کالکشن چیست؟ : (معنای مجموعه لباس): از آنجایی که صنعت طراحی مدام در حال طراحی محصولات جدید است. بنابراین طراحان محصولات خود را به صورت فصلی در یک مجموعه ارائه می کنند. به این مجموعه مجموعه لباس می گویند. به عبارت دیگر، مجموعه مجموعه‌ای از لباس‌هایی است که طراحان مد در هر فصل برای پیش‌بینی روند مد در آینده کنار هم می‌چینند.

هدف از ایجاد یک مجموعه لباس

در واقع مهمترین هدف از ایجاد یک مجموعه لباس، ایجاد مجموعه ای خلاقانه از یک برند در ذهن عموم است. باید بدانید که برای رسیدن به این هدف باید چندین مسیر را طی کنید که در ادامه شما را با مراحل ایجاد یک مجموعه لباس خلاق آشنا می کنیم.

کالکشن چیست؟ و مراحل ایجاد آن

اولین قدم برای شروع ایجاد یک مجموعه، گردآوری یک تیم قوی و حرفه ای است. زیرا تمامی مراحل ایجاد یک مجموعه، از ایده و نوآوری گرفته تا طراحی و تولید، همگی نیازمند تیمی متفکر و خلاق است. (جمع آوری به چه معناست)

کالکشن چیست؟ و نحوه انتخاب موضوع برای مجموعه

کالکشن چیست؟ و نحوه انتخاب موضوع برای مجموعهبه عنوان طراح یا رهبر گروه خود، باید موضوع مناسب مجموعه را با ایده ها و نظرات هم تیمی های خود انتخاب کنید. (مدل مجموعه)
اجرای طراحی و ایجاد مجموعه

این مرحله شامل طراحی و دوخت لباس می باشد که باید توسط خود طراح به همراه هم تیمی هایش از صفر تا صد آن را بسازند.
تغییرات لازم را انجام دهید

پس از اتمام کار مجموعه در صورت نیاز می توانید تغییرات دلخواه را در طرح و دوخت خود اعمال کنید. سپس می توانید طراح و دوختی که روی مانکن (مدل کلکسیونی) انجام داده اید را بررسی کنید.

 نکات حائز اهمیت در کالکشن چیست؟

انواع فصل ها

یکی از نکاتی که در ساخت مجموعه باید به آن توجه کنید فصل است. هنگام ایجاد یک مجموعه، طراحی و دوخت باید با توجه به فصل مورد نظر انجام شود. زیرا انواع پارچه ها و طرح ها با فصل تغییر می کند. بنابراین می توان گفت که فصل ها یکی از عناصر مهم در ساخت یک مجموعه هستند. (جمع آوری به چه معناست؟)
زمان جمع آوری

به طور کلی، بسته به ماهیت هر مجموعه، زمان تحویل مجموعه متفاوت خواهد بود. می توان گفت عامل مهمی که زمان ارائه مجموعه را تعیین می کند، فصل مورد نظر ارائه است. زیرا ماهیت مجموعه ها به صورت فصلی، ماهانه و سالانه تغییر می کند. بنابراین زمان تحویل بر این اساس متفاوت خواهد بود. (مدل مجموعه)
خلاقیت در ایجاد مجموعه

از آنجایی که صنعت مد روز به روز در حال پیشرفت است. بنابراین این صنعت تشنه خلاقیت و نوآوری است. در واقع مخاطبان صنعت مد و لباس به دنبال استفاده از جدیدترین محصولات برند محبوب خود هستند. در نتیجه استفاده از خلاقیت در فرآیند جمع آوری دیدگاه عموم را تحت تاثیر قرار می دهد.
اصول عملی فروش محصولات کلکسیونی
به بازار هدف محصول توجه کنید

برای این منظور، قصد دارید محصولات کلکسیونی خود را کجا بفروشید؟ به عنوان مثال، می توانید از مکان های مختلفی مانند فروشگاه های لباس، مهمانی های خانگی، عمده فروشان، بوتیک های لباس، فروشگاه های آنلاین، نمایشگاه های خیابانی و غیره دیدن کنید. به عنوان بازار هدف انتخاب کنید
ارائه هدفمند محصولات کلکسیونی

