معرفی شغل طراحی و دوخت

همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، طراحی و دوخت لباس تغییرات چشمگیری داشته و متناسب با فنون و تکنولوژی مدرن، شرایط اقلیمی، شرایط اقتصادی و آداب و رسوم اجتماعی در حال تحول و گسترش می باشد. شغل طراحی و دوخت یک رشته کاربردی است با این هدف که با حفظ خلاقیت هنری به طراحی مدل های گوناگونی از لباس می پردازد. در طراحی لباس علاوه بر خلاقیت باید دید درستی نسبت به ترکیب رنگ ها و شناخت رنگ ها داشت. و اینکه باید از آخرین مد و تحولات اطلاع داشته باشند و جامعه خود را به خوبی شناخته تا بتوانند متناسب با نیاز و سلایق مردم در این حوزه فعالیت کنند. تاریخچه رسمی طراحی مد و لباس به ابتدای قرن نوزدهم زمانی که طراحان به طراحی لباس برای مجالس اشرافی می پرداختند بر می گردد. این روزها استقبال از دوره های آموزش طراحی و دوخت افزایش داشته و با توجه به ظرفیت‌ های موجود در ایران بخش زیادی از هنرجویان به سرعت وارد بازار کار می‌ شوند و از کسب درآمد خوبی برخوردار می شوند. طراحان دوخت در صورت داشتن تجربه و مهارت می توانند در شرکت های مختلف شروع به همکاری کنند و یا در صورت داشتن سرمایه شرکت های طراحی و یا دوخت لباس راه اندازی کنند. بنابراین یادگیری اصولی و حرفه ای این شغل یکی از مباحث مهم در این زمینه است که حتما باید به آن توجه شود.

آموزش طراحی و دوخت لباس

Table of Contents
تفاوت نرم افزار Revit و اسکچاپ
بیشتر بخوانید

تفاوت طراحی و دوخت با طراح لباس

معرفی شغل طراحی و دوخت

تفاوت طراحی لباس با طراحی دوخت نکته ‌ای است که بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می ‌کند که شما قصد داشته باشید وارد دنیای طراحی و دوخت لباس شوید. افرادی که در رشته طراحی لباس یا مد تحصیل می ‌کنند، طرح‌ های خاص و منحصر به فردی برای لباس پیشنهاد می ‌دهند. طرح ‌هایی که ممکن است حتی شبیه به لباس ‌های معمولی نباشند و از الگوهای رایج در جامعه پیروی نکنند. نمونه‌ کار طراحان لباس را در کت ‌واک ‌ها و فشن ‌شو‌های برند های مشهور می ‌توان مشاهده کرد. اما طراح دوخت کسی است که لباس ‌های کاربردی و با توجه به نیاز روز بازار تولید می ‌کند. ممکن است طرح‌ های ارائه شده توسط یک طراح دوخت به اندازه‌ کار طراح لباس، منحصر به فرد نباشند. اما این لباس ‌ها مطابق با عرف هر جامعه‌ ای هستند و مردم از آن ‌ها استفاده می ‌کنند. این موضوع مهم‌ ترین تفاوت طراحی لباس با طراحی دوخت محسوب می ‌شود.

طراح لباس، با توجه به دانش خود در مورد رنگ‌ها، مد و سایر اطلاعات و به کمک خلاقیت خود طرح‌های نوینی برای لباس‌ های مختلف ارائه می ‌دهد. طراحان لباس، طرح‌های ارائه شده را نمی‌دوزند، به همین دلیل برای کسب تجربه و مهارت‌ های لازم در زمینه طراحی لباس‌ های کاربردی و زیبا به زمان بیشتری برای کسب تجربه نیاز دارند. این موضوع باعث می‌ شود که در برخی موارد طرح ‌های آن‌ها قابل پیاده ‌سازی نباشد. همچنین ممکن است لباس دوخته شده با طرح ارائه شده توسط آن‌ ها متفاوت باشد، این موضوع نیز می‌ تواند تفاوت طراحی لباس با طراحی دوخت محسوب شود. طراحان دوخت معمولاً تجربه بیشتری در زمینه خیاطی و دوخت لباس دارند، بنابراین می‌ توانند تشخیص دهند که طرح آن ‌ها روی پارچه چگونه خواهد بود. البته این افراد معمولاً طرح ‌های جدیدی ارائه نمی ‌دهند و از الگوهای روتین همیشگی استفاده می ‌کنند. تنها ممکن است تغییراتی در جزئیات کار ایجاد کنند، ارائه طرح‌ های خلاقانه و جدید توسط طراحان لباس انجام می ‌شود، این مورد تفاوت طراحی دوخت با طراحی لباس است که در بالاتر نیز به آن اشاره کرده بودیم.

دوره آموزش طراحی وب

زمینه های شغلی طراحی دوخت

 • سری دوزی پوشاک
 • برشکاری لباس و پارچه
 • سرپرست آموزشگاه خیاطی
 • مدیر امور تولیدی پوشاک
 • تکه دوزی و گلدوزی لباس
 • نازک دوزی و ضخیم دوزی
 • دوخت کامل سیسمونی
 • مدل سازی لباس
 • کارگاه های لباس عروس
 • تأسیس آموزشگاه های خیاطی
 • اشتغال در صدا و سیما
 • و…
آموزش برنامه نویسی سی شارپ تخصصی
بیشتر بخوانید

آموزش طراحی و دوخت در مجتمع فنی تهران

یکی از پر طرفدار ترین دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب، دوره آموزش طراحی و دوخت می باشد. این دوره ها با حضور اساتیدی با تجربه و ماهر در این زمینه برگزار می شود. هنرجویانی که در این دوره آموزشی شرکت می کنند طراحی و دوخت را به صورت حرفه ای آموزش میبینند و می توانند به سرعت وارد بازار کار شوند. همچنین به هنرجویان در اتمام دوره آموزشی مدرک معتبر دو زبانه مجتمع فنی تهران تعلق می گیرد. برای شرکت در این دوره ها کافی است بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید و از آن بهرمند شوید.

شماره های تماس: 66939772 – 66933439