پریماورا چیست؟

پریماورا چیست؟

درباره پاسخ به اینکه پریماورا چیست ؟ باید گفت که پریما با نام لاتین Primavera، نرم افزاری کاربردی در حوزه مدیریت و کنترل پروژه می باشد که توسط شرکت Oracle Corporation توسعه یافته و در اختیار مدیران پروژه قرار گرفته می شود.

به این دلیل که این نرم افزار، ابزارها و قابلیت های پیشرفته ای در اختیار کاربران قرار  خواهد داد، در تعداد زیادی از پروژه های تولیدی، ساخت و ساز، هوا فضا، نظامی، تاسیسات، پروژه های نفتی و… به منظور مدیریت زمان پروژه، مدیریت ریسک پروژه و همینطور مدیریت هزینه های پروژه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پریماورا در تعداد زیادی از نسخه ها به جهانیان ارائه گشته که در حال حاضر آخرین نسخه آن Primaver P6 است. این نرم افزار، نرم افزار مورد علاقه مهندسان صنایع، برنامه ریزان، مدیران پروژه های ساخت و ساز و… است؛ زیرا توسط پریماورا، قادر خواهید بود تا به آسانی فعالیت های مربوط به یک پروژه را تعریف نمائید، برای پروِژه های گوناگون زمان بندی مناسب ایجاد نمائید و در نهایت روند پیشرفت یک پروژه را مدیریت نمائید.

از دیگر امکاناتی که پریماورا برای کاربران فراهم خواهد ساخت، می توان به مدیریت منابع اشاره نمائیم مدیریت منابع صرفا شامل مدیریت هزینه نمی گردد، بلکه شامل مدیریت نیروی انسانی، مدیریت تجهیزات، مدیریت مواد اولیه و… خواهد شد. همینطور Primavera این امکان را به کاربران خود خواهد داد تا همه ی مدارک، اطلاعات و پرونده ها را به بهترین شکل سازماندهی، ثبت و مدیریت نمایند. به این دلیل مدیران پروژه قادر خواهند بود تا به آسانی روند پیشرفت پروژه را تحلیل نمایند و در صورت نیاز گزارش کامل از همه ی مراحل پروژه ارائه نمایند.

ه طور کلی، مدیران پروژه می توانند بعد از گذراندن دوره آموزش پریماورا ، بهترین توالی را برای فعالیت های یک پروژه با در نظر گیری منابع، مدت زمان انجام پروژه و سایر المان های مهم در روند یک پروژه، ارائه نمایند و یک پروژه را به صورت کامل کنترل و مدیریت نمایند. در ادامه به معرفی هرچه بهتر این نرم افزار، کاربردها و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

برای نخستین بار نرم افزار قدرتمند پریماورا، در آمریکا توسط  Joel Koppelman و Dick Faris در شرکتی با نام Primavera systems به جهانیان در سال 1983 ارائه گشت.  ابتدا این نرم افزار با هدف مدیریت پروژه های ساخت و ساز، ارائه گشت که بعد از گذشت چندین سال نسخه ای جدید از آن در سال 1998 با هدف مدیریت و کنترل انواع پروژه ها به جهانیان ارائه گشت که با استقبال بسیار زیادی روبه رو گشت. تفاوت این نسخه جدید، در مقایسه با نسخه نخست آن، در تحت سرور بودن نسخه جدید پریماورا بود.

شاتر چیست
بیشتر بخوانید

بعد از گذشت حدود هفت سال از ارائه آخرین نسخه نرم افزار پریماورا، شرکتی با نام Oracle Corporation پریماورا را خریداری کرد و نرم افزار پریماورا به دسته نرم افزارهای این شرکت افزوده گشت که این امر منجر به ورود پریماورا به بازار جهانی گشت. بعد از خرید پریماورا توسط شرکت Oracle Corporation، همچنان قابلیت ها و امکانات نرم افزار پریماورا ارتقا یافت و فضای گسترده تری برای مدیریت و کنترل پروژه ایجاد گشت. در حال حاضر آخرین نسخه پریماورا با نام Primavera P6 با قالیت ها و امکانات شگفت انگیز در دسترس مدیران پروژه قرار گرفته است.

