ویدیو پروژکتور و کارکردهای آن :

زمانی که شما عزیزان در حال سخنرانی یا توضیح مفهومی در خیل عظیمی از جمعیت می باشند و نیاز به نمایش مطالب و تصاویر را با بزرگنمایی بیشتر برای حضار احساس می گردد  از ان استفاده می شود. پیشرفت علم و تکنولوژی به این نیاز پاسخ داده و با اختراع ویدیو پروژکتور امکان نمایش تصاویر را بر روی دیوار و یا پرده سفید برای دیگران امکان پذیر کرده اند. ویدیو پروژکتور ابزاری قدرتمند در اختیار بشر قرار گذاشته تا در انتقال مفاهیم خود برای دیگران موفق تر عمل کند.

ویدیو پروژکتور چیست و کارکردهای آن

به بیان ساده ویدیو پروژکتور دستگاهی می باشد که به خاطر نمایش تصاویر با بزرگنمایی بیشتر بر روی دیوار یا پرده سفید تعبیه است. در این امر ویدیو پروژکتور قادر است تا از منابع گوناگونی نظیر کامپیوتر، ویدئو، انواع پلیرها، دوربینهای فیلمبرداری تصاویر را دریافت کند و آنها را مورد پردازش بگذارد و با بزرگنمایی که بسته به لنز دستگاه و فاصله آن تا مکان نمایش دارد به تصویر کشاند.

در حال با پیشرفت فناوری ویدیو پروژکتور با اسامی گوناگونی شناخته می گردد که عبارت خواهد شد از:

 • دیتا پروژکتور
 • روجکشن
 • مالتی مدیا پروژکتور
 • دیتا پروژکتور

تمامی اسامی که گفته شد معرف ویدیو پروژکتور می باشد و در عملکرد یکسان هستند.

ساختار ویدیو پروژکتور چگونه است ؟

 لازم به ذکر است که دستگاه ویدیو پروژکتور براساس لنز و عدسی تشکیل گشته است.

ورکشاپ فست فود
بیشتر بخوانید

در مدل های نخستین ویدیو پروژکتور کابل ورودی تصاویر VGA و AV بوده که در مدل های جدیدتر و حال حاضر از پورت HTMI نیز استفاده خواهد شد.

شدت برقی که به این دستگاه وصل خواهد شد در حدود  220 وات است و میزان برقی که توسط لامپ و مدار الکتریکی در آن صرف خواهد شد حدود 300 ولت است.

بخش حائز اهمیت دستگاه ویدیو پروژکتور لامپ آن است که شدت روشنایی آن با واحد  Ansi lumens (انسی لومنس ) اندازه گیری خواهد شد که دامنه ی آن بین 700 تا 1500 لومن می باشد. طول عمر لامپ در بیشتر مواقع حدود 3000 ساعت است که تحت تاثیر عوامل گوناگونی نظیر استفاده بی رویه، عوامل محیطی می تواند متغیر گردد.

بحث وضوح تصویر یا به اصظلاح رزولویشن و کنتر می باشد که در تصاویر بسیار مهم است که به ترتیب  به صورت عددهای 600*1024 ،768*1024 ،800*1280،1080*1920 و 200:1، 800:1، 1000:1،…و 3500:1 نمایش داده خواهد شد.

در هر دو صورت هر چه اعداد بزرگتر بوده تصاویر شما عزیزان با رزولویشن و کنتراست بیشتری به نمایش در خواهد آمد و تصاویری با کیفیت بالاتری به نمایش در خواهد آمد

ممکن است برایتان این سوال پیش آید که آیا این دستگاه قابل حمل می باشد؟ در پاسخ به این سوال بحث وزن به میان خواهد آمد. وزن این دستگاه ممکن است بین 2 تا 3 کیلو و حتی 10 کیلو در نظر گرفته شود. به همین خاطر بهتر است در مکانی ثابت نصب شود.

برای مطالعه بیشتر : آموزش گرامر مهم است یا مکالمه زبان انگلیسی

چه عواملی در خرید ویدیو پروژکتور تاثیرگذار است ؟

چه عواملی در خرید ویدیو پروژکتور تاثیرگذار است ؟در خرید ویدیو پروژکتور باید به مواردی دقت کنید که می توان گفت با ساختار آن ارتباط مستقیمی خواهند داشت عواملی نظیر:

 • رزولویشن دستگاه
 • کنتراست دستگاه
 • شدت روشنایی لامپ دستگاه
 • مدت عمر لامپ دستگاه
 • وزن دستگاه
 • وردی و خروجی دستگاه
 •  تکنولوژی ساخت دستگاه، در ساخت ویدیو پروژکتور از دو تکنولوژی LCD و DLP استفاده میگردد.
 • کنترل از راه دور
  • بزرگنمایی تصاویر
 •  دستگاه ویدیو پروژکتور و کاربردهای آن

  دستگاه ویدیو پروژکتور اولیه به عنوان یک دستگاه لوکس مطرح گشته که در اختیار همگان نمی باشد و در مکان های محدودی استفاده می گشته  اما در حال حاضر دستگاه ویدیو پروژکتور تنها در دانشگاه ها، کلاس های درس و مراکز علمی و سایت های کامپیوتری دیده نخواهد شد تعداد زیادی از مراکز اعم از دولتی و خصوصی خود را به این دستگاه مجهز می نمایند.در حال حاضر شاهد ظهور مدارس هوشمند هستیم که همیشه در حال به کارگیری این دستگاه برای تفهیم بهتر مطالب درسی می باشند

  در حال حاضر دستگاه ویدیو پروژکتور دیگر همان دستگاه ساده قدیمی نمی باشد. اگرچه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور انواع سیگنال های ورودی، انواع پورت ها، امکان کنترل از طریق شبکه و از راه دور شاهد ساخت ویدیو پروژکتور های جیبی، سه بعدی و وایرلسی خواهیم.

  به همین دلیل ما شاهد این موضوع می باشیم که آموزش مهارت های هفت گانه کامپیوتر با عنوان دوره های ICDL بر هر قشری از جامعه واجب است. حتی آموزش دوره های شبکه نیز به امری جدایی ناپذیر در استفاده از وسایل تبدیل گشته.

  مجتمع فنی تهران مفتخر می باشد که علاقه مندان را در مسیر آموزش دوره ICDL I و دوره ICDL II و همچنین دوره +Network همراهی نماید. ( مجتمع فنی تهران )

تکمیل ظرفیت دوره های آموزشی اصول مدیریت سرمایه گذاری در بورس
بیشتر بخوانید