پیکسل چیست

پیکسل نام کوچکترین واحد نمایش داده شده در یک تصویر دیجیتال است. این واحدهای کوچک با هم ترکیب می شوند تا یک تصویر کامل را تشکیل دهند.

pixelمنظور از پیکسل چیست ؟

هر پیکسل در واقع یک نقطه روی صفحه است. پیکسل ها قسمت های اصلی یک تصویر هستند که آن را تشکیل می دهند و کار و عملکرد آنها بر اساس مختصات است. پیکسل ها ممکن است کیفیت و ابعاد متفاوتی داشته باشند یا حتی ترکیب آنها متفاوت باشد که بسته به نوع کارت گرافیک و مانیتور سیستم متفاوت است.

در واقع، کیفیت پیکسل ها را کیفیت سیستم شما تعیین می‌کند.

در مجتمع فنی انقلاب میتوانید آموزش های بسیار زیاد و کاربردی ای را برای عکاسی و ویرایش تصاویر پیدا کنید . برای مثال شما میتوانید با مراجعه به صفحه 7 نرم افزار ویرایش برای عکاسان نکات آموزنده ای را برای شروع ادیت عکس پیدا کنید .

اگر می‌خواهید بهتر متوجه مفهوم پیکسل شوید کافی است تا روی یک عکس دیجیتال زوم کنید. وقتی این کار را انجام دهید متوجه می‌شوید که عکسی که جلوی خود دارید تشکیل شده از چندین مربع کوچک است. هر یک از این مربع ها یک پیکسل است که در کنار هم تصویر کلی را تشکیل داده اند.

پیکسل چیست و چه کاربردی دارد ؟

پیکسل ها کوچکترین جزء یک تصویر دیجیتال هستند. این مولفه ها با هم کار می کنند تا به شما بینشی بدهند، و این تصویر شماست که با استفاده از پیکسل ها منطقی به نظر می رسد. پیکسل‌ها مربع‌های رنگی کوچکی هستند که با هم کار می‌کنند تا یک تصویر کامل ایجاد کنند و به تصویر شما سطوح مختلف رنگ روشن می‌دهند.

منظور از تعداد pixel چیست؟

با توجه به تعداد پیکسل ها، ذهن ناخودآگاه به سمت وضوح تصویر می رود. وضوح تصویر در واقع مضربی از تعداد پیکسل های طول تصویر است. هنگام خرید دوربین، اغلب نام پیکسل را می شنوید که مربوط به همان وضوح تصویر است. برای درک بهتر این موضوع، تصویری با ابعاد 4000 پیکسل در 3000 پیکسل را در نظر بگیرید. وضوح تصویر 120000 پیکسل است. با توجه به سختی استفاده از این عدد، می توان آن را با تقسیم بر 100000 و استفاده از آن به عنوان 12 مگاپیکسل ساده کرد.

پیکسل چیست ؟تراکم پیکسل چیست ؟

تراکم پیکسلی یا نحوه پراکندگی آنها در یک تصویر ، نوع دیگری از وضوح است که مورد بحث قرار می گیرد. برای تعیین این نوع وضوح می توان از واحدهای DPI و PPI استفاده کرد که اولی مخفف Dots Per Inch و دومی مخفف Pixel Per Inch یا تعداد پیکسل در اینچ است. به عنوان مثال، اگر بگوییم وضوح تصویر 72 dpi است، به این معنی است که 72 نقطه در هر اینچ وجود دارد. این نقاط به تراموا معروف هستند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آیا یک واحد pixel تاثیر زیادی بر روی اندازه ها دارد؟

یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در کیفیت نهایی عکس گرفته شده توسط دوربین، اندازه پیکسل آن دوربین است. دوربین می تواند یک دوربین گوشی ساده یا یک دوربین حرفه ای باشد. بسیاری از افراد به اندازه پیکسل دوربین تلفن همراه یا دوربین خود توجهی نمی کنند، اما این عامل یکی از مهم ترین عواملی است که اگر به کیفیت ضبط خود اهمیت می دهید باید به آن توجه کنید. تصویر بسیاری از مردم فکر می کنند که یک تصویر صرفاً به این دلیل که تعداد پیکسل های آن بسیار زیاد است وضوح بسیار بالایی دارد، یا یک دوربین به دلیل داشتن تعداد پیکسل زیاد، یعنی کیفیت تصویر بسیار بالایی را برای آنها ارائه می دهد. چنین تصوری ممکن است کاملاً اشتباه باشد. اغلب شرکت ها چنین تصویری را در افراد ایجاد می کنند تا با کاهش اندازه پیکسل ها و در عوض افزایش تعداد آنها، مشتریان را متقاعد به خرید محصولات خود کنند. وقتی اندازه پیکسل بزرگتر باشد، می تواند نور بیشتری را جذب کند. برای درک بهتر این موضوع دو ظرف یکی با دهانه کوچک و دیگری با دهانه بزرگ را تصور کنید که زیر باران هستند. مطمئناً ظرفی با دهانه بزرگتر و سطح بزرگتر آب بیشتری را جمع آوری می کند.