What is AMP
بیشتر بخوانید

مجموعه چیست: برای اینکه فروش خود را به حداکثر برسانید، باید هر محصول را در مجموعه خود به صورت هدفمند ارائه دهید. به طوری که ساختار مجموعه باعث ایجاد هویت برند در ذهن مخاطب می شود.
برای اینکه بتوانید محصولات خود را با موفقیت به فروش برسانید، باید یک موضوع و داستان خوب مرتبط با طرح های خود را برای جذب مخاطب ارائه دهید.
ابتدا ایده و طرح، سپس به فروش فکر کنید

این اصل به این معنی است که اگر قرار است مجموعه ای بسازید. در ابتدا به فکر ایده ذهنی خود باشید و طرح و دوخت صحیح آن را اجرا کنید. سپس مشتری پیدا کنید و محصولات را بفروشید.
فروش خوب نیاز به یک ایده منحصر به فرد دارد

اگر می خواهید به نتیجه دلخواه برسید، باید یک ایده منحصر به فرد ایجاد کنید. زیرا مخاطبان این صنعت به دنبال خلاقیت روزافزون طراحان هستند.
اطلاعات را به روز نگه دارید

هدف از به روز نگه داشتن اطلاعات، مقایسه مجموعه شما با سایر مجموعه ها از نظر کیفیت، قیمت و … است. اطلاعات خود را با سایر مجموعه ها مقایسه و به روز کنید.

برای مطالعه بیشتر : یادگیری طراحی لباس را از کجا و چگونه شروع کنیم؟

تفاوت بین ایجاد یک و یک خط مد کالکشن چیست؟

بسیاری از افراد کالکشن در طراحی لباس و خط مد را یکی می دانند، اما این دو نوع کالکشن متفاوت هستند. خط مد به تولیدات و خلاقیت های یک طراح مد در بخش مد خود اشاره دارد. اما مجموعه پوشاک مجموعه ای از لباس های خاص زنجیره تولید همان صنعت را مشخص می کند. بنابراین می توان گفت که مجموعه زیرمجموعه خط تولید است و یک خط تولید شامل چندین مجموعه است. (جمع آوری به چه معناست؟)

خلاصه مطالب مجموعه چیست یا همان کالکشن چیست؟

اگر واژه کالکشن برای شما آشناست اما نمی دانید منظور طراحان لباس از این کلمه چیست، در این مقاله به شما توضیح می دهیم که مجموعه چیست.

در پاسخ به این سوال که مجموعه به چه معناست، می توان گفت مجموعه یک اصطلاح انگلیسی است که به معنای مجموعه ای از چیزهای مرتبط با یکدیگر است.

در یک مجموعه لباس، این رابطه می تواند بین لباس یک مجموعه، استفاده از رنگ، جنسیت لباس و پارچه، الگوی چاپی مشابه، طرح و ایده در برش ها و حجم لباس و … باشد. یا ترکیبی از همه اینها چیزها

یک مجموعه را می توان بر اساس یک سبک لباس طراحی کرد، مانند لباس مهمانی، لباس ورزشی، تولید انبوه، لباس های مد روز و غیره.

طراحان لباس معمولا دو مجموعه در سال ارائه می دهند که شامل بهار/تابستان و پاییز/زمستان است.

توجه داشته باشید که طراح در تولید یک مجموعه مراحلی را طی می کند که شامل ایده پردازی، تهیه منابع، تولید، عکاسی و تبلیغات و غیره می شود، در مقالات بعدی به مراحل طراحی و تولید یک مجموعه می پردازیم.

در این مقاله به مفاهیم اولیه ایجاد یک مجموعه می پردازیم. مانند ایده طراحی، رنگ، جنس پارچه و غیره.