برای مطالعه بیشتر : In Design در دنیای امروز

ویژگی های پریماورا چیست؟

ویژگی های پریماورا چیست؟نرم افزار پریماورا P6، به دلیل ویژگی ها و قابلیت هایی که دارا می باشد، به یکی از محبوب ترین نرم افزارهای حوزه مدیریت و کنترل پروژه تبدیل گشته  در این قسمت تصمیم داریم تا مهمترین ویژگی های نرم افزار پریماورا P6 را معرفی نمائیم تا بتوانید هر چه بهتر با این نرم افزار کاربردی آشنا گردید…

مدیریت منابع:

از جمله مهترین فعالیت هایی که در روند کنترل و مدیریت یک پروژه وجود دارد، مدیریت منابع و همچنین استفاده بهینه از منابع می باشد. زمانی که صحبت از مدیریت منابع می شود، منظور مدیریت تمامی منابع همچون منابع مالی، نیروی انسانی، تجهیزات، مواد اولیه و… می باشد. در واقع با استفاده از نرم افزار پریماورا P6 می توان تمامی منابع را به خوبی مدیریت کرد و از تمامی منابع به صورت بهینه استفاده کرد.

برنامه ریزی پروژه:

از دیگر ویژگی های نرم افزار پریماورا، می توانیم به امکان برنامه ریزی برای پروژه و همینطور در نظر گیری اهداف هفتگی، ماهانه و یا سالانه اشاره نمائیم. در اصل این ویژگی به مدیران پروژه، این امکان را خواهد داد تا برنامه های جزئی و کلی ارائه دهند و به گونه ای پیشرفت روند پروژه را با برنامه ریزی، مدیریت نمایند

پریماورا چیست؟ و مدیریت زمان:

از جمله ویژگی های مهم این نرم افزار، مدیریت زمان و زمان بندی صحیح همه ی فعالیت در طول بازه شروع تا پایان یک پروژه خواهد بود. در نرم افزار پریماورا سناریوهای زمان بندی گوناگونی وجود دارد که با توجه به نوع پروژه، مدیر پروژه زمان بندی مناسب برای پروژه را انتخاب و از آن استفاده می نماید.

سیستم عامل iOS و اندروید
بیشتر بخوانید

پریماورا چیست؟ و کنترل هزینه:

توسط نرم افزار پریماورا می توان هزینه های تخصیص داده شده به تک تک فعالیت ها را کنترل و مدیریت نمائیم. در اصل نرم افزار پریماورا این امکان را به کاربر خواهد داد تا با تخمین هزینه های فعالیت های یک پروژه، هزینه نهایی برای انجام یک پروژه را تخمین زند و در طول روند پروژه از شروع تا پایان، هزینه ها را کنترل و مدیریت نمایند.

پریماورا چیست؟ و مدیریت ریسک:

از  ویژگی های دیگر اسن نرم افزار فوق العاده که باعث محبوبیت این نرم افزار در میان مدیران پروژه گشته، می توان به امکان مدیریت ریسک در آن اشاره نمائیم. در اصل توسط پریماورا قادر خواهید بود تا شرایط و خطرات احتمالی که امکان دارد در روند پروژه رخ بدهد را به بهترین شکل مدیریت  نمائید و از امکان رخداد آن مطلع باشید.

مزایای استفاده از نرم افزار پریماورا چیست؟ (مجتمع فنی تهران )

استفاده از نرم افزار پریماورا در صنعت فواید بسیاری دارا می باشد؛ در اصل وقتی که از نرم افزار پریماورا برای مدیریت و کنترل یک پروژه استفاده می گردد، بهره وری در یک پروژه بیشتر خواهد شد. زیرا پریماورا، به بهترین شکل هزینه ها و منابع را تخمین خواهد زد و در نهایت شاهد هدر رفت منابع نخواهیم بود. همچنین با برنامه ریزی صحیح، پریماورا مدت زمان انجام یک پروژه را تخمین خواهد زد که در نتیجه اتلاف وقت در طول پروژه نخواهیم داشت.

مدیران پروژه با نرم افزار پریماورا، خطرات و مشکلات احتمالی که قادر خواهد بود تا پروژه را تهدید نماید را شناسایی می نماید و تعابیر لازم برای رویارویی با انواع مشکلات سنجیده می گردد.

