برنامه نویسی C

زبان برنامه نویسی C شاید یکی از پر مخاطب ترین زبانی باشد که در سراسر جهان طرفدار دارد و کمتر کسی است که اسم زبان برنامه نویسی C به گوشش نخورده باشد. زبان برنامه نویسی C یکی از بهترین و کامل ترین زبان برنامه نویسی می باشد و اکثر علاقمندان به یادگیری برنامه نویسی، برای شروع، زبان برنامه نویسی C را انتخاب می کنند و حتی با یادگیری این زبان می توانند به راحتی چندین زبان دیگر مانند C++ و C# را هم آموزش ببینند. C++ و C# از خانواده زبان برنامه نویسی C می باشند که چندین نقطه مشترک با یکدیگر دارند و کسانی که به زبان برنامه نویسی C مسلط هستند به راحتی می توانند این دو زبان را هم آموزش ببینند.

می توان گفت زبان C یک زبان برنامه نویسی پایه می باشد و برخی از زبان های برنامه نویسی بر پایه این زبان ساخته شده اند. هنگام استفاده از زبان برنامه نویسی C حافظه کامپیوتر نقش مهمی را ایفا می کند و داشتن یک پیش زمینه از ساز و کار آن ضروری می باشد. می توان گفت که زبان برنامه نویسی C برای نوشتن هر چیزی از سیستم عامل ها، برنامه های پیچیده مانند پایگاه داده اوراکل، گیت و مفسر پایه می باشد.

پایه گذاری این زبان برای اولین در سال 1960 انجام شد و چندین زبان برنامه نویسی ابتدا با نام های دیگری به وجود آمدند. یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی در جهان همین زبان C می باشد. قبل از این زبان چندین زبان دیگر هم وجود داشته ولی زبان برنامه نویسی C به نوعی کامل ترین نسخه از نسخه های قبلی بود و شامل تمامی ویژگی های این زبان ها و همچنین مفاهیم اضافه دیگری بود که از آن را از سایر زبان های برنامه نویسی مجزا می ساخت و در نهایت در سال 1972 به طور رسمی عرضه شد. با گذشت بیش از نیم قرن از ظهور این زبان، هنوز زبان برنامه نویسی C محبوب ترین و کامل ترین زبان در جهان می باشد و هنرجویان بسیاری برای یادگیری آن اقدام می کنند.

یادگیری زبان C بسیار مهم می باشد و برای همین شما باید بهترین موسسه آموزشی را برای پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی انتخاب کنید. اگر قصد دارید تا به طور کامل و با بهترین امکانات این زبان را آموزش ببینید، ما به شما مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب را پیشنهاد می کنیم. مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برگزارکننده دوره های آموزش زبان برنامه نویسی C می باشد و این دوره ها زیر نظر اساتید برجسته کشور و در یک محیط کاملا آموزشی به همراه بهترین و بروزترین سیستم های آموزشی برگزار می شود و تمامی علاقمندان می توانند در دوره های آموزشی شرکت نمایند.

اهمیت زبان برنامه نویسی C

برنامه نویسی C

 • کامپایلرهای مختلفی در بازار برای نوشتن و اجرا با این زبان وجود دارد.
 • این زبان می تواند خودش را توسعه دهد و یک برنامه C شامل توابع مختلفی می باشد که بخشی از یک کتابخانه است. می توان در لحظه و هر زمان از این توابع استفاده کرد و این ویژگی کار کردن با برنامه های پیچیده را آسان می کند.
 • زبان پایه بسیاری از زبان های برنامه نویسی زبان C می باشد و با یادگیری این زبان، یکی از زبان های اصلی و مهم برنامه نویسی را یاد گرفته اید و برای پیشرفت و افزایش دانش خود می توانید دیگر زبان هایی که با این زبان در ارتباط هستند را آموزش ببینید.
 • موقعیت های شغلی بسیاری در رابطه با زبان C وجود دارد و تمامی کسانی که به زبان C مسلط هستند به راحتی می توانند در شرکت های بزرگی مشغول به کار شوند.
 • این زبان قابلیت حمل بسیار بالایی دارد و برنامه های نوشته شده با زبان C را می توان در دیگر ماشین ها هم اجرایی کرد.
 • از زبان C برای توسعه برنامه های سیستمی استفاده می شود و همچنین از این زبان به صورت گسترده در سیستم های نهفته و میکروکنترلرها استفاده می شود.
 • در کنار برنامه های سیستمی، برای توسعه برنامه های کامپیوتری رومیزی هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این زبان برای توسعه مرورگرها و افزونه های آن بسیار مناسب می باشد و می توان در توسعه پایگاه های داده از آن استفاده کرد.
 • زبان برنامه نویسی C در توسعه سیستم عامل ها به کار گرفته می شود سیستم هایی مانند مایکروسافت ویندوز با این زبان توسعه می یابد و برای توسعه سیستن عامل های دکستاپ و سیستم عامل های تلفن همراه استفاده می شود.
چگونه کودکان و نوجوانان را برای یادگیری برنامه نویسی ترغیب کنیم؟
بیشتر بخوانید

