مهندسی شبکه

دوره های مهندسی شبکه یکی از دوره های پرطرفدار و کاربردی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب می باشد که هر ساله زیر نظر برترین اساتید برگزار می گردد..

شبکه چیست

مهندسی شبکه یکی از گرایش های تخصصی رشته کامپیوتر می باشد و وقتی که دو یا چند شبکه کامپیوتر به هم متصل می شوند، یک شبکه کامپیوتری ایجاد می شود. تقریبا تمام شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ دنیا نیاز دارند که کامپیوترها و تجهیزاتشان را از طریق شبکه، به یک دیگر متصل کنند.

برای ایجاد و نگهداری شبکه نیاز به متخصص شبکه های کامپیوتری می باشد و در هر سازمان، یک یا چند متخصص شبکه استخدام می شوند تا بر عملکرد صحیح شبکه نظارت کنند. رشته مهندسی شبکه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و افراد زیادی متقاضی آموزش مهندسی شبکه می باشند که می توانند در دوره های مورد نظر خود شرکت نمایند.

کسانی که در دوره های آموزش مهندسی شبکه شرکت می کنند، توانایی طراحی، پیاده سازی و مدیریت شبکه های کامپیوتری را به دست می آورند و می معمولا در واحد انفورماتیک شرکت ها و سازمان ها می توانند مشغول به کار شوند.

برگزاری دوره مهندسی شبکه

مجتمع فنی تهران با بیش از چهل سال سابقه درخشان آموزشی و برخورداری از لابراتورهای مجهز و تجهیزات روز دنیا اقدام به برگزاری دوره های آموزش مهندسی شبکه کاملا عملی و کاربردی می نماید.

هنرجویان و علاقمندان می توانند جهت ثبت نام از طریق سایت این مجموعه اقدام نمایند و پس از اتمام دوره آموزشی می توانند با دانشی که آموخته اند وارد بازارکار شوند.

شاخه های مهندسی شبکه

دوره های مهندسی شبکه شاخه های مختلفی دارد و هر فردی با توجه به علاقه و استعداد خود می تواند در دوره مورد نظر خود شرکت نماید.

 • دوره های Network+ و A+

ابتدایی ترین دوره برای ورود به دنیای شبکه، Network+ و A+ می باشد که در به مسائل ابتدایی و آشنایی با شبکه پرداخته می شود که پیش نیاز دوره های بالاتر می باشد.

 • دوره های سیسکو

دوره های سیسکو (Cisco) یکی از زیر شاخه های مهندسی شبکه محسوب می شود که خود آن چندین دوره مختلف و سطح بندی شده دارد.

ابتدایی ترین دوره پس از دوره Network+، دوره CCNA می باشد پس از گذراندن این دوره به مراتب می توانید در دوره های سطح بالاتر مانند CCNP Route یا CCNP Switch شرکت نمایید.

پس از گذراندن دوره های نام برده، می توانید در سطح بالاتر یعنی دوره CCNP T-Shoot شرکت نمایید که مدارک این دوره ها بسیار ارزشمند می باشد.

 • دوره های مایکروسافت

دوره های مایکروسافت هم دیگر دوره ای است که در شاخه مهندسی شبکه برگزار می گردد و دوره های مانند MCSE و MCSA در آن برگزار می گردد.

 • دوره میکروتیک

دیگر دوره ای که در زیر شاخه مهندسی شبکه برگزار می شود، دوره میکروتیک می باشد که طرفداران خاص خود را دارد و یک دوره کاربردی می باشد.

شرکت میکروتیک به منظور آشنایی کاربران و کارشناسان شبکه با دستگاه های این شرکت و توانایی نصب و پیکربندی آن ها، دوره های آموزشی را تعریف و طبقه بندی کرده است.

 • دوره لینوکس

هنرجویانی که علاقمند به یادگیری لینوکس می باشند، می توانند در دوره های آن شرکت نمایند و این دوره هم جزء زیر شاخه های مهندسی شبکه محسوب می شود.

شما می توانید جهت اطلاع از سرفصل های هر کدام از دوره های فوق به سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه کرده و یا با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

موقعیت های شغلی مهندسی شبکه

در کشور ما شغل های زیادی در رابطه با مهندسی شبکه وجود دارد و همچنین در این زمینه مهندسان بسیاری وجود دارد که در شاخه های مختلف مشغول به کار هستند. برای هر کدام از شاخه های مهندسی شبکه شغل های فراوانی وجود دارد که شما با توجه به استعداد و علاقه خود می توانید در آن ها مشغول شوید.

