چشم انداز جهانی در حرفه حسابداری :

حرفه حسابداری قادر است تا به طرق گوناگون از توسعه پشتیبانی نماید. در حال حاضر، بیشتر تمرکز بر نقش این حرفه در حمایت از رشد در بخش خصوصی می باشد. از طریق اطلاعات مالی بهتر، قابل اعتماد تر و شفاف تر، حسابداران و حسابرسان به تخصیص و مدیریت کارآمد منابع و به شرکت ها در جذب سرمایه گذاری و دسترسی به اعتبار کمک می نماید. به همین دلیل، در کل، آن ها از محیط اعتماد حمایت می نمایند که به کسب و کارها اجازه شکوفایی خواهد داد. این نقشی اساسی می باشد. اما تصمیم داریم تا در زمینه های دیگری را نیز مطرح نمائیم که این حرفه در آن ها نقش مهمی خواهد داشت و این که چگونه می توان آن را تقویت و گسترش داد.

در حوزه عمومی، حرفه حسابداری از بخش دولتی حمایت می ‌نماید که شفاف ‌تر و پاسخگو تر به شهروندان می باشد. گزارشگری مالی موثر برای درک دولت ها از موقعیت و چشم انداز مالی شان حیاتی می باشد. همینطور برای ارائه اطلاعاتی که به قانونگذاران، بازارها و شهروندان برای اتخاذ تصمیمات سیاستی کارآمد نیاز خواهند داشت و مسئول بودن دولت ها در مورد عملکردشان، بسیار حائز اهمیت می باشد.

علاوه بر این، جریان های مالی غیرقانونی تهدید مهمی برای رشد اقتصاد جهانی می باشد. سازمان یکپارچگی مالی جهانی (GFI) گزارش خواهد داد که در سال 2013، میزان جریان های مالی غیرقانونی در کشورهای در حال توسعه بیشتر از مجموع سرمایه گذاری مستقیم خارجی و خالص بودجه توسعه رسمی سالانه می باشد. همینطور گزارش خواهد داد که صورتحساب های جعلی تراکنش های تجاری، بزرگترین جزء جریان های مالی غیرقانونی می باسد. این مسئولیت بر عهده حسابداران خواهد بود که به روشی اخلاقی برای جلوگیری از چنین اقداماتی در سازمان ها عمل نمایند.

چشم انداز جهانی در حرفه حسابداری چگونه است ؟

این حرفه قادر است تا با کمک قابل توجهی به دستیابی به اهداف توسعه پایدار نماید که هدف آن پایان دادن به فقر، محافظت از کره زمین و تضمین رفاه برای همه می باشد. توانایی کشورها و شرکت ‌ها برای تخمین پیشرفت، نظارت بر تأثیر و گزارش دستاوردها در این زمینه‌ها حیاتی خواهد بود. این جا می باشد که، حسابداران نقش کلیدی خواهند داشت، اما به آسانی نادیده گرفته خواهند شد.

کمپ نوروزی کافی شاپ
بیشتر بخوانید

بانک جهانی به طرق گوناگون از این امرحمایت کرده و برای حمایت از پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و حسابرسی کار کرده اند. ما اکنون شاهد پذیرش گسترده استانداردهای بین المللی  می باشیم. به بیان دیگر که حسابرسان و حسابداران به طور فزاینده ای به یک زبان در سراسر جهان صحبت می نمایند. استانداردهای جهانی شفافیت را ارتقا خواهند داد و امکان مقایسه آسان تراکنش‌ های بین مرزها و حوزه‌های قضایی را فراهم می‌ نمایند.

بانک جهانی از استانداردهای بین المللی نه تنها برای بخش خصوصی، بلکه برای بخش دولتی نیز حمایت می نماید. در این راستا، در حال ایجاد ظرفیت در مقیاس جهانی برای اجرای موثر استانداردهای بین المللی حسابداری بخش عمومی می باشد. در هر دو بخش دولتی و خصوصی، بانک جهانی توسعه ظرفیت هدفمندی را به سازمان‌ های حرفه ‌ای حسابداری و مقامات نظارتی ارائه خواهند داد تا بتوانند استانداردهای بین‌المللی را به طور مؤثر پیاده ‌سازی نمایند و در نتیجه از مزایای داشتن یک زبان مالی مشترک و جهانی بهره‌ مند گردند.

