همه ما می خواهیم از کودکان خود حمایت کنیم تا به بزرگسالانی موفق و توانا تبدیل شوند. با این حال آیا می‌دانستید که تعداد کمی از بزرگسالان دارای مهارت های نرم و ضروری هستند؟ مهارت‌هایی که برای پیشرفت در زندگی شخصی و شغلی بسیار مهم است. در این نوشته می‌خواهیم به 10 مهارت نرم که برای آینده کودکان مهم است، اشاره کنیم.

به خواندن این مقاله ادامه بدهید تا به شما بگوییم کدام مهارت‌ها باعث می‌شوند کودکان و نوجوانان در آینده به افرادی فوق‌العاده، خلاق، موفق و…. تبدیل شوند. اما قبل از هرچیزی بگذارید بگوییم مهارت نرم چیست و چه تاثیری روی آینده فرزندتان می‌گذارد.

 

مهارت‌های نرم برای کودکان چیست؟

مهارت‌های نرم، مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی هستند که نحوه تعامل ما با دیگران را تعیین می‌کنند. آنها شامل مهارت‌هایی مانند مهارت رهبری، ارتباطی، مدیریت زمان و اعتماد به نفس هستند. مهارت‌های نرم با مهارت‌های سخت، که شامل مهارت‌های فنی و فیزیکی مانند مهارت استفاده از نرم افزار، مهارت‌های هفتگانه ICDL، طراحی و… می‌شوند، متفاوت است.

 

مهارت‌های نرم و آینده کودکان

Dell Technologies تخمین می‌زند که 85 درصد از مشاغلی که در سال 2030 وجود خواهند داشت، حتی هنوز اختراع نشده‌اند. و سال 2030 دقیقا زمانی است که کودکان و نوجوانان کم‌کم وارد بازار کار می‌شوند. به همین دلیل، الان زمان آن است که کودکان و نوجوانان را کمک کنیم تا مهارت‌هایی را کسب کنند که با آینده شغلیشان انطباق داشته باشد.

مهارت‌های نرم به فرزند شما کمک می‌کند تا فردی با اعتماد به نفس و عضوی قابل استخدام و ارزشمند در جامعه شود. حتما از خود می‌پرسید چگونه فرزندمان را وارد مسیر یادگیری مهارت‌های نرم و ضروری کنیم، بدون اینکه به یک والدین سخت گیر تبدیل شویم؟! ساده‌تر از چیزیست که فکر می‌کنید.

 

آموزش مهارت نرم به کودکان از طریق بازی

ذهن کودکان مانند یک اسفنج است که آگاهانه یا ناآگاهانه دانش را با سرعت زیادی جذب می کند. انجام بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده با کودکتان به او کمک می‌کند تا این مهارت‌های نرم را یاد بگیرد. همچنین، کودک را برای عملکرد بهتر تحصیلی آماده می‌کند. برای مثال بچه‌هایی که اغلب پازل بازی می‌کنند، می‌توانند مهارت‌های حل مسئله بهتری نسبت به دیگران داشته باشند. به عنوان مثال دیگری، کودکانی که برنامه‌نویسی را از طریق بازی و زبان‌های برنامه‌نویسی بصری یاد می‌گیرند نیز، مهارت‌های نرم مهمی همچون تفکر انتقادی، حل مسئله، خلاقیت و… را در طول فرآیند یادگیری برنامه نویسی فرا می‌گیرند.

در ادامه به 10 مهارت نرم و ضروری که کودکان برای ساختن آینده‌شان به آنها نیاز دارند، اشاره می‌کنیم.

 

10 مهارت نرم و ضروری برای کودکان

10 مهارت نرم و ضروری برای کودکان

1. توسعه مهارت رهبری

مهارت رهبری یکی از مهمترین مهارت‌های نرمی است که کودکان باید از سنین پایین یادگیری آن را به صورت غیر مستقیم یاد بگیرند. این مهارت به توانایی مدیریت افراد و موقعیت‌های متعدد اشاره دارد. Leader of the Blindfolded یکی از بهترین بازی‌هایی است که می‌تواند مهارت‌های رهبری، ارتباط و اعتماد را در کودکان توسعه دهد. بازی به این صورت است که از همه بخواهید به جز یک کودک، چشمانشان را با چشم‌بند ببندند. کسی که چشم‌بند ندارد با دستورالعمل‌های واضح، بقیه را در اتاق راهنمایی می‌کند. اجازه دهید کودکان به نوبت رهبر باشند و سایر کودکان را راهنمایی کنند. این بازی علاوه بر مهارت رهبری، مهارت ارتباطی را نیز توسعه می‌دهد.

