کاربردهای نرم افزار اتوکد دو بعدی

برای دانستن کاربردهای نرم افزار اتوکد دو بعدی این مطلب را از دست ندهید. چرا که می خواهیم به طور کامل راجع به اتوکد دو بعدی و کاربردهایش صحبت کنیم، با ما همراه باشید. اتوکد (AutoCAD) نرم ‌افزاری برای ترسیم و طراحی نقشه‌ های دقیق و حرفه ‌ای  مهندسی و صنعتی می ‌باشد. این نرم‌ افزار هیجان ‌انگیز از محصولات محبوب شرکت آمریکایی اتودسک می ‌باشد. کاربران و طر‌فداران برنامه اتوکد امکان استفاده از قابلیت ‌ها و محیط‌ های دو و سه بعدی را دارند.

در واقع، وجود عبارت CAD  در نام این نرم افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را به عنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند. از اتوکد دو بعدی برای بسیاری از رشته های ساختمانی استفاده می گردد. مهندسین برق، طراحی مدارهای الکتریکی و تعیین مسیر کابل‌ کشی ‌ها، فیبرهای نوری و… را با کمک اتوکد انجام می ‌دهند. نرم افزار اتوکد در مهندسی مکانیک برای انجام شبیه‌ سازی ‌ها و کنترل کیفیت محصولات و… کاربرد زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: دوره آموزش اتوکد دو بعدی مقدماتی تا پیشرفته

کاربردهای اتوکد دو بعدی

کاربردهای نرم افزار اتوکد دو بعدی

اتوکد از نرم افزارهای پر کاربرد در حوزه ‌های عمران، معماری، مکانیک، نقشه ‌کشی، نقشه برداری، طراحی و مد است. از دیگر کاربردهای اتوکد می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نقشه کشی مهندسی (عمران، معماری، برق، شیمی، مکانیک، هوافضا و…)
 • ترسیمات فنی
 • طراحی داخلی و نورپردازی
 • رسم نقشه‌ های توپوگرافی و هوایی
 • طراحی قطعات مکانیکی تجهیزات و ماشین ‌آلات
 • رسم و نمایش توابع ریاضی و علمی
 • برنامه ‌ریزی اجرایی تاسیسات
 • تهیه ارائه و پروپوزال
 • رسم انواع گراف و نمودارهای جریان کار (فوچارت) و چارت‌ های سازمانی

موارد بالا، فقط گوشه ‌ای از کاربرد اتوکد در صنایع مختلف است. در ادامه، به توضیح بیشتر برخی از این کاربردها می‌ پردازیم.

کاربرد اتوکد در معماری، عمران و طراحی سازه

کاربردهای نرم افزار اتوکد دو بعدی

 • اتوکد در معماری: اتوکد، از نرم افزارهای شناخته‌ شده و پر کاربرد در حوزه معماری است. مهندسان معمار معمولاً از این نرم افزار برای طراحی ساختمان‌ های مسکونی و تجاری استفاده می ‌کنند. تهیه نقشه‌ های معماری ساختمان، طراحی فضای داخلی و رندرگیری نیز از دیگر کاربردهای اتوکد در مهندسی معماری هستند. بسیاری از پلان ‌های مورد استفاده برای شیت بندی معماری نیز توسط این نرم افزار تهیه می‌ شوند. البته نسخه تخصصی اتوکد برای مهندسی معماری، AutoCAD Architecture است. قابلیت‌ ها و ابزارهای این نسخه برای کاربردهای معماری تهیه و بهینه شده ‌اند.
 • اتوکد در عمران: اتوکد یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین نرم افزارهای مهندسی عمران است. این نرم افزار برای ترسیم طرح، نقشه و مشخصات سازه ‌های عمرانی نظیر ساختمان، پل، سد، راه، راه آهن، خط لوله و… مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
 • اتوکد در طراحی سازه: از دیگر کاربرد های اتوکد در مهندسی عمران، استفاده از خروجی سازه‌ های طراحی شده در این نرم افزار برای تحلیل و طراحی سازه اشاره کرد. اغلب نرم افزارهای مهندسی عمران از فایل‌ های اتوکد پشتیبانی می ‌کنند. همین موضوع، دقت و سرعت فرآیند مدل ‌سازی برای تحلیل سازه را بهبود می ‌بخشد.

آموزش حرفه ای اتوکد دو بعدی

کاربردهای نرم افزار اتوکد دو بعدی

همانطور که می دانید آموزش اصولی و حرفه ای یکی از مهم ترین نکات در یادگیری می باشد. بنابراین انتخاب روشی مناسب و تخصصی که باعث شود شما بسیار در این حرفه موفق شوید بسیار حائز اهمیت است. بعضاً از افرادی که خودشان اقدام به آموزش اتوکد دو بعدی کرده اند شنیده ایم که یادگیری اتوکد دو بعدی امری سنگین، سخت و بغرنج است. و یا غالباً این عزیزان ابراز سردرگمی برای یادگیری این نرم افزار کاربردی و قدرتمند می کنند و عنوان می نمایند که نمی دانیم به چه شکل و از کجا روند آموزشی خود را آغاز نماییم، به چه طریقی این حجم وسیع از اطلاعات و پارامتر های گوناگون را به خاطر و حافظه بسپاریم و یا مطالب به یاد سپرده شده را به چه نحوی به کار ببندیم.

ما به شما دوره های آموزش اتوکد مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب را پیشنهاد می دهیم. مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب دوره های آموزش نرم افزار اتوکد از مبتدی تا پیشرفته را برای علاقمندان در این زمینه فراهم کرده است. این دوره های آموزشی زیر نظر اساتیدی متبحر و با تجربه در زمینه آموزش نرم افزار اتوکد برگزار می شود. در اتمام دوره ها نیز به هنرجویان یک مدرک معتبر دو زبانه مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب تعلق خواهد گرفت. جهت ثبت نام در دوره آموزش اتوکد می توانید از طریق وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام نمایید و یا با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

تلفن تماس: 66939772 – 66933439 – 66576455