یادگیری طراحی لباس را از کجا و چگونه شروع کنیم؟
بیشتر بخوانید

ایده و برش لباس:
یکی از عوامل اصلی طراحی لباس، ایده پردازی در لباس و ایجاد اشکال جدید در لباس است.

در یک مجموعه لباس، برای ایجاد برش ها و مدل های جدید، طراح به راحتی می تواند با الهام گرفتن از یک موضوع این کار را انجام دهد. ایده پردازی را می توان مستقیماً از شکل، رنگ، ژانر و غیره موضوع وام گرفت یا به طور غیرمستقیم از موضوع یا تغییر در ترکیب آن الهام گرفت. (اهمیت مجموعه چیست)

این ایده پردازی و طرح را می توان به دقت در الگوی لباس و تغییر شکل المان هایی مانند یقه، آستین، چین، گشاد و تنگی لباس و … اعمال کرد. در الگو یا این ایده می تواند بر شکل ظاهری، شکل کلی لباس و اندازه لباس تأثیر بگذارد.

حتی می توانید از ایده مورد نظر برای انتخاب طراح چاپ و گلدوزی استفاده کنید.

به طور کلی ایده مورد بحث تعیین کننده بسیاری از مجموعه هاست. ( طراحی لباس )

کالکشن چیست؟ و استفاده از رنگ در آن :

 رنگ لباس یکی از اولین عناصر طراحی لباس است که بیننده آن را می بیند. طراح لباس هنگام انتخاب رنگ می تواند از ترکیب های مختلفی مانند انتخاب رنگ های مجاور، رنگ های متضاد، رنگ های هم تن، رنگ های گرم یا سرد و حتی رنگ های خنثی استفاده کند. انتخاب رنگ در یک مجموعه بسته به جنسیت، سن مخاطبان مجموعه، فصل و به خصوص موضوع الهام گرفته شده از مجموعه می تواند متفاوت باشد. (جمع آوری به چه معناست)

تاثیر شرکت پنتون در رنگ های کلکسیون های هر سال را نباید دست کم گرفت.

شرکت پنتون یک تجارت در زمینه تعیین و تطبیق رنگ ها است، بسیاری از طراحان گرافیک و طراحان لباس از این کدهای رنگی پیروی می کنند. شرکت پنتون هر ساله با توصیه کارشناسان رنگ در سراسر جهان، رنگ خاصی را به عنوان “رنگ سال” اعلام می کند.

انتخاب رنگ از چرخه رنگ می تواند یکی از مهم ترین انتخاب ها باشد. چرخه رنگ یک چرخه دایره ای از رنگ ها به ترتیب طیف رنگ است.

رنگ های اولیه شامل زرد، قرمز و آبی است و رنگ های فرعی رنگ هایی هستند که بین این سه رنگ اصلی قرار می گیرند و از ترکیب رنگ های بین آنها شامل نارنجی، بنفش و سبز به وجود می آیند.

در مورد رنگ های گرم و سرد، می توانید این گروه ها را با تقسیم چرخه رنگ به دو نیمه، از زرد تا بنفش، داشته باشید. درجه حرارت و درجه رنگ به گونه ای خواهد بود که آبی سردترین رنگ و نارنجی گرمترین رنگ خواهد بود.

انواع پارچه:
منظور از مجموعه چیست: هر لباسی که در یک مجموعه طراحی می شود باید از پارچه یا ماده خاصی ساخته شده باشد.

اولین متریالی که در اکثر مجموعه ها استفاده می شود پارچه و منسوجات است، بنابراین بسته به موضوع و ایده طرح از پلاستیک، کاغذ، نخ و … استفاده می شود. نیز قابل استفاده است.

برای انتخاب پارچه، مانند رنگی که در بالا ذکر شد، انتخاب می تواند به عوامل زیادی مانند الهام گرفتن از موضوع مجموعه، فصل، جنسیت و سن مخاطب و غیره بستگی داشته باشد.

انتخاب جنسیت یک لباس می تواند شامل الیاف طبیعی یا غیر طبیعی و ترکیبی از هر دو باشد.