 

2. مهارت‌های ارتباطی برای کودکان

ارتباط فراتر از خواندن، نوشتن، گوش دادن و خوب صحبت کردن است. مهارت ارتباطی، توانایی صحبت کردن با حرکات، مختصر و محترمانه بودن و تأثیرگذاری نیز است. برای مثال اگر کودکتان از سنین پایین سخنران مطمئنی باشد، می‌تواند در آینده در مصاحبه‌های شغلی موفق‌تر عمل کند. مهارت‌های ارتباطی نقش مهمی در پویایی روابط دارند.

مکالمه با کودکان می‌تواند تاثیر خیلی خوبی روی توسعه و بهبود مهارت‌های ارتباطی او شود. نشان دادن علاقه به صحبت‌های فرزندتان و چیزهایی که می‌خواهد بگوید و پرسیدن سوالات مختلف پیرامون علایقش، باعث ادامه گفتگو می‌شود. مکالمه یک روش عالی است چون در هر زمان و هر مکان می‌تواند اتفاق بیفتد.

برنامه‌نویسی نیز از جمله مهارت‌های سختی است که باعث می‌شود به دلیل همکاری با افراد دیگر و گزارش دادن به اعضای تیم، مهارت‌های ارتباطی از جمله مهارت نوشتاری و گفتاری در کودکان توسعه یابد.

 

3. مهارت کار تیمی و همکاری

امروزه بیشتر فعالیت‌ها به سمت کار تیمی هدایت می‌شوند و در آینده نیز عضویت در تیم‌های کاری اجتناب‌ناپذیر است. همه ما می‌دانیم که جلب همکاری بچه‌ها کمی سخت است. اما چند روش وجود دارد که می‌توانید آنها را تشویق کنید که در تیم‌ها عضو شوند و مشارکت را یاد بگیرند.

  • زمانی که چند کودک با هم بازی می‌کنند، آنها را تحسین کنید.
  • به آنها آموزش دهید که به نوبت هم احترام بگذارند و چگونگی به نوبت بازی کردن را به آنها یاد دهید.
  • در آخر همیشه نظر و احساس آنها را بپرسید

یک فعالیت دیگر که می‌تواند کودکان را برای انجام کارهای تیمی تشویق کند و این مهارت را به او آموزش دهد، آشپزی است. از کودکتان بخواهید در آشپزی کردن شما را همراهی کند، این کار یک فعالیت سرگرم کننده و جذاب برای اوست، درست به همان اندازه که یک تیم ورزشی و بازی می‌تواند برای او جذاب باشد.

 

4. حل مسئله و تفکر انتقادی چهارمین مهارت نرم برای کودکان

برای جلو افتادن از جمعیت، کودک شما باید انتقادی فکر کند. این به معنای توانایی مشاهده، تجزیه و تحلیل و ارائه راه حل برای مشکلات است.

چیزی به سادگی انجام یک پازل به بچه‌ها کمک می‌کند تا درباره همه جوانب یک موضوع فکر کنند (به معنای واقعی کلمه!). اجازه دهید گاهی اوقات خودشان بجنگند، خودشان تلاش کنند و خودشان مسئله را حل کنند.

در برابر اصرار برای پیدا کردن تکه‌های چهار گوشه و مرتب کردن تمام قطعات لبه پازل، مقاومت کنید. شاید این کار از نظر شما کار کوچکی باشد، اما به کودکان کمک می‌کند که به صورت مستقل بر چالش‌ها غلبه کنند و حل مسئله را یاد بگیرند.