همچنین شرکت ها و سازمان هایی هستند که در زمینه مهندسی شبکه فعالیت می کنند و به دنبال مهندسان جوان و حرفه ای جهت استخدام در این زمینه می باشند.

ثبت نام در دوره مهندسی شبکه

عزیزانی که قصد ثبت نام در دوره های مهندسی شبکه را دارند می توانند درقسمت لیست کلاس های مهندسی شبکه  در این دوره ها ثبت نام نمایند.

هنرجویان می توانند جهت ثبت نام از طریق مراجعه حضوری، تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب اقدام نمایند. اگر در مورد دوره مورد نظر خود نیاز به مشاوره دارید می توانید از کارشناسان این مجموعه برای این کار کمک بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد نوع برگزاری مبلغ
+Network 30 پنج شنبه 08:30-14:30 1402/10/07 نامشخص حضوری تومان ۹۵۰,۰۰۰
نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد تخفیف مبلغ
MCSA pack 2016 230 پنج شنبه 08:30 الی 14:30 1402/11/26 نامشخص دارد تومان ۱۱,۴۵۰,۰۰۰
Installing and Configuring Windows 10 42 نامشخص نامشخص نامشخص نامشخص دارد تومان ۲,۲۵۰,۰۰۰
Installation. storage and compute with windows server 2016 51 نامشخص نامشخص نامشخص نامشخص دارد تومان ۳,۰۰۰,۰۰۰
Networking with Windows Server 2016 54 نامشخص نامشخص نامشخص نامشخص دارد تومان ۳,۲۵۰,۰۰۰
Installation. storage and compute with windows server 2016 54 نامشخص نامشخص نامشخص نامشخص دارد تومان ۳,۰۰۰,۰۰۰
Designing & Implementing a Server Infrastructure 24 نامشخص نامشخص نامشخص نامشخص دارد تومان ۰
نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد نوع برگزاری مبلغ
CCNA 200-301 75 یک شنبه و سه شنبه 17:30 - 20:30 شروع قطعی 1402/09/19 نامشخص حضوری تومان ۴,۷۵۰,۰۰۰
CCNP (ENCOR) 350-401 80 یک شنبه و سه شنبه 17:30 - 20:30 1402/10/17 نامشخص حضوری تومان ۵,۵۰۰,۰۰۰
نام دوره مدت دوره روز ساعت برگزاری تاریخ پیش بینی استاد مبلغتوضیحات
MTCNA 26 جمعه نامشخص نامشخص نامشخص تومان ۲,۵۵۰,۰۰۰

MTCRE 24 جمعه نامشخص نامشخص نامشخص تومان ۱,۹۰۰,۰۰۰

آموزش A+

دوره های آموزش A+ در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب و زیر نظر برترین اساتید این مجموعه هر ساله برگزار می گردد و علاقمندان می توانند در این دوره ها شرکت نمایند.

در دوره آموزش A+، به معرفی دقیق و کاربردی اجزای سخت افزاری کامپیوتر از ابتدایی ترین سطح تا حرفه ای ترین سطح پرداخته می شود و ارتباط بین این اجزا را به صورت کاملا علمی و عملی تشریح داده می شود.

این مهارت یکی از مهمترین مهارت های ضروری برای هر فردی می باشد که می بایست به اجزای سخت افزار کامپیوتر آشنا و تسلط داشته باشد و همین موضوع باعث درک بهتر و صحیح از کامپیوتر می شود.

دوره A+ شامل دو بخش زیر می باشد:

 • Core (سخت افزار)
 • Operating System (سیستم عامل)

در بخش Core به تمامی مباحث و قطعات سخت افزار پرداخته می شود و در بخش دوم سیستم عامل به طور دقیق به مباحث مربوط مانند نصب سیستم عامل و رفع ایرادات موجود پرداخته می شود.

دوره آموزش A+ توسط شرکت CompTIA طراحی شده است و این شرکت یکی از مجموعن های با سابقه و توانمند در زمینه طراحی دوره های آموزشی می باشد که این دوره ها را با توجه به نیاز روز بازارکار و اقدام به تربیت متخصصان خبره در حوزه ICT ارائه می نماید.

