادی همراه است که قابلیت‌ های زیادی که مورد نیاز دانشمند داده است را فراهم می‌کند. علاوه بر این، تعداد زیادی کتابخانه قدرتمند و محبوب وجود دارد که می‌توانید برای پایتون دانلود کرده و از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنید، مانند NumPy ،Pandas ،matplotlib، و SciPy برای ریاضیات، دست‌ کاری داده، تجسم داده و موارد دیگر.

همچنین نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که سهولت استفاده از پایتون در این زمینه مهم است. به عنوان یک دانشمند داده، احتمالا شما دوره ‌های برنامه‌ نویسی را نگذرانده ‌اید، بنابراین این واقعیت که پایتون توانایی انجام محاسبات پیشرفته را با سهولت نسبی برای شما فراهم می‌کند، واقعا جالب است. هر چه سریع ‌تر بتوانید از فرضیات به تحلیل داده‌ ها برسید، بهتر است.

  • پایتون آچار فرانسه ای برای توسعه وب است!

همان‌طور که تاکنون مشاهده کردید پایتون فوق ‌العاده همه‌کاره و قدرتمند است و این امر به وب نیز سرایت پیدا کرده است.

هنگام راه‌ اندازی یک وب‌ سرور، ممکن است به Node.js ،.NET، یا جاوا فکر کنید، اما پایتون یکی دیگر از رقیبان عالی است. اگرچه برخی از عملکرد های سایر زبان ‌ها و فریم ‌ورک ‌ها را ندارد، اما به راحتی می ‌توان در پایتون چیزی را سریع اجرا کرد و همچنان بسیار پر بازده باشد. تجربه توسعه ‌دهنده می ‌تواند از کاهش عملکرد مهم‌ تر باشد، و مقیاس ‌پذیری سیستم شما برای عملکرد با سرویس‌ های ابری مانند AWS، Azure، Google Cloud و غیره آسان ‌تر می‌شود.

چیدمان منزل با 3d max
بیشتر بخوانید

وقتی با فریم‌ورک همراه باشد، دو رقیب اصلی وجود دارد: Flask و Django. Flask فریم‌ورکی است که به شما امکان نحوه برخورد با طراحی سیستم‌ تان را می ‌دهد، که برای توسعه ‌دهندگان باتجربه بسیار مناسب است. Django فریم‌ ورکی است که ساختاری کاملاً سفت و سخت را فراهم می ‌کند، که برای مبتدیان و نمونه ‌سازی در مواردی که می ‌خواهید چیزی را خیلی سریع اجرا کنید بسیار مناسب است.

فریم ورک جنگو پایتون