چه کسانی می توانند زبان C را یاد بگیرند؟

برنامه نویسی C

برای یادگیری زبان برنامه نویسی C هیچ محدودیتی وجود ندارد و فرقی نمی کند که در چه زمینه ای تخصص دارید و یا رشته تحصیلی شما چیست و برنامه نویسی یک تخصصی است که با تلاش و سخت کوشی می توان آن را آموزش دید. شاید یادگیری زبان برنامه نویسی C برای برخی از کسانی که از همان ابتدا استعداد آن را دارند، آسان تر باشد و مفاهیم آن را راحت تر متوجه شوند. البته ذهنیت هر فردی با فرد دیگری متفاوت می باشد و ممکن است برخی ها کمی بیشتر طول بکشد تا به این زبان مسلط شوند.

به نوعی می توان گفت بسیاری از شغل ها به صورت غیر مستقیم با زبان های برنامه نویسی به خصوص زبان برنامه نویسی C مرتبط می باشد و اگر صاحبان مشاغل به این زبان مسلط باشند، به راحتی می توانند کسب و کار خودشان را گسترش دهند و همچنین در کنار آن کارهای دیگری هم انجام دهند. یادگیری زبان C هیچ محدودیت سنی ندارد و هر زمان که تصمیم بگیرید و آمادگی آن را داشته باشید، می توانید برای یادگیری آن اقدام نمایید و البته سن در نحوه یادگیری ممکن است تاثیرگذار باشد و هر چی از سنین پایین اقدام کنید بهتر می توان دوره های آموزشی را پشت سر گذاشت.

مقایسه زبان برنامه نویسی C

برخی از چیزها غیر قابل مقایسه هستند و به عنوان مثال دو شرکت بزرگ خودرو سازی را در نظر بگیرید که خودروهای بسیار پیشرفته را تولید کرده اند. هر کدام از این خودروها نقاط ضعف و قدرتی دارند که با یکدیگر متفاوت هستند و برای همین نمی توان تصمیم گرفت که کدام خودرو بهترین است در حالی که هر دو خودرو بهترین هستند. زبان برنامه نویسی هم به همین صورت می باشد و زبان C یکی از قدرتمندترین زبان برنامه نویسی در جهان می باشد ولی غیر قابل مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی می باشد.

آموزش مدیریت کافی شاپ در مجتمع فنی تهران
بیشتر بخوانید

به غیر از این زبان، زبان های دیگری هم وجود دارد که در نوع خود بهترین هستند و در حتی ممکن است در برخی از موارد و حوزه های کاری از زبان برنامه نویسی C هم بهتر باشند. بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند جاوا، پایتون، PHP، سی شارپ و … در نوع خود بهترین هستند و مقایسه آن ها با زبان C یک کار بیهوده است چرا که تمامی زبان ها کاملا پیشرفته و در حوزه های کاری خود بهترین هستند و همچنین هر کدام از زبان های برنامه نویسی طرفداران خاص خود را دارد و هر فرد نسبت به علاقه و فعالیتی که قرار است انجام دهد، زبان برنامه نویسی خود را انتخاب می کند.

قابلیت های زبان برنامه نویسی C

برنامه نویسی C

 • سریع و کار آمد

دیگر زبان های برنامه نویسی که بعد از زبان C به وجود آمدند مانند زبان جاوا و پایتون، ویژگی های بیشتری نسبت به زبان C دارند ولی به دلیل فرآیندهای اضافی پردازش، سرعت اجرا و عملکرد آن ها پایین تر می باشد. زبان C یک زبان سطح متوسط می باشد و امکان دسترسی مستقیم به سخت افزار را فراهم کی کند و این در حالی است که زبان های سطح بالا چنین قابلیتی ندارند.

