چگونه UI UX کار شویم؟ افراد زیادی در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنند. از برنامه نویسان گرفته تا کار سئو گرفته تا طراحان UI، افراد زیادی علاقه مند به کار در زمینه طراحی UI هستند که این سوال پیش می آید: برای طراحی UI و UX از کجا شروع کنیم و چه مهارت هایی را باید بیاموزیم؟ در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم فردی که هیچ دانشی در زمینه طراحی UI UX ندارد چگونه می تواند به یک طراح حرفه ای UI تبدیل شود.

UI چیست ؟ و چگونه UI UX کار شویم؟

رابط کاربری یا طراحی UI به طراحی و کار بر روی ظاهر اپلیکیشن ها و وب سایت ها اشاره دارد. داشتن یک رابط کاربری جذاب برای هر محصولی ضروری است. فرقی نمی کند محصول باشد یا وب سایت. شرکت های موفق به طراحی رابط کاربری محصولات خود اهمیت زیادی می دهند زیرا می دانند که یک رابط کاربرپسند چقدر می تواند توجه مخاطب را به آن محصول جلب کند.

برای تبدیل شدن به یک طراح رابط کاربری (UI) باید دانش کافی در زمینه زیبایی شناسی نمادها در فضای دیجیتال داشته باشید. به خوبی بدانید که چگونه نمادها را در یک وب سایت نمایش دهید و همچنین ارتباط بین نمادها را درک کنید. طراحی رابط کاربری شامل ویژگی هایی مانند: رنگ ها، دکمه ها، فونت ها، گرافیک ها و منوها می باشد.

اگر طراحی رابط کاربری به درستی و بدون نقص انجام شود، کاربر متوجه می شود که هر یک از دکمه های طراحی شده برای چیست، با کلیک بر روی کدام دکمه به صفحه بعد می رود و به طور کلی مفهوم دکمه خواهد بود. کاملا درک شده است

طراحی UX چیست؟ ( چگونه UI UX کار شویم؟ )

UX طراحی تجربه کاربر است. به این ترتیب طراحان محصولاتی را پیاده سازی می کنند که کاملا مطابق با وعده های برند باشد و طراحی این محصول نیز تجربه استفاده خوبی را در اختیار کاربر قرار می دهد. برای اینکه طراحان UX از تجربه کاربری مثبت اطمینان حاصل کنند، از تمام ویژگی ها و جنبه های مثبت محصول در طراحی خود استفاده می کنند. یک طراح UX برای درک نیازهای کاربر ضروری است.

در طراحی UX، رفتار کاربر و نحوه تعامل آنها با محصول بررسی و مدیریت می شود. شناسایی نیازهای کاربران را می توان با استفاده از نظرسنجی، مصاحبه، ابزار گوگل و غیره انجام داد. در طراحی تجربه کاربری، جامعه رقبا تحلیل می شود. در این نوع طراحی، طراحی بر روی اطلاعات ارائه شده یا استخراج شده از کاربر، مانند فرم های ثبت نام در یک وب سایت، تمرکز دارد.

مهارت های مورد نیاز برای طراحی ui ux و چگونه UI UX کار شویم؟

مهارت های مورد نیاز برای طراحی ui ux و چگونه UI UX کار شویم؟مهارت های مورد نیاز برای طراحی تجربه کاربری UX
برای تبدیل شدن به یک طراح UX ابتدا باید مهارت ها و توانایی های مورد نیاز را بدانید که در این قسمت از مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

1. تحقیقات UX
به عنوان یک طراح تجربه کاربری، باید بتوانید تحقیقات کافی در مورد پروژه ای که روی آن کار می کنید انجام دهید. شما باید توانایی ارائه اطلاعات کمی و کیفی لازم برای پروژه خود را داشته باشید. از روش های مختلف برای تهیه داده ها استفاده کنید. روش هایی مانند: مشاهده کاربر، مصاحبه و نظرسنجی.

2. طراحی پلان اولیه
طراح UX باید بتواند یک Wireframe از طراحی اولیه خود ارائه دهد. Wireframe در واقع یک نمایش بصری از طراحی اولیه است. برای طراحی تجربه کاربری، باید تجربه کاربری و رابط کاربری را در نظر بگیرید و آنها را ترکیب کنید. در این مرحله، باید درک کنید که کدام ویژگی باید نشان داده شود و کدامیک باید حذف شود. شما باید بدانید کجا عناصر را وارد کنید، و همچنین بتوانید نمودارهایی از عناصر مختلف رابط کاربری مانند تصاویر ایجاد کنید.

3. مهارت نوشتن UX
شما باید توانایی نوشتن در مورد تجربه کاربری را داشته باشید. کلماتی که هنگام استفاده از یک محصول می شنویم یا می شنویم، بخش های مهمی از پیمایش یک وب سایت هستند. اگر مهارت بالایی در این بخش که همان نوشتن تجربه کاربری است به دست آورید، گام مهمی در جهت هدف خود یعنی تبدیل شدن به یک طراح UX برداشته اید.

4. مهارت طراحی تعاملی
در نحوه استفاده از یک محصول عوامل متعددی می تواند موثر باشد از جمله: حرکت، صدا، فضای موجود و زیبایی شناسی، توجه به وظایفی که کاربر می تواند با محصول انجام دهد، تمرکز بر صفحه آرایی، دسترسی به اطلاعات. صفحه و… ارزش زیادی در تجربه کاربری دارند.

5. مهارت ارتباط بصری داشته باشید
طراحی بصری بخشی جدایی ناپذیر از تجربه کاربر است. او نمی تواند در مورد تجربه کاربری صحبت کند و به طراحی بصری اشاره ای نمی کند. طراحی بصری معنای عمیقی دارد و بالاتر از احساس و ظاهری است که یک سایت می تواند به مخاطبان خود بدهد.

چگونه UI UX کار شویم؟ و مهارت های مورد نیاز برای طراحی رابط کاربری

قبل از اینکه تصمیم بگیرید وارد عرصه طراحی رابط کاربری شوید، باید به مهارت های مورد نیاز توجه کنید و ببینید آیا این مهارت ها را دارید یا خیر. در ادامه به مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای طراحی رابط کاربری می پردازیم.

1. خلاقیت و نوآوری
یک طراح رابط کاربری باید در کار خود خلاق باشد. او باید مدام با طرح های نوآورانه و جدید بیاید. به عنوان یک طراح رابط کاربری، شما باید توانایی ارائه راه حل های نوآورانه برای رفع نگرانی های کاربران را داشته باشید.

2. دقت در جزئیات
یک طراح UI UX، علاوه بر تمرکز بر طراحی کلی پروژه، باید بتواند جزیی ترین عناصر را به طور همزمان بررسی کرده و در صورت تشخیص ایرادات احتمالی، آنها را اصلاح کند.

3. ارتباط قوی
طراحان رابط کاربری اغلب به صورت تیمی کار می کنند. بنابراین، آنها باید مهارت های ارتباطی بالایی، هم به صورت کلامی و هم کلامی داشته باشند. به عنوان یک طراح رابط کاربری، مهارت های ارتباطی و کلامی شما باید آنقدر قوی باشد که بتوانید مفهوم کلی پروژه را به کارفرما، برنامه نویسان و بقیه اعضای تیم منتقل کنید.

4. تجربه کار با نرم افزار طراحی رابط کاربری
طبیعتا برای اینکه بتوانید طرح خود را پیاده سازی کنید، باید از یکی از برنامه های طراحی UI استفاده کنید. برای این کار نرم افزارهای بسیار خوب و قدرتمندی وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کنید. بهترین نرم افزارهای طراحی UI UX مانند: Adobe Illustrator، Adobe Photoshop، Figma، Proto.io، Sketch، Adobe XD و Invision Studio وجود دارد.

5. آشنایی کامل با اصول طراحی
به عنوان یک طراح UI/UX، باید با مفاهیم طراحی آشنا باشید و بتوانید آنها را به خوبی درک کنید. اگر دانش لازم را در زمینه طراحی کسب کنید، طراحی اپلیکیشن، وب سایت، نرم افزار و … برای شما راحت تر خواهد بود. برای داشتن پالت رنگی بهتر باید با روانشناسی رنگ نیز آشنا باشید.

تفاوت بین UI و UX چیست؟ ( چگونه UI UX کار شویم؟ )

تجربه مشتری و تعامل با یک محصول را تجربه کاربری یا UX می نامند. با استفاده از فرآیند UX، می توانید درک و بینش عمیقی در مورد نحوه کار هر کاربر به دست آورید و در نهایت از نتایج آزمایشات خود برای بهبود کیفیت محصول استفاده کنید.

در طرف دیگر طراحی رابط کاربری یا UI است. رابط کاربری بخشی از طرح یا برنامه است که برای کاربر قابل مشاهده است. رابط کاربری شامل مسائل و اصولی مانند تایپوگرافی و رنگ ها است. پاسخگو بودن طراحی، زیباسازی طراحی با استفاده از ویژگی هایی مانند رنگ و پس زمینه همه در حوزه طراحی UI قرار می گیرند.

به طور کلی، رابط کاربری شامل عناصری است که یک مشتری برای تعامل با محصول به آن نیاز دارد. اما تجربه کاربری درباره احساس یک فرد پس از تعامل با محصول است.

چگونه یک طراح رابط کاربری ux شویم

چگونه UI UX کار شویم؟ و بهترین UX UI کار چه کسی است ؟

حتی بزرگترین طراحان UI UX و تجربه کاربری تمام اصول این حرفه را در ابتدای کار خود به صورت خودآموز یاد گرفتند. اما سوال مهم این است: بهترین گزینه برای یادگیری طراحی رابط کاربری چیست؟

راه های زیادی برای یادگیری طراحی UI UX وجود دارد. مطمئن ترین راه پیوستن به دوره UI UX و مطالعه اصول و مفاهیم طراحی است که با استفاده از اینترنت و ابزارهای دیگر مانند کتاب های مرتبط به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در ادامه مقاله مراحلی را به شما آموزش می دهیم که با آن می توانید یک طراح حرفه ای UI UX شوید.

قدم اول: مفاهیم اولیه طراحی UX را یاد بگیرید
برای توسعه وب سایت، طراحی تجربه کاربری نقش بسیار مهمی دارد. اگر درک خوبی از مفاهیم اولیه طراحی تجربه کاربری داشته باشید، یکی از مهم ترین مراحل طراحی ارتباط با کاربر را با موفقیت پشت سر گذاشته اید.

هدف از طراحی تجربه کاربری لذت بردن از تجربه کاربر بر اساس خواسته ها و نیازهای او و همچنین استفاده از مفاهیم روانشناختی است. طراح UX باید بتواند بفهمد کاربران چه می خواهند، دلیل ماندن و ترک سایت توسط کاربران چیست.

مرحله دوم: ایجاد حس زیبایی شناسی در خود
پس از یادگیری اصول اولیه طراحی می توانید در اصول طراحی پیشرفت کنید. شما می توانید طراحی وب سایت و نرم افزار را به صورت انتقادی بررسی کنید. این مهارت های شما را توسعه می دهد. هر زمان که وب سایت هایی با طراحی زیبا و عالی می بینید، می توانید دلیل خوب بودن آنها را بررسی کنید. به این فکر کنید که چرا افراد دیگر این سایت را پیدا کردند.

مرحله سوم: خرید نرم افزار مناسب برای طراحی رابط کاربری
در مرحله سوم باید نرم افزاری مناسب برای طراحی UI UX پیدا کنید تا بتوانید طرح های خود را پیاده سازی و اجرا کنید. می توانید از نرم افزارهای محبوبی مانند: Figma، Sketch، Adobe XD و Illustrator استفاده کنید.

مرحله چهارم: ایجاد یک نمونه کار
با مطالعه کتاب و مقاله و شرکت در دوره های آموزشی آنلاین می توانید مهارت های طراحی رابط و تجربه کاربری را بیاموزید. اما برای تبدیل شدن به یک طراح، باید آموخته های خود را در عمل پیاده کنید و شروع به ساخت نمونه های اولیه کنید.

شما می توانید کیت های UI رایگان را برای مبتدیان دانلود کنید، با کمک این کیت ها می توانید طرح های خود را پیاده سازی کنید. در داخل این کیت ها ما تمام عناصر لازم برای طراحی را پیدا می کنیم و می توانید از آنها استفاده کنید.

مرحله پنجم: از مشتری بازخورد بخواهید
می توانید از مشتریان خود بخواهید که در مورد طرحی که برای آنها ایجاد کرده اید نظر دهند. بازخورد مثبت همیشه بهتر از بازخورد منفی نیست، شاید بازخورد منفی بهتر از مثبت باشد زیرا توانایی شما را برای باردار شدن بهبود می بخشد.

از انتقادی که به شما کمک می کند پیشرفت کنید و نقاط ضعف شما را آشکار می کند، استقبال کنید. این انتقاد سازنده است و شما را متوجه ایرادات خود می کند که می توانید آنها را اصلاح کنید و در نتیجه در کار خود پیشرفت کنید.

مرحله ششم: کسب تجربه کاری عملی
پس از تمرین روی پورتفولیو و کسب رضایت مشتری، اکنون می توانید وارد بازار کار شوید و شروع به کسب درآمد کنید.

می توانید برای شرکت های پذیرنده طراح درخواست همکاری ارسال کنید. شما می توانید یک نمونه کار آنلاین از کار خود ایجاد کرده و آن را برای کارفرما ارسال کنید. همچنین می توانید روی تبلیغات سطح متوسط ​​تمرکز کنید، اگر بعد از درخواست استخدام نشدید نگران نباشید. زیرا یافتن شغل مناسب به خصوص برای تازه واردانی که در ابتدا رزومه قوی ندارند دشوار است.

چگونه UI UX کار شویم؟ و آینده شغلی آن

بر اساس پیش بینی ها، ما انتظار داریم که فرصت های شغلی برای طراحان رابط کاربری تا سال 2028 هر سال حداقل 3 درصد رشد کند. در نگاه اول، این رشد ممکن است قابل توجه نباشد. اما نکته مهم این است که سرعت این رشد ثابت است: طراحان UI UX آینده بسیار روشنی دارند. طراحی UI و تجربه کاربری هرگز از بین نخواهد رفت. با گذشت زمان، وابستگی به دستگاه‌های دیجیتال افزایش می‌یابد و باعث می‌شود دنیای طراحی UI UX همچنان مورد تقاضا باشد.

دریافت مدرک دیجیتال مارکتینگ

آموزش حرفه ای وردپرس

طراحی وب چه کاربردی دارد