مخاطبان دوره آموزش A+

 • دانشجویان رشته های کامپیوتر
 • علاقمندان به یادگیری سخت افزار کامپیوتر
 • کارشناسان پشتیبان شبکه جهت انجام امور در سطح Help Desk و بالاتر

موقعیت های شغلی این دوره

یکی از دغدغه ها و پرسش هایی که در مورد دوره های آموزشی وجود دارد این است که بعد از یادگیری آن چگونه می توان وارد بازارکار شد یا موقعیت های شغلی آن در چه وضعیتی می باشد؟

هنرجویان پس از پایان این دوره می توانند به عنوان تکنسین پشتیبانی سیستم ها (سخت افزار و سیستم عامل) در شرکت ها و سازمان های مختلفی مشغول به کار شوند.

در ایران شرکت های بسیار زیادی در زمینه پشتیبانی کامپیوتر وجود دارد و شما می توانید به عنوان یک تکنسین در این زمینه فعالتی نمایید.

اهداف دوره آموزش A+

در پایان این دوره هنرجویان به مهارت های زیر دست پیدا خواهند کرد:

 • آشنایی اولیه با شبکه های کامپیوتری
 • رفع ایرادات احتمالی در عملکرد سخت افزار و سیستم عامل
 • نحوه نصب سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی به صورت عملی
 • آشنایی کامل با اجزای سخت افزاری و نحوه مونتاژ اجزا به صورت عملی

سرفصل های دوره آموزش A+

در این دوره هنرجویان با مباحث زیر آشنا خواهند شد و به طور کامل به تمامی آن ها پرداخته می شود:

 • Hardware basics
 • Installing and configuration hardware
 • Maintenance and troubleshooting
 • Operating system basics
 • Installing and configuration operating systems
 • Troubleshooting operation system
 • Basic networking

مدت و پیش نیاز دوره

کلاس آموزش A+ در یک دوره 51 ساعته در روزه های مشخص برگزار می گردد که هنرجویان جهت اطلاعات بیشتر می توانند به تقویم آموزشی این مجموعه مراجعه نمایند.

برای شرکت در این دوره نیاز به گذراندن هیچ دوره دیگری به عنوان پیش نیاز نمی باشد اما هنرجویان باید به مفاهیم اولیه کامپیوتر و اصول کار با آن را بلد باشند.

ارائه مدرک پس از پایان دوره

پس از آن که هنرجویان دوره های آموزش A+ را با موفقیت پشت سر گذاشتند، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک دو زبانه به آن ها ارائه می شود.

شما می توانید این مدرک را به انواع شرکت های دولتی و خصوصی ارائه دهید و می توانید از آن به عنوان یک رزومه قدرتمند استفاده نمایید.

ثبت نام در دوره های آموزشی

جهت ثبت نام چندین راه مختلف وجود دارد که شما با توجه به راحتی خود می توانید از طریق یکی از این راه ها اقدام به ثبت نام نمایید.

یکی از راحت ترین و سریع ترین راه های ثبت نام، ثبت نام اینترنتی می باشد که با مراجعه به سایت مجتمع فنی تهران می توانید در این دوره در کمترین زمان ثبت نام نمایید.

همچنین می توانید با مراجعه حضوری به این مجموعه از کارشناسان ما درخواست کنید تا در دوره مورد نظر شما را ثبت نام نمایند و یا به صورت تلفنی می توانید در این دوره ها ثبت نام نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ شروع دوره ها و نحوه برگزاری آن ها می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا آن ها شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

اگر باز هم اطلاعات کمی در این مورد دارید می توانید از دیگر مطالب سایت استفاده نمایید و سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

آموزش Network +

دوره آموزش آموزش Network + اولین دوره برای ورود به دوره های بزرگ شبکه می باشد و در قدم اول می بایست این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید.

در دوره Network + به مطالب پایه و معرفی اصولی و عملی مفاهیم مهندسی شبکه می پردازیم و ارتباطات موجود بین اجازی مختلف شبکه را تشریح می کند.

در این به هنرجویان مطالبی مانند آشنایی با توپولوژی ها، پروتکل ها، استانداردها و همچنین سخت افزارهای شبکه آموزش داده می شود.