بانک جهانی از نزدیک با کشورهای شریک در توسعه سیستم‌ های نظارت مستقل حسابرسی کارآمد، که نقش مهمی در تقویت اعتماد عمومی در گزارش ‌گری مالی ایفا می ‌کنند، کار کرده است. با این حال، کشورها با چالش های اساسی در ساختار، تامین مالی، کارکنان و راه اندازی چنین سیستم هایی مواجه هستند. بانک جهانی قبلاً تعدادی از مشارکت های استراتژیک را توسعه داده است و متعهد به تسهیل مشارکت بیشتر میان کشورهای شریک، از جمله از طریق کمک های فنی و تبادل همتایان، به منظور ایجاد و تقویت سیستم های نظارت عمومی پایدار برای حرفه حسابرسی است.

در نهایت، بانک جهانی یک دستور کار رو به رشد در مورد مسئولیت‌ پذیری مالی، کنترل ‌ها و شفافیت شرکت‌ های دولتی دارد. شرکت های دولتی اغلب در اقتصاد داخلی مربوطه بسیار مهم هستند. آن ها وظیفه مدیریت دارایی های دولتی مهم را بر عهده دارند و می توانند به طور قابل توجهی بر محیط مالی تأثیر بگذارند. با این حال، اطلاعات قابل اعتماد کمی در مورد اهمیت آن ها در بازارهای جهانی امروز یا در مورد مزایای اعطا شده به شرکت های دولتی توسط دولت ها وجود دارد.

آیا چشم انداز جهانی در حرفه حسابداری مناسب است ؟

آیا چشم انداز جهانی در حرفه حسابداری مناسب است ؟شفافیت و افشای اطلاعات در پاسخگویی شرکت‌ های دولتی در قبال عملکردشان حیاتی می باشد. گزارش ‌دهی مؤثر، شرکت‌ های دولتی را ملزم می ‌نماید که به همان استاندارد در گزارش ‌دهی، کنترل و حسابرسی دست پیدا کنند.

مدیریت پروژه حرفه ای(MSP)
بیشتر بخوانید

این به این معنی می باشد که شرکت های دولتی باید صورت های مالی را مطابق با استانداردهای حسابداری با کیفیت بالا تهیه نمایند و اثربخشی گزارشگری غیرمالی را افزایش بدهند. علاوه بر این، آن ها باید اطلاعات مالی و غیرمالی را به صورت عمومی افشا نمایند. به همین دلیل، بهبود شفافیت و قابلیت اطمینان اطلاعات مالی شرکت های دولتی یکی از ضروری ترین موضوعات در دستور کار اصلاحات حسابداری و حسابرسی جهانی می باشد.

فرصت های اصلی، فراتر از حسابداری، حسابرسی و گزارشگری مالی می باشد. اگر چه، این کار اصلی تعداد زیادی از اشخاص در این حرفه می باشد اما باید به فراتر از آن نگاه نمائیم. یکی از نمونه ‌های آن استفاده از گزارش ‌دهی یکپارچه می باشد که داده‌های غیرمالی و همچنین مالی را در بر خواهد گرفت. با انتقال همه عواملی که قادر هستند در طول زمان بر یک کسب ‌و کار تأثیر گذارند، رویکرد گزارش ‌دهی یکپارچه به کسب‌ وکارها و دولت ‌ها کمک می ‌نماید تا نشان دهند چگونه در کوتاه‌ مدت، میان‌ مدت و بلند مدت ارزش ایجاد خواهند کرد. این به نوبه خود می تواند تضمین نماید که سرمایه محیطی، مالی، انسانی، فکری و اجتماعی، به طور کارآمد تر و مولد تر تخصیص خواهد یافت. همینطور امکان دارد فرصت ‌هایی برای بهبود گزارش‌ دهی در بخش عمومی از طریق حسابداری سرمایه طبیعی (شامل محاسبه کل موجودی ‌ها و جریان‌ های منابع و خدمات طبیعی به لحاظ فیزیکی و یا پولی) وجود داشته باشد.