 

5. خلاقیت ضروری ترین مهارت نرم برای کودکان

آیا می‌دانستید که خلاقیت می‌تواند توانایی فرزندتان را برای حل مشکلات و توسعه ایده‌های جدید تقویت کند؟ ممکن است دیوار خانه‌ شما نیز مانند بسیاری از خانه‌ها که فرزند کوچک دارند، شبیه یک دفتر نقاشی رنگ‌آمیزی شده باشد. قاعدتا نقاشی روی دیوار راه‌حل ایده‌آلی نیست تا فرزندتان به شما نشان دهد که چقدر خلاق است. اما کودکان در سنین پایین، کنجکاو هستند و دوست دارند هرچیزی را امتحان کنند. شما به عنوان والدین وظیفه دارید آنها را به سمتی هدایت کنید که مهارت‌ها، استعدادها و قدرت‌هایشان را توسعه دهند و از آنها درست استفاده کنند.

بچه‌ها را به سمت بازی‌هایی هدایت کنید که خود آنها را مدیریت می‌کنند. اگر فرزندتان نیاز به تشویق دارد، یک روز در هفته را به عنوان «روز ساختن» یا «روز خلاقیت» به او اختصاص دهید. چگونه؟ در این روز شما باید یک دیوار را به یک گالری از ساخته‌های کودکتان تبدیل کنید. حتی برای اینکه این گالری همیشه برپا باشد، می‌توانید یک تخته سیاه یا وایت برد یا تخته پنبه‌ای را در اتاق یا آشپزخانه بگذارید و آن را هرروز با ساخته‌های فرزندتان تزئین کنید.

 

6. مهارت سازگاری

قرن بیست و یکم است و همه چیز به سرعت در حال تغییر است. کودکان برای همگام شدن با دنیایی که مدام در حال تغییر است، باید سازگار باشند، زیرا ما نمی‌دانیم چه چیزی در راه است!!!

به فرزندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند که انعطاف پذیر باشند و خود را با موقعیت‌های مختلف وفق دهند. چیزی طبق برنامه پیش نرفت؟ به آن‌ها کمک کنید تا از مهارت‌های حل مسئله و نگرش مثبت خود برای کشف چگونگی عبور از آن استفاده کنند.

بچه‌ها این مهارت را چگونه می‌توانند یاد بگیرند؟ از عکس‌العمل‌ها و روش‌های حل مسئله شما در برخورد با اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی. اما به جز این مورد، در طی مهارت‌های سختی که آموزش می‌بینند و کسب می‌کنند، برخی از مهارت‌های نرم را نیز یاد می‌گیرند. به عنوان مثال، کودکان در کلاس‌های برنامه‌نویسی کودکان و نوجوانان علاوه بر کسب دانش فنی در حوزه برنامه‌نویسی، مهارت‌های نرم مهمی مانند خلاقیت، حل مسئله، ارتباطات، حل تعارض، انعطاف‌پذیری و سازگاری و غیره را نیز یاد می‌گیرند. برای اینکه در این خصوص بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنم به نوشته «فایده برنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان» مراجعه کنید.

 

7. مذاکره و حل تعارض

موقعیت های زیادی در زندگی آینده کودکان و نوجوانان وجود خواهد داشت که آنها نیاز به مذاکره یا حل تعارض دارند. متقاعد کننده بودن و حساس بودن نسبت به دیگران به مهارت‌های ارتباطی شخصی برمی‌گردد.

بگذارید فرزندانتان با شما سازش کنند، نه شما با آنها. این به آنها نشان می‌دهد که چگونه به دنبال راه‌حل‌هایی باشند که به نفع همه باشد. برای مثال، دفعه بعد که بچه‌هایتان التماس می‌کنند که برایشان آب‌نبات‌های مورد علاقه‌شان را بخرید، اجازه دهید در ازای آن چیزی پیشنهاد کنند. ممکن است پیشنهادهای مختلفی بدهند؛ مانند زودتر یا به موقع خوابیدن، تمیز کردن اتاقشان، کامل خوردن وعده غذایی‌شان و غیره. همه اینها نوعی مذاکره هستند.

 

8. نگرش مثبت

همانطور که اپرا وینفری یک بار گفت: “یک فرد می‌تواند آینده خود را صرفا با تغییر نگرش خود تغییر دهد.” نگرش مثبت یک چیز شگفت‌انگیز است – تعیین می‌کند که دیگران چگونه شما را درک کنند و چگونه خود و جهان را درک کنید.

وقتی صحبت از محل کار می‌شود، همیشه یک کارمند مثبت‌نگر که فاقد مهارت‌های سخت است، به کسی که مهارت سخت دارد اما منفی‌نگر است، ترجیح داده می‌شود. زیرا آموزش دادن به کسی که چگونه کاری را انجام دهد آسان تر از تغییر نگرش است!

سعی کنید پدر و مادری انگیزه‌دهنده باشید و به کودکتان بیاموزید که چگونه در هر موقعیتی روی نکات مثبت تمرکز کنند. تبریک گفتن به فرزندانتان به خاطر موفقیت‌ها یا تلاش‌هایشان در کاری و تمجید از آنها به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می‌کند.

 

9. اخلاق کاری قوی

جای تعجب نیست که یک اخلاق کاری قوی به برتری در مدرسه و محل کار کمک می‌کند. اخلاق کاری شامل مدیریت زمان، توجه به جزئیات، قابل اعتماد بودن و پیشرفت بیشتر است.

به کودک خود نشان دهید که چگونه وقت‌شناس باشد، راه خوبی برای شروع است. می‌توانید نحوه خواندن ساعت را به آنها آموزش دهید و هر زمان که نیاز دارید به جایی بروید، آنها را تشویق کنید 10 دقیقه زودتر آماده باشند. از این 10 دقیقه اضافی می‌توان برای مدتی سرگرم کننده مانند ساختن داستان استفاده کرد.

 

10. تصمیم گیری آخرین مهارت نرم برای کودکان

توانایی قضاوت درست و پیش‌بینی عواقب اعمال برای پیشروی در زندگی ضروری است. بازی “ترجیح می‌دهی” یک راه عالی برای بچه‌هاست تا برای تصمیم‌گیری تمرین کنند. از آنها سؤالاتی بپرسید مانند «آیا ترجیح می‌دهید بتوانید زیر آب نفس بکشید یا در هوا پرواز کنید؟» پرسیدن اینکه چرا پاسخ‌های خود را انتخاب کرده‌اند نیز به آنها کمک می‌کند تا فرآیندهای فکری را که منجر به تصمیم آنها می‌شود تقویت کنند.

بهترین راه برای هر کودکی برای یادگیری نحوه تصمیم‌گیری درست این است که از اشتباهات خود درس بگیرد. این به این دلیل است که تجربه پیامدهای تصمیمات خود، به هموار کردن مسیر یادگیری برای تصمیمات آینده کمک می‌کند.

در این نوشته سعی کردیم به شما بگوییم که چرا باید به توسعه مهارت‌های نرم فرزندتان بپردازید. آینده مساوی است با تغییرپذیری و رقابت. کودکانمان در آینده باید بتوانند رقابت کنند و در مقابل هر نوع تغییر منعطف باشند و خودشان را سازگار کنند. در مقالات بعدی سعی می‌کنیم بیشتر به مباحث توسعه مهارت در کودکان و نوجوانان بپردازیم.

خوشحالیم تا انتهای این نوشته ما را همراهی کردید و امیدواریم این نوشته برایتان مفید بوده باشد. نمایندگی انقلاب مجتمع فنی تهران فرصتی را فراهم کرده است که سالانه کودکان و نوجوانان بسیاری در یک محیط آرام و حرفه‌ای با اساتید مجرب به توسعه مهارت‌های سخت و نرم خود بپردازند. اگر شما نیاز دارید که مهارت‌های فرزندتان را توسعه دهید پیشنهاد می‌کنیم به صفحه دپارتمان کودک و نوجوان مجتمع فنی تهران مراجعه کنید یا با یکی از شماره‌های 02166929920، 02166939772 و 02166933379  تماس بگیرید تا کارشناسان آموزش نمایندگی انقلاب مجتمع فنی تهران شما را راهنمایی کنند.

اگر سوالی یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات شنونده شما خواهیم بود.