 • ایستا

این زبان از نوع ایستا می باشد و نوع متغیرها در زمان کامپایل کردن چک می شود و نه در زمان اجرا و هر بار که برنامه نویس شروع به کدنویسی می کند، باید نوع متغیرهای مورد استفاده را ذکر کند.

 • پرتابل

برنامه هایی که توسط زبان برنامه نویسی C نوشته می شوند را می توان بدون هیچ تغییر و یا اعمال تغییراتی بر روی هر سیستمی اجرا کرد.

 • یک زبان با اهداف عمومی

این زبان در برنامه های سیستمی، طراحی نرم افزار و … مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال می توان گفت که سیستم عامل های ویندوز، اندروید، لینوکس، OXS و IOS و همچنین پایگاه های اطلاعاتی مانند MySQL، Oracle و PostgreSQL از این زبان استفاده می کنند.

 • یک زبان رویه ای است

یک برنامه مبتنی بر C می توان برای انجام یک کار خاص، بیش از یک عملکرد را در خود جای دهد و افرادی که با تازگی برنامه نویسی را شروع کرده اند، تصور می کنند که این تنها راه انجام کارها توسط یک زبان برنامه نویسی می باشد.

 • ماژولار است

ماژولار به اصطلاح یعنی کدهایی در حاضر حاضر از آن ها استفاده می کنید، با ذخیره کردن آن ها در کتابخانه می توانید بار دیگر از آن ها استفاده کنید و این سرعت کدنویسی شما را بالاتر می ورد و کتابخانه های باعث می شوند تا شما به کدها راحت تر دسترسی داشته باشید.

صفر تا صد آموزش نرم افزار Revit
بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید: زبان برنامه نویسی جاوا

کاربرد زبان برنامه نویسی C

برنامه نویسی C

گوگل: گوگل و گوگل کروم با استفاده از زبان برنامه نویسی C طراحی شده است و بعدها به صورت مشترک با زبان C++ توسعه داده شده است.

طراحی کامپایلر: کامپایلرهای مروبط به دیگر زبان های برنامه نویسی با در نظر گرفتن ارتبط زبان C، با زبان های سطح پایین طراحی شده اند و درک این زبان برای ماشین ها آسان است. از جمله این کامپایلرها می‌توان به Bloodshed Dev-C ،Clang C  وApple C  اشاره کرد.

سیستم عامل ها: یونیکس اولین سیستم عاملی بود که با استفاده از یک زبان سطح بالا توسعه داده شد و این سیستم عامل با زبان C توسعه داده شد. بعد از آن، مایکروسافت ویندوز و برخی از اپلیکیشن های اندرویدی، از این زبان استفاده کردند.

رابط کاربردی گرافیکی: اکثر نرم افزارهای شرکت Adobe با زبان برنامه نویسی C توسعه داده شده اند و اکثر نرم افزارهای این شرکت در زمینه های طراحی و گرافیک می باشد. فتوشاپ، پریمیر و ایلاستریتور نرم افزارهایی هستند که با این زبان توسعه داده شده اند.

آموزش زبان برنامه نویسی C در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

اگر تصمیم خود را برای یادگیری زبان برنامه نویسی C گرفته اید، با ثبت نام در دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب می توانید در این کلاس ها شرکت نمایید. هنرجویانی که دوره های آموزشی را با موفقیت پشت سر می گذارند، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک معتبر دو زبانه دریافت می کنند که این زبان مورد تایید اکثر شرکت های دولتی و خصوصی داخل می باشد و همچنین این مدرک در خارج از کشور هم قابل ترجمه می باشد.

جهت ثبت نام می توانید به وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه نمایید و با ورود به بخش تقویم آموزشی می توانید دوره ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از ثبت نام کارشناسان ما با شما تماس می گیرند و هماهنگی های لازم را برای تکمیل ثبت نام انجام می دهند و می توانید در تاریخ تعیین شده در کلاس ها حضور پیدا کنید. اگر برای ثبت نام در کلاس های آموزش برنامه نویسی به مشاوره نیاز دارید، می توانید با تماس با کارشناسان این مجموعه سوالات خود را مطرح کنید و کارشناسان ما شما را در زمینه راهنمایی می نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی و تاریخ برگزاری آن ها می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439 – 66576455