اصول طراحی لباس

طراحی لباس مدلی از هنر است که به ساخت و تولید لباس و دیگر لوازم مرتبط با لباس که مورد نیاز است، اختصاص دارد. این هنر شامل روندی بسیار دقیق از انتخاب یک طرح تا مراحل پایانی دوخت و ارائه لباس است. هنر طراحی لباس نیز همانند تمامی کارها دارای اصول و قواعد می باشد که اصول طراحی لباس نام دارند. در طراحی لباس، اصول معین و ثابتی همیشه وجود دارد که باید از این اصول پیروی کنید. انجام این اصل به طراح لباس کمک می کند که طرحش را به صورت اصول ، ایده آل و دقیق طراحی کند و نکته قابل توجه این است که طراح لباس باید کاملا با تجربه و علم کافی را داشته باشد که این امر با یادگیری اصول طراحی لباس میسر می شود.

در طراحی لباس، اصول و قواعدی وجود دارد مثل اصول ابعاد، هارمونی، رنگ، تعادل و غیره است که باید در همه زمینه های طراحی لباس رعایت و اجرا شود تا بتوان با این اصول طراحی لباس، طرح دلخواه و دقیق و همچنین مناسب با نیاز فرد و جامعه تولید و طراحی کرد. طراحی لباس یک حرفه تخصصی به شمار می رود و برای این که به صورت اصولی و حرفه ای آن را یاد بگیرید، باید در دوره های آموزشی پیشرفته شرکت نمایید.

دوره های آموزش طراحی لباس در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب زیر نظر اساتید برجسته کشور برگزار می شود و شما می توانید اصول طراحی لباس را به خوبی آموزش ببینید. دوره های آموزش طراحی لباس در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود و هنرجو پس از گذراندن این دوره ها می تواند وارد بازار کار شود و درآمد بسیار خوبی کسب کند. جهت شرکت در دوره آموزش طراحی لباس روی ثبت نام کلیک نمایید.

Table of Contents
آموزش تخصصی SEO
بیشتر بخوانید

قواعد و اصول طراحی لباس

اصول طراحی لباس

در رابطه با اصول طراحی لباس، اولین مرحله طراحی لباس، کشیدن طرح روی کاعذ می باشد. کسی که طراح لباس است با استفاده از قسمت های رنگ، خط، بافت و تناسب لباس را طراحی می کند.  در مرحله دوم، طراح یا الگوساز، اندازه و شکل تکه های لباس را بر روی کاغذ اجرا می کند. مرحله سوم، مرحله دوخت می باشد؛ خیاط اجزاء طراحی شده را به هم وصل می کند تا مدل پایانی و نهایی لباس نمایان شود. در کنار این مرحله استایلیست نیز هست که لباس را با اکسسوری های مناسب ترکیب می کند.

آموزش طراحی لباس زنانه

در مرحله طراحی، خود آن بخش به 3 بخش تقسیم می شود:

مرحله فرم ظاهری: در این مرحله بر میزان پوشیدگی یا تاکید بر چوشش بخش خاصی از بدن یا ترکیب بندی از نظر تعداد اجزا و هارمونی و رنگ بندی و اندازه آن ها بررسی می شود.

مرحله طراحی ساختار : این بخش به عنوان بخش پایه ای و اساسی طراحی است که شامل طرح های اصلی مثل طرح یقه، جیب، آستین، پایین تنه و بالا تنه، رنگ، جنس و غیره می باشد. اصولا در این بخش که جزئی از اصول طراحی لباس است، دو رویکرد وجود دارد؛ یکی با توجه به نمایش حجم بدن با فرمول های دقیق مبتنی بر آناتومی طراحی می شود. مشخص است که این ساختار نمایاندن بخش هایی از اندام ها و بدن به صورت عریان و یا پوشیده توسط لباس، بخش اصلی و مهم و پایه ای ساختار لباس است. بخش دیگر بر اساس هندسه پایه گذاری شده و تمرکز این بخش به نمایش سطح پارچه و پنهان ساختن بخش های عمده ای از اندام ها است. در این ساختار که اساس طراحی، غالب لباس های شرقی است.

معرفی دوره های مجتمع فنی تهران بخش سوم
بیشتر بخوانید

بخش طراحی دکوراتیو یا تزئینی: این بخش به عنوان بخش ثانویه لباس می باشد و برای تکمیل و تمام کردن ساختن طرح به آن اضافه می شود. یکی از مواردی که به این بخش اختصاص می یابد، طرح پارچه می باشد که به عنوان بخش تزئینی است. همچنین به علاوه این موارد که اصول طراحی لباس هستند، یک سری اصول و مبانی عمومی نیز وجود دارد که آن ها را نیز نام می بریم: تعادل، ریتم، تناسب و هماهنگی که می توان گفت چهار اصل اساسی در طراحی لباس هستند و رعایت و درست اجرا شدن آن ها کاملا ضروری است و می توان گفت که بخشی از انواع طراحی لباس محسوب می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی می توانید با کارشناسان مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439