فرصت دیگر این می باشد که با در نظر گرفتن نقش اضافی مشاور تجاری مورد اعتماد، فراتر از کار انطباق در سطح شرکت های کوچک و متوسط حرکت نمائید. این انتقال شامل مشاوره با حسابداران در مورد طیف وسیع تری از مسائل مالی نسبت به خدمات حسابداری، حسابرسی و مالیات می گردد. مشاوران تجاری قابل اعتماد قادر هستند تا به بهبود عملکرد شرکت کمک نمایند و اگر امکان داشت، آن را قادر به دسترسی به امور مالی و رشد نمایند.

در این سو، رفع شکاف مهارتی در این حرفه مهم می باشد. بعضی اوقات، بین مهارت‌ هایی که کسب ‌و کارها و بخش دولتی نیاز دارند و مهارت‌ هایی که متخصصان حسابداری قادر به ارائه آن می باشند، ناسازگاری وجود خواهد داشت. راه ‌های گوناگونی برای کاهش این شکاف وجود خواهد داشت، از جمله توسعه چارچوب‌ های صلاحیت، تقویت سازمان‌ های منطقه ‌ای و حرفه‌ ای ‌سازی تکنسین‌ های حسابداری که رویکردی در نیوزلند و آفریقای جنوبی می باشد.

مهارت های مورد نیاز برای استخدام نیروی کار خوب
بیشتر بخوانید

تعریف چشم انداز جهانی در حرفه حسابداری

در نهایت، فناوری به طور فزاینده ای در قلب همه کارها می باشد و پتانسیل بسیار زیادی را از طریق استفاده از سیستم های حسابداری هوشمند به ویژه برای مشاغل خرد و کوچک تر ارائه خواهند داد. حرفه حسابداری نیاز به تطبیق و پذیرش ابزارهای مدرن و فناوری اطلاعات دارد. با این وجود، خرید نرم افزار می تواند گران و چالش برانگیز در ارتباط با انطباق و زبان بوده و ما فرصت هایی را که فناوری اطلاعات (IT) برای آموزش و پرورش ارائه خواهند داد،  به همین دلیل، بانک جهانی در توسعه نرم‌ افزار آموزشی برای آموزش استانداردهای بین‌المللی حسابرسی از طریق ممیزی‌ های شبیه‌ سازی گشته، پیشگام می باشد.

حرفه حسابداری و حسابرسی تا حد زیادی به جنسیت، چالش ‌های توسعه مرتبط با آن و این که چگونه این حرفه قادر است تا نقش داشته باشد، وابسته می باشد. در سراسر جهان، زنان در بعضی از مقاطع بالاتر از مردان وارد حرفه حسابداری می گردند. این فرصتی را برای این حرفه فراهم می نماید تا نقش رهبری را در پرداختن به برابری و شمول جنسیتی جهانی ایفا نماید.

با این وجود، یک حوزه مهم که هنوز باید به آن پرداخته گردد، شکاف دستمزد جنسیتی می باشد. در کشورهایی نظیر بریتانیا تحقیقات اخیر نشان می دهد که زنان در حسابداری 83 درصد حقوق پایه همکاران مرد را دریافت می ‌نمایند، شرکت ‌هایی که بیش از 250 نفر را استخدام می‌ نماید، باید تفاوت بین حقوق کارمندان مرد و زن را فاش نمایند.

این افشاها در وب سایت عمومی و قابل جستجو منتشر می گردند. به همین خاطر دولت ایالات متحده در پایان ژانویه 2016 پیشنهاد های جدیدی را صادر نمود که در آن از همه شرکت‌ هایی که حداقل 100 کارمند خواهند داشت، تصمیم دارد حقوق‌ ها را براساس جنسیت، نژاد و قومیت افشا نمایند. امیدواریم که کشورهای دیگر نیز برای تضمین برابری بیشتر در محل کار از این روند پیروی نمایند.

همچنین حرفه حسابداری برای حمایت از فعالیت ‌های کوچک و متوسط برای فراگیرتر شدن جنسیت از طریق انعطاف‌ پذیری بیشتر در محل کار و مشاوره، موقعیت خوبی خواهند داشت با حذف موانعی که به طور سنتی زنان را از تحقق پتانسیل کامل شان باز  خواهد داشت، این حرفه قادر است تا به رشد اقتصادی قوی تر به شیوه ای پایدار و عادلانه کمک نماید.