پخت نان در خانه
بیشتر بخوانید

الیاف طبیعی شامل پارچه های ساخته شده از مواد موجود در طبیعت است.

مانند الیاف گیاهی، معدنی، حیوانی

معنای مجموعه لباس و اهمیت آن در صنعت مد و لباس
معنی مجموعه پوشاک: صنعت مد و لباس همواره یکی از بزرگترین و رقابتی ترین عرصه ها در جهان بوده است. طراحان مد، تولیدکنندگان و برندها برای تأثیرگذاری بر مد و فرهنگ جامعه و همچنین جذب مشتری و ایجاد یک برند قدرتمند، باید در ایجاد و ارائه مجموعه‌های متنوع و جذاب لباس خلاق باشند. در این قسمت معنای مجموعه لباس و اهمیت آن در صنعت مد بررسی می شود. (اهمیت مجموعه چیست)

معنی مجموعه لباس
معنی مجموعه لباس: مجموعه لباس به مجموعه ای از طرح های لباس اطلاق می شود که توسط یک طراح یا برند خاص در یک زمان خاص و در یک مجموعه واحد ست می شود. این مجموعه معمولاً شامل مجموعه ای از لباس های مختلف مردانه، زنانه یا کودکان است که با توجه به موضوع یا مفهومی خاص طراحی شده اند. مجموعه لباس به عنوان نمایشگاهی از توانایی های خلاق طراح یا برند در خلق طرح ها و مدل های جدید در دنیای مد شناخته می شود. ( مجتمع فنی تهران )

کالکشن چیست؟ و  شامل چه اجزایی می باشد ؟

یک مجموعه لباس معمولاً از چندین عنصر اصلی تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره می شود:

پوشاک: این قسمت از مجموعه شامل لباس های مختلف مردانه و زنانه و یا کودکان است. این لباس ها معمولاً به شکل کت، بلوز، شلوار، پیراهن، لباس و … هستند. (جمع آوری به چه معناست)
لوازم جانبی: برای تکمیل لباس و ایجاد یک استایل کامل و کامل از اکسسوری هایی مانند کمربند، کلاه، دستکش، کفش، گردنبند، گوشواره و سایر اجزا استفاده می شود.
طرح ها و نقش ها: مجموعه لباس ها شامل طرح ها و نقش های مختلفی است که برای دوخت و تولید لباس استفاده می شود. این طرح‌ها از ساده‌ترین دوخت‌ها تا طرح‌های پیچیده‌تر و خلاقانه‌تر متفاوت هستند.
تم و مفهوم: هر مجموعه لباس معمولاً موضوع یا مفهوم خاصی دارد. این تم را می توان بر اساس فصل، مکان، رویداد، رنگ، طرح و یا هر تم دیگری ست کرد و تمامی لباس ها و اکسسوری های مجموعه بر اساس این تم طراحی شده اند.
اهمیت مجموعه لباس در صنعت مد
نشان دادن توانایی خلاق: مجموعه لباس فرصتی فوق العاده برای طراحان و برندهای مد است تا توانایی های خلاقانه خود را نشان دهند. این به آنها اجازه می دهد تا الگوها و طرح های منحصر به فردی ایجاد کنند که هم جذاب و هم قابل فروش باشد.
ساختن یک برند قوی: مجموعه لباس امضای یک برند مد را تشکیل می دهد. این به افراد اجازه می دهد تا برندهای مد خود را با تمرکز بر یک موضوع یا مفهوم خاص تعریف کنند.
جذب مشتری: یک مجموعه لباس جدید جذاب می تواند مشتریان جدید را جذب کند و مشتریان قدیمی را حفظ کند. مردم عمدتاً به دنبال یک تجربه پوشاک متنوع هستند و یک مجموعه جدید فرصتی برای تغییر ظاهر شخصی آنها است.
فرصت کسب و کار: مجموعه های لباس معمولاً به عنوان محصولات جدید در بازار ارائه می شوند. این به صاحبان فروشگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس این فرصت را می‌دهد تا محصولات موجود را اصلاح کرده و مشتریان جدید را جذب کنند.