آشنایی با شغل مهندسی شبکه

در این مطلب می خواهیم به موضوع آشنایی با شغل مهندسی شبکه بپردازیم، اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید با ما همراه باشید. در ابتدا باید بگوییم که تبدیل شدن به یک مهندس شبکه کار ساده ‌ای نیست و باید مجموعه ‌ای از مهارت ‌ها و گواهی ‌نامه‌ های مربوطه را دریافت کنید تا بتوانید به عنوان یک مهندس شبکه در سازمانی مشغول به کار شوید. مهندسی شبکه به دو بخش مهندسی نرم افزار و سخت افزار طبقه بندی می شود. نرم افزار شامل شامل برنامه ها و سیستم عامل هایی است که بر روی سیستم نصب می شوند و سخت افزار، به تجهیزاتی اطلاق می شود که کاربران را به سرور متصل می کند. مهندسی نرم افزار شبکه مثل مهندسی مایکروسافت مهندسی، مهندسی سخت افزار شبکه مثل مهندسی سیسکو.

برنامه ‌ریزی، ساخت و مدیریت شبکه ‌ها را برعهده دارد و باید از بهینگی و کارکرد صحیح این شبکه‌ ها اطمینان حاصل کند. یک فرد به عنوان مهندس شبکه مسئولیت سیستم فناوری اطلاعات (IT)‌ یک سازمان را برعهده دارد. به طور پیش ‌فرض این مسئولیت، بازه کل سازمان را دربر می ‌گیرد. در حالی که تکنسین‌ های شبکه یا مدیران IT به وظایف مربوط به فناوری اطلاعات و رفع مشکلات IT کاربران و کارمندان سازمان می ‌پردازند، مهندس شبکه چالش‌ های سطح بالای طراحی و بهبود شبکه ‌ها را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش حرفه ای مهندسی شبکه

تفاوت مهندس شبکه با مدیر شبکه

آشنایی با شغل مهندسی شبکه

شغل مهندس شبکه یا Network Engineer و مدیر شبکه یا Network Administrator به هم مرتبط هستند اما وظایف کاری آن ها در واقع با هم یکسان نیست. همانطور که از نام این دو حرفه بر می آید هر دو درباره حرفه های IT بحث می کند که نقش مهمی را در حفظ و نگهداری عملکرد مناسب شبکه کامپیوتری یک سازمان ایفا می کنند. اگر چه وظایف آن ها گاهی با هم همپوشانی دارند اما در هر حال مهندس شبکه مسئولیت بزرگ تر و حوزه کاری گسترده تری را نسبت به یک مدیر شبکه دارد.

تفاوت اصلی بین شغل مدیر شبکه و مهندس شبکه در تشریح وظایف کاری آن ها است. مهندس شبکه مسئولیت طراحی، نصب، آنالیز، عیب یابی و نگهداری شبکه را بر عهده دارد. او ممکن است به عنوان یک مشاور در شبکه کار کند و نیاز داشته باشد تا با کاربران شبکه راحت تر تعامل داشته باشد. نقش یک مهندس شبکه توسعه و نگهداری شبکه و فراهم ساختن بالاترین کارایی و عملکرد شبکه می باشد به طوری که کاربران سطح مورد اعتمادی از میزان کارایی شبکه سازمان را داشته باشند. توضیح وظایف کاری یک مدیر شبکه ساده تر است: مدیر شبکه مسئولیت نگهداری، مدیریت و رسیدگی به شبکه سازمان را بر عهده دارد. با این اوصاف آن هنوز یک موقعیت عالی را در شبکه دارد. او همچنین مسئول نگهداری شبکه به صورت امن از هرگونه تهدیدات و مورد سرقت قرار گرفتن داده ها است.

آموزش حرفه ای مهندسی شبکه

آشنایی با شغل مهندسی شبکه

برای آموزش حرفه ای و تخصصی مهندسی شبکه می توانید در دوره های آموزش مهندسی شبکه شرکت کنید. در واقع یکی از بهترین روش های یادگیری مهندسی شبکه شرکت در دوره های آموزشی در این زمینه می باشد. شرکت در دوره های آموزشی مزایای زیادی دارد و باعث می شود و فرد بدون هیچ سردرگمی و انحراف از مسیر اصلی به طور کامل مهندسی شبکه را آموزش ببیند. از مزایای شرکت در دوره های آموزش مهندسی شبکه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • وجود اساتیدی که در زمینه مربوطه ماهر و متخصص هستند
  • امکان استفاده از راهنمایی ها و همینطور تجربیات اساتید
  • یادگیری حرفه ای و اصولی
  • بیان نکاتی طلایی مهندسی شبکه
  • تمرین مداوم و رفع اشکال هنرجویان
  • حضور در جو و محیط آموزشی که به خودی خود باعث می شود فرد علاقمند به یادگیری شود
  • جلوگیری از انحراف مسیر فرد در یادگیری و صرفه جویی در زمان
  • و…

دوره آموزش مهندسی شبکه

آشنایی با شغل مهندسی شبکه

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برترین مرکز برگزار کننده دوره های آموزشی، دوره آموزش مهندسی شبکه را برای علاقمندان در این زمینه فراهم کرده است. دوره‌ های آموزشی و گواهینامه‌ های فناوری‌ اطلاعات راهی عالی برای تکمیل سطح مهارت‌ ها هستند. دوره‌ های آموزش مهندسی شبکه، اطلاعات دقیق‌ تر و بهتری در ارتباط با سیستم‌ عامل ‌ها، امنیت اطلاعات‌، مدیریت شبکه و ملزومات برنامه‌ نویسی ارائه می‌ کنند.

برای شرکت در دوره آموزش مهندسی شبکه نیاز به گذراندن هیچ دوره دیگری به عنوان پیش نیاز نمی باشد اما هنرجویان باید به مفاهیم اولیه کامپیوتر و اصول کار با آن را بلد باشند. پس از آن که هنرجویان این دوره ها آموزش را با موفقیت پشت سر گذاشتند، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک معتبر دو زبانه به آن ها ارائه می شود. شما می توانید این مدرک را به انواع شرکت های دولتی و خصوصی ارائه دهید و می توانید از آن به عنوان یک رزومه قدرتمند استفاده نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره ها، تاریخ شروع دوره ها یا نحوه برگزاری آن ها می توانید با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی در تماس باشید.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439 – 66576455