پریماورا چیست؟ و تفاوت آن با MSP:

دو نرم افزار Primavera و MSP از جمله نرم افزارهای کاربردی در حوزه مدیریت و کنترل پروژه می باشند. این دو نرم افزار علی رغم شباهت های بسیاری که دارند، تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند که این تفاوت ها باعث گشته تا مدیران پروژه در انتخاب نرم افزار مدیریت پروژه دچار تردید گردند. در این قسمت سعی داریم تفاوت های این دو نرم افزار را به صورت کامل شرح بدهیم تا قادر باشید با توجه به پروژه ای که دارید، بهترین نرم افزار را انتخاب نمائید و از آن برای مدیریت و کنترل پروژه های خود استفاده نمائید.

  • نخستین تفاوتی که این دو نرم افزار با یک دیگر دارند، در محیط کاربری آن ها می باشد. در اصل می توان گفت که نرم افزار MSP کاربر پسندتر از نرم افزار Primavera است و استفاده از آن برای کاربران آسان تر می باشد. به همین خاطر استفاده از نرم افزار MSP به افرادی که به تازگی وارد حوزه مدیریت و کنترل پروژه گشته اند، توصیه می گردد.
  • نرم افزار پریماورا، چند کاربره می باشد؛ به صورتی که به طور همزمان اجازه خواهد داد تا چندین کاربر بر روی یک پروژه فعالیت داشته باشند؛ اما نرم افزار MSP بر خلاف نرم افزار پریماورا، نرم افزار تک کاربره است. به همین دلیل، وقتی که چندین کاربر تصمیم دارند بر روی یک پروژه فعالیت داشته باشند،باید از نرم افزار پریماورا استفاده نمائید.
  • از دیگر تفاوت های این دو نرم افزار می توان به نحوه ذخیره سازی در آن ها اشاره نمائیم. در اصل می توان گفت که نرم افزار پریماورا، نرم افزاری مبتنی بر پایگاه داده است؛ به گونه ای که اطلاعات را به صورت داده هایی ساختارمند در سیستم ذخیره می نماید؛ اما نرم افزار MSP نرم افزاری مبتنی بر فایل است و اطلاعات را به صورت یک فایل در سیستم ذخیره می نماید.
  • مدیریت ریسک، به معنای مدیریت خطرات و مشکلات احتمالی می باشد که امکان دارد یک پروژه را تهدید نمایند. در نرم افزار پریماورا، کاربر قادر خواهد بود تا با استفاده از قابلیت ها و امکانات نرم افزار، ریسک ها و خطرات احتمالی را مدیریت و کنترل نماید. اما این امکان در نرم افزار ام اس پروجکت وجود نخواهد داشت و کاربر قادر نخواهد بود تا ریسک ها و خطرات را ثبت و پیگیری نماید.
  • تفاوت دیگر که این دو نرم افزار دارند، در نحوه تبدیل داده ها به فرمت های دیگر می باشد. به صورتی در نرم افزار پریماورا می توان به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه ای داده ها را به فرمت HTML تغییر دهیم؛ اما نرم افزار MSP این امکان را به کاربران نخواهد داد و برای تغییر فرمت داده ها به نرم افزار واسطه نیاز می باشد.
  • از دیگر تفاوت های نرم افزارهای MSP و Primavera می توان به نوع یکپارچه سازی آن ها اشاره نمائیم. در اصل نرم افزار پریماورا قادر است تا به آسانی با سیستم های سازمانی نظیر سیستم های منابع سازمانی و سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری یکپارچه گردد؛ اما نرم افزار MSP قادر است تا بسیار آسان و سریع با نرم افزارهای مایکروسافت آفیس یکپارچه گردد.
  • به صورت  کلی برای مدیریت و کنترل پروژه های بزرگ و پیچیده، نظیر پروژه های ساخت و ساز و… پریماورا گزینه بهتری می باشد؛ زیرا این نرم افزار قابلیت ها و امکانات زیادی در اختیار کاربران قرار خواهد داد تا یک پروژه پیچیده و بزرگ را به بهترین شکل مدیریت و کنترل نمایند.
ورکشاپ فست فود
بیشتر بخوانید

 

ثبت ديدگاه

Go to Top