هنرجویانی که در رشته های فناوری اطلاعات و شبکه تحصیل می کنند راحتی می توانند این دوره را پشت سر بگذارند و بقیه شرکت کنندگان هم با کمی تلاش می توانند موفق شوند.

دوره آموزش Network + پیش نیاز تمامی دوره های مایکروسافت (MCSA/MCSE)، سیسکو (CISCO)، میکروتیک (MikroTik)، لینوکس (Linux)، مجازی سازی (Virtualization)، و امنیت (Security) می باشد.

شرکت CompTIA شرکتی است که این دوره را تدوین کرده است و یکی از موسسات توانمند و با سابقه در زمینه طراحی دوره های آموزشی می باشد.

نحوه آموزش دوره آموزش Network +

در این دوره هنرجویان در ابتدا با مفاهیم آموزشی شبکه آشنا می شوند و هر جلسه با دیگر پارامترهای آن آشنا می شوند.

برای مثال در این دوره با انواع توپولوژی ها مانند توپولوژی های رینگ، استار، مش، خطی و … آشنا می شوید و نحوه عملکرد آن ها در شبکه را یاد می گیرید.

یا مثلا در ادامه لایه های مدل OSI یا مدل TCP/IP و رابطه ی بین هر لایه و وظایف آن ها آشنا می شوید و در مراحل بالاتر این مفاهیم به شما کمک خواهد کرد.

آشنایی با تجهیزات زیرساخت شبکه مانند سویئچ و فایروال می تواند به شما کمک کند تا بیشتر با آنها آشنا شوید و نحوه کار با آن را به خوبی یاد بگیرید.

بازارکار Network +

حقیقتی که وجود دارد این است که با گذراندن دوره آموزش Network + نمی توانید به طور جدی در جایی مشغول به کار شوید و اطلاعاتی که در این دوره به دست می آورید پایه و اصول دوره های پیشرفته ی بعد از آن می باشد.

تمامی افرادی که قصد شرکت در دوره های پیشرفته شبکه را دارند باید این دوره را بگذرانند تا به خوبی با شبکه آشنا شوند.

اما با گذراندن دوره های پیشرفته تر مانند دوره های سیسکو و مایکروسافت می توانید به طور جدی واردبازار کار شوید که در بخش های بعدی به طور کامل برای هر کدام را شرح می دهیم.

مخاطبان دوره آموزش Network +

اکثر مخاطبانی که در این دوره ها شرکت می کنند دانشجویان رشته های فناوری اطلاعات، شبکه، فناوری اطلاعات و ارتباطات و کامپیوتر در مقاطع مختلف می باشند.

اما افرادی هم هستند که علاقمند به شبکه هستند و در این دوره ها شرکت می کنند و برای مثال تکنسین ها و پشتیبان های شبکه های کامپوتری هم می توانند در این دوره شرکت نمایند.

پیش نیاز و مدت دوره

اصولا این دوره پیش نیاز خاصی ندارد و فقط افرادی که در این دوره شرکت می کنند باید به اصول اولیه کار با کامپیوتر و ترجیحا سخت افزار آشنایی داشته باشند.

دوره آموزش Network + در یک دوره 30 ساعته و زیر نظر برترین اساتید این مجموعه و با بهترین و بروزترین امکانات آموزشی برگزار می گردد.

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب سعی می کند تا از بهترین امکانات آموزشی برای رفاه حا هنرجویان استفاده نماید تا هنرجویان بتوانند در یک محیط آرام و کاملا آموزشی دوره مورد نظر خود را با موفقیت پشت سر بگذارد.

شاید این دوره از دوره های مهم این مجموعه نباشد اما به دلیل پیش نیاز بودن اکثر دوره های مهندسی شبکه، یکی از پرمخاطب ترین دوره ها محسوب می شود.

سرفصل دوره آموزش Network +

دانشجویان در این دوره با مباحث و مهارت های زیر آشنا خواهند شد:

 • توضیح انواع شبکه از نظر وسعت جغرافیایی و همچنین از نظر منطق
 • آشنایی با مدل OSI
 • آشنایی با مدل TCP/IP
 • آشنایی با انواع سیستم عامل های شبکه
 • آشنایی با انواع سرور
 • آشنایی با پروتکل های شبکه
 • آشنایی با تجهیزات زیرساخت شبکه (سوئیچ، روتر، فایروال و …)
 • آشنایی با توپولوژی های شبکه
 • شناخت انواع کابل های مورد استفاده در شبکه و نحوه پانچ کردن کابل ها
 • شناخت کامل IP Address و مفاهیم مرتبط

ارائه مدرک پس از پایان دوره

هنرجویانی که دوره آموزش Network + را با موفقیت پشت سر بگذارند، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک به صورت دو زبانه دریافت می کنند.

هنرجویان پس از گذراندن این دوره می توانند با توجه به علاقه خود در انواع دوره های مهندسی شبکه شرکت نمایند اما توجه داشته باشید که برای برخی از دیگر دوره های شبکه هم نیاز به پیش نیاز می باشد.

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی

اگر قصد شرکت در این دوره را دارید می توانید با مطالعه این مطالب و کسب اطلاعات لازم تصمیم خود را برای شرکت در این دوره بگیرید.

چند روش برای ثبت نام در دوره های آموزشی وجود دارد که شما می توانید با توجه به راحتی خود از آن ها استفاده نمایید.

یکی از راحت ترین روش ها، روش ثبت نام اینترنتی می باشد که شما می توانید با مراجعه به سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب و بخش دوره های آموزشی در این دوره ثبت نام نمایید.

روش دیگری که وجود دارد روش حضوری می باشد که شما می توانید در این مجموعه حضور پیدا کنید با مشورت با مسئول دپارتمان مربوطه، در دوره مورد نظر خود ثبت نام نمایید.

شما می توانید از روش ثبت نام تلفنی هم استفاده نمایید و با شماره گیری 66933379-66929920 با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا این کار را برای شما انجام دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره مورد نظر خود می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

آشنایی با دوره آموزشی CCNA Routing and Switching Version

لیونارد بوساک و سندی لرنر (دارای لیسانس از دانشگاه کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجی که در مبحث کامپیوتر در دانشگاه استنفورد کار می کردند، شرکت Cisco را در سال 1984 میلادی تاسیس کردند.

 لیونارد بوساک نرم افزار روترهای چند پروتکل را که به وسیله ویلیام یاگر (کارمندی که کارخودش را سال ها قبل از بوساک آغاز کرده بود) نوشته شده بود را تکمیل کرد.

با این وجود که سیسکو اولین شرکتی نبود که مسیریاب مدل سازی و تولید می کرد، اما نخستین شرکتی بود که موفق به تولید، یک مسیریاب چند پروتکل که اجازه پیوند بین پرتکل  های مختلف شبکه را می دهد، شد.

اما از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، ارزش Router های چنده پروتکل کاهش یافت.

درحال حاضر بزرگترین روترهای سیسکو به صورتی مدل سازی شده اند تا بسته های IP و MPLS را هدایت کنند.

امروزه شرکت سیسکو (Cisco Systems) یکی از قدرتمندترین و با سابقه ترین تولید کنندگان تجهیزات زیرساخت شبکه (backbone) در دنیا بوده که از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است.

محصولات شرکت سیسکو سیستمز شامل سوئیچ (Switch)، روتر (Router)، فایروال (Firewall) و سایر تجهیزات مرتبط با شبکه می باشند.

موقعیت های شغلی:

به صورت کلی بازارکار برای متخصصان حوزه شبکه های کامپیوتری در ایران، به خصوص برای افرادی که توانایی های زیادی دارند و به دنبال بروز کردن اطلاعات خود هستند، بسیار پررونق هست.

شما باید این را در نظر بگیرید که تکنولوژی دائماً در حال پیشرفت است، یک متخصص همواره باید همراه پیشرفت های دنیا قدم بردارد.

اما هنرجویان پس از طی این دوره آموزشی دانش پژوهان میتوانند به عنوان کارشناس راه اندازی و پشتیبانی زیر ساخت شبکه، در شرکت ها و سازمان های متوسط تا بزرگ که از تجهیرات شرکت سیسکو استفاده میکنند، استخدام گردند.

بانک ها، اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های تامین کننده خدمات اینترنت (ISP) و … نمونه هایی از این قبیل سازمان ها می باشند.

دوره آموزش CCNA R&S

علاوه بر تولید تجهیزات، شرکت سیسکو مبادرت به طراحی دوره های آموزشی جهت تربیت نیروهای متخصص در زمینه زیرساخت شبکه می نماید. افرادی که موفق به کسب مدارک تخصصی شرکت سیسکو شده باشند، در سراسر دنیا از سوی شرکت ها و سازمان ها مورد پذیرش قرار می گیرند.

Cisco Certified Network Associate (CCNA) ، اولین سطح از مدارک آموزشی شرکت سیسکو می ­باشد. CCNA با گرایش Routing & Switching  مدرکی است که نشان دهنده توانایی دارنده آن، در راه اندازی و مدیریت زیر ساخت ارتباطی شبکه ­های کوچک تا متوسط در سطح پایه می باشد.

شما در این دوره، چگونگی نصب، اداره کردن، پیکربندی و عیب یابی اصول مربوط به شبکه ها مبتنی بر IPv4 و IPv6 شامل پیکربندی سوئیچ های LAN، پیکربندی IP Router ها، مدیریت داستگاه های وابسته به شبکه و نیز آشنایی با تهدیدات امنیتی اولیه  را آموزش خواهید دید.

همچنین آشنایی و شناخت توپولوژی های Redundant، عیب یابی مشکلات رایج در شبکه های کامپیوتری، اتصال به یک WAN، پیکربندی EIGRP و OSPF در IPv4 و IPv6، فناوری های موجود در شبکه های WAN، دستگاه های مدیریتی سیسکو Cisco Licensing از دیگر مطالبی خواهد بود که در طی این دوره آموزشی با آن ها آشنا خواهید شد.

دوره CCNA R&S توسط مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) زیرنظر اساتید متخصص برگزار خواهد شد، علاقمندان به شبکه های کامپیوتری می توانند در این دوره حضوریابند.

مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) تمام تلاش خود را بکار گرفته است تا این دوره به بهترین نحوه به همراه امکانات روزدنیا برگزار شود.

مخاطبین دوره :

 • کلیه علاقمندان به شبکه ­های کامپیوتری
 • مدیران و کارشناسان شبکه سازمان ­ها
 • داشنجویان رشته های it و ict
 • دانشجویان رشته کامپیوتر
 • دانشجویان رشته شبکه

پیش نیاز :

 • Network +

اهداف دوره:

دانشجویان پس از پایان دوره به مهارت­های زیر دست خواهند یافت:

 • درک مفاهیم و اصول طراحی زیر ساخت شبکه­ های LAN
 • آشنایی با تنظیمات اولیه سوئیچ ­های سیسکو
 • طراحی، پیاده سازی و مدیریت شبکه ­های LAN مبتنی بر سوئیچ ­های سیسکو در سطح اولیه
 • آشنایی با تنظیمات اولیه روترهای سیسکو
 • آشنایی و پیکربندی پروتکل­ های RIP ، OSPF ، EIGRP در سطح پایه
 • آشنایی با IPV6
 • آشنایی اولیه با شبکه­های WAN

مدت دوره: 66 ساعت

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

آموزش CCNP Switch

دوره آموزش CCNP Switch یکی از دوره های پرمخاطب مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب محسوب می شود و شما هم می توانید در این دوره ها شرکت نمایید.

شرکت سیسکو یکی از قدرتمندترین و با سابقه ترین تولیدکنندگان تجهیزات زیرساخت شبکه می باشد و دوره Switch یکی از بخش های دوره CCNP به شمار می رود.

در این دوره هنرجویان با معماری شبکه های بزرگ LAN آشنا می شوند و توانایی مدیریت سوئیچ های ethernet و پیکربندی پروتکل های مربوط با به دست آورند.

کسانی که بتوانند مدارک تخصصی سیسکو را دریافت کنند، در سراسر دنیا از سوی شرکت ها و سازمان های مختلف مورد پذیرش قرار می گیرند.

بازارکار و موقعیت شغلی

معمولا افرادی که دوره های مختلف سیسکو را می گذرانند، در پیدا کردن شغل و بازارکار آن به مشکل بر نمی خورند و شرکت ها سازمان های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند.

پس از گذراندن این دوره هنرجویان می توانند به عنوان کارشناس ارشد راه اندازی و پشتیبانی زیر ساخت شبکه در شرکت ها و سازمان های متوسط تا بزرگ که از تجهیزات شرکت سیسکو استفاده می کنند، مشغول به کار شوند.

اما شغل های دیگری هم مانند اپرتورهای تلفن همراه، بانک ها، شرکت های تامین کننده خدمات اینترنت و … وجود دارند که می توانید با گذراندن این دوره در آن ها مشغول به کار شوید.

مخاطبان دوره

 • دانشجویان رشته کامپیوتر، IT و ICT
 • مدیران و کارشناسان شبکه سازمان ها
 • علاقمندان به یادگیری شبکه های کامپیوتری

اهداف دوره

 • پیاده سازی و مدیریت شبکه WLAN
 • طراحی، پیاده سازی و مدیریت شبکه های CAN
 • طراحی، پیاده سازی و مدیریت شبکه های LAN مبتنی بر سوئیچ های سیسکو در سطح حرفه ای

پیش نیاز دوره

برای شرکت در این دوره هنرجویان نیاز است قبل از آن دوره CCNA Routing & Switching را پشت سر بگذارند و سپس در این دوره شرکت نمایند.

برای شرکت در دوره های مورد نظر خود حتما به پیش نیاز دوره ها توجه داشته باشید و برای شرکت در دوره های بالاتر نیاز به گذراندن دوره های پایین تری می باشد.

سرفصل های دوره

 • Network fundamentals
 • Lan switching technologies
 • Ipvs routing
 • Wan
 • Infrastructure services
 • Infrastructure security
 • Infrastructure management

سرفصل های فوق جزء سرفصل های اصلی این دوره محسوب می شود و هر کدام از آن زیر مجموعه ای دارند که شامل موارد دیگر هم می شود.

درباره دوره های سیسکو

دوره سیسکو CCNA مخفف Cisco Certified Network Associate می باشد و این دوره متعلق به شرکت سیسکو و در برگیرنده دوره های متفاوتی است.

افرادی که قصد دارند تا به یک مهندس شبکه تبدیل شوند، باید توانایی پیکربندی تجهیزات زیر ساخت شبکه مانند سوئیچ ها و روترها را داشته باشد و این اولین قدم برای شما می باشد.

در دوره سیسکو CCNA R & S در ابتدا شما با مقدماتی مانند شبکه و جزییات آن آشنا می شوید و در مراحل بعد وارد مباحث جدی تر مانند سوئیچینگ و مسیریابی خواهید شد.

اگر قصد دارید تا به صورت جدی در تمامی دوره های سیسکو شرکت کنید، باید سخت تلاش کنید تا بتوانید در این زمینه موفق شوید.

بسیاری از افرادی هستند که تمامی مدارک سیسکو را دریافت کرده اند و حالا به یک فرد موفق در این زمینه تبدیل شده اند و در این زمینه به صورت جدی فعالیت می کنند.

شما هم می توانید با کمی تلاش و پشتکار تمامی دوره های سیسکو را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و به یک سیسکوکار ماهر در این زمینه تبدیل شوید.

برای شروع لازم است تا در ابتدایی ترین دوره یعنی network + شرکت کنید و پس از آن در دوره های مختلف و مورد سلیقه خود شرکت نمایید.

توجه داشته باشید که دوره های سیسکو شاخه های متفاوتی دارد و برای شرکت در آن ها بهتر است که قبل از آن کمی تحقیق کنید تا هدف مورد نظر خود را به درستی دنبال کنید.

ثبت نام در دوره

حالا که تصمیم به ثبت نام گرفته اید می توانید از روش های مختلفی در این دوره ها ثبت نام نمایید و یکی از این راه ها ثبت نام اینترنتی می باشد.

در ثبت نام اینترنتی شما می بایست به سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه کرده و در دوره آموزش CCNP Switch اقدام به ثبت نام نمایید.

روش های حضوری و تلفنی هم در این زمینه وجود دارد که با توجه به راحتی خود می توانید از یکی از روش ها برای ثبت نام استفاده نمایید.

اگر نیاز به مشاوره و یا اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید می توانید با تماس با کارشناسان این مجموعه اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ شروع دوره ها و نحوه برگزاری آن ها می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

شما می توانید پس از پایان دوره نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم تلاشمان برای برگزاری دوره ها چندین برابر کنیم.

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

آموزش CCNP Route

دوره آموزش CCNP Route یکی از دوره های شرکت سیسکو می باشد که هر ساله هنرجویان بسیار زیادی در شاخه های مختلف آن شرکت می کنند.

شرکت سیسکو علاوه بر تولید تجهیزات، دوره های آموزشی جهