چگونه در کار خود موفق باشیم؟ : ترقی و رسیدن به پیشرفت شغلی نیازمند تلاش زیاد، وقت شناسی و کمی هم خوش شانسی می باشد. بسیار عالی می گشت اگر مدرک دانشگاهی، مهارت های شغلی و بازده کاری به طور خارق العاده ای درهای آرزوهایتان را به رویتان می گشود، اما زندگی اینگونه نمی باشد. شما عزیزان باید خودتان برنامه ریزی نمائید و برنامه‌ هایتان را اجرا نمائید. در این مقاله که توسط کارشناسان مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب تقدیم نگاه مهربانتان می گردد ۱۲ گام برای پیشرفت شغلی را خواهیم گفت که در آن نکاتی وجود خواهد داشت که قادر است تا پیشرفت شغلی و ترقی را برایتان به ارمغان آورد.

مراحلی که به شما خواهد گفت چگونه در کار خود موفق باشیم؟

مراحلی که به شما خواهد گفت چگونه در کار خود موفق باشیم؟۱) در شغل تان مهارت کامل داشته باشید :

 اگر هم هیچ گونه علاقه ای به انجام دادن شغل فعلی تان در خود نمی بینید، سعی نمائید آنرا به بهترین نحو ممکن انجام بدهید. راههایی راکشف نمائید، تا از آن طریق بتوانید خلاقیت خود را بالا ببرید از روش هایی استفاده نمائید تا هزینه ها را حدالمکان کم نمائید. انتقادهای سازنده را پذیرا باشید. همیشه آماده رویارویی با موقعیت های غیر قابل پیش بینی باشید تا شکست نخورده، دیگران را سرزنش نفرمائید و وجهه شغلی تان را به خطر اندارید.

۲) به طور داوطلبانه اضافه کاری داشته باشید :

استراتژی های شغلی خود را تعئین نمائید.در بعضی مواقع انجام چند کار کوچک در کنار وظایف اصلی بهتر از به عهده گرفتن پروژه‌های بزرگ خواهد بود. در صورتیکه دیگران برای بدست آوردن مسئولیت های چشمگیر با هم رقابت می نمایند شما عزیزان قادر خواهید بود تا به آسانی از طریق انجام کارهای کوچک اما مفید ارزش و اعتبار خود را بالا ببرید.

ادوبی ایندیزاین
بیشتر بخوانید

۳) برای پیشرفت شغلی نیاز دارید تا در چشم کارفرما خوب جلوه نمائید :

اگر به طور واقعی علاقه ای به کارفرمای خود ندارید، باز هم باید سعی نمائید تا در نظر کارفرمای خود شخص کارآمدی جلوه نمائید. وقتی که او ترفیع رتبه بگیرد باید کسی باشد تا جای او را پر نماید، و چه کسی بهتر از شخصی مانند شما؟زمانی که خود را باهوش، کاردان و علاقمند به کار نشان بدهید آنگاه استحقاق ارتقای شغلی را نیز خواهید داشت. باید توجه نمائید که بیش از اندازه چاپلوسی نفرمائید و بیش از حد به رییستان توجه نشان ندهید. شما که دوست ندارید اگر احیانا او را از روی ناشایستگی اخراج نمایند، شما هم از طرف شرکت مقصر بدانند.

۴) با اداره روابط عمومی در ارتباط باشید تا بدانید چگونه در کار خود موفق باشیم؟

برقراری ارتباط با پرسنل روابط عمومی به شما عزیزان کمک می نماید تا خیلی سریع از پروژه های آینده اطلاع پیدا کنید. همینطور هم اشخاص این بخش قادر خواهند بود تا تاریخ و زمان برگزاری کلاس های آموزشی جدید را نیز در اختیارتان گذارد اجازه بدهید تا همه متوجه این موضوع گردند که شما اهداف دراز مدتی را در مورد شرکت دنبال می نمائید. به همین دلیل اگر شرکت برای گسترش و پیشرفت برنامه ریزی نماید، آن زمان نام شما را در لیست خود ثبت می نمایند.

۵) ارتباط مناسبی با همکاران داشته باشید تا بدانید چگونه در کار خود موفق باشیم؟

قرار نخواهد بود که تمام همکاران را دوست بدارید اما در عین حال لازم نمی باشد کسی از این موضوع اطلاع داشته باشد. سعی نمائید همیشه مودب، محتاط و با ملاحظه باشید. در کارهایی که گروهی اند به طور برجسته ظاهر گردید. با قدردانی از زحمات خدمه به آسانی قادر خواهید بود تا در بین آنها محبوب و مقبول باشید. در عین حال مراقب شهرت خود هم باشید. مسایل خصوصی زندگی را برای خودتان داشته باشید و کاری در اداره، دفتر و یا سفر شغلی انجام نفرمائید که بعدها موجبات پشیمانی شما را فراهم خواهد آورد.

آموزش حسابداری کاربردی
بیشتر بخوانید

۶) بگذارید مهارت های مدیریتی تان بدرخشند و بدانید چگونه در کار خود موفق باشیم؟

بالارفتن از پله های پیشرفت شغلی نیازمند این خواهد بود که شما عزیزان توانایی ذاتی مدیریت را دارا باشید. برای دیگران قوت قلب است، موفقیت های گوناگون را شناسایی نمائید و هر چند وقت یکبار کارها را سازماندهی نمائید. دعوت کردن دوستان به صرف نوشیدنی بعد از پایان ساعات کاری گزینه مناسبی برای افزایش روحیه کار گروهی به شمار خواهد رفت.

۷) برای خود جانشین در نظر داشته باشید :

حدس بزنید که اگر شما تنها شخصی باشید که قادر است تا شغل فعلیتان را انجام بدهد، چه خواهد شد؟ احتمالا مجبور خواهید شد تا ابد خودتان همین کار را انجام بدهید. سعی نمائید تا اطلاعات و مهارت هایتان را در اختیار دیگر کارمندان نیز بگذارید. وقتی که به مسافرت می روید از دیگران درخواست نمائید تا وظایف شما را به عهده بگیرند و طریقه انجام آنرا نیز به آنها آموزش بدهید.

۸) مربی داشته باشید :

شخصی که قابل اعتماد شما است (به عنوان نمونه یک مقام ارشد و یا مدیر موفق) را انتخاب نمائید و از او آموزش دریافت نمائید. با او در مورد اهداف شغلی تان مشورت نمائید و تاکتیک های نهایی را با او معین نمائید. ممکن است تا در بعضی مواقع لازم گردد که برای دست یافتن به موقعیت های بیشتر و پیشرفت شغلی از جاهای پست تر شروع به کار و تلاش نمائید.

۹) در دوره های آموزشی اضافی شرکت نمائید تا بدانید چگونه در کار خود موفق باشیم؟

 

با توجه به هر چه که مدارک تحصیلی به شما عرضه می نماید، باز هم قادر خواهید بود تا چیزهای جدید را آموزش ببینید. درباره چگونگی برگزاری دوره های شبانه، سمینار ها، کارگاه های عملی از مربی و کارفرمای خود سوال نمائید و ببینید که قادر است تا چه فایده ای در ارتقای سطح دانش فعلی شما داشته باشند.
کتاب ها و مقالات مرتبط با کار و تجارت را مطالعه نمائید. برای گرفتن اخبار اینترنتی ثبت نام نمائید و سعی داشته باشید تا اطلاعات به روزی، هم در زمین شغلی و هم در زمینه صنعتی برای پیشرفت شغلی کسب نمائید.  ( مجتمع فنی تهران )

۱۰) همیشه شیک بپوشید

خیلی تعجب خواهید کرد اگر بدانید که رییس هیات مدیره  لباس مناسب بر تن نکرده باشد. اگر مقررات اداره، شما عزیزان را ملزم به پوشیدن لباس فرم می نماید، سعی نمائید تا همیشه مرتب و تمیز باشید. یک کت مناسب داشته باشید تا اگر یک روز به دفتر مدیریت فراخوانده گردید قادر باشید تا از آن استفاده نمائید. موهایتان را مرتب نمائید و کفش ها را حتما تمیز نگه دارید و واکس بزنید.

آموزش های کاربردی و مهارتی ویژه خانواده شاهد و ایثارگر با همکاری اداره اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید
بیشتر بخوانید

۱۱) اثری از خود بر جای گذارید

در هیچ زمانی اطلاع ندارید که شانس از کجا وارد خواهد شد. وقتی که مدیران ارشد کارخانه های دیگر را ملاقات می نماید همیشه از خود جای سوال برای آنها باقی گذارید. موقعی که تجارت الکترونیکی می نمائید و یا رو در رو با مشتری ها در ارتباط می باشید کاری نمائید که در ذهن آنها باقی بمانید. لاف زدن را یاد بگیرید، بیش از اندازه به خود نبالید و زیادی مصر نباشید. جاه طلبی و بلند پروازی تا جایی مقبول می باشد که به خود پسندی تلقی نگردد.

۱۲) با زمانبندی پیش بروید

توجه داشته باشید که هیچ وقت خودتان درخواست ترفیع رتبه نفرمائید. وقتی که مدیرتان تحت فشار می باشد و کم کم در حال نزدیک شدن به مهلت های نهایی می باشید از او چنین تقاظایی نفرمائید. وقت مناسب را با دقت کامل انتخاب نمائید و طوری رفتار نمائید تا آنها متوجه گردند که شما قابلیت انجام کارهای بیشتر را خواهید داشت. کاری انجام ندهید که تصور کنند شما برای ترفیع رتبه و پیشرفت شغلی و گرفتن عنوان جدید عجله دارید.

سخن آخر

نباید تنها با اتکا به شایستگی ها، استعدادهای بالقوه، و حس برتری انتظار پیشرفت شغلی داشته باشید. بعضی مواقع اتفاق خواهد افتاد که سمت های بالاتر به اشخاص نالایق واگذار می‌ گردد. در این حالت رفتار کودکانه از خود بروز نفرمائید زیرا آن‌وقت معلوم می گردد که شما شخص مناسبی برای آن سمت به‌ خصوص نبوده اید. با پیروی کردن از نکات ذکر گشته به تلاش و کوشش ادامه بدهید. ممکن است تا یک سمت بهتر برای شما به وجود بیاید.
بر روی اهداف شغلی دراز مدت خود تمرکز نمائید. صداقت و اطمینان خود را حفظ نمایئد و از تلاش کردن دست بر ندارید، آن زمان خواهید دید که به چیزی جز پیشرفت دست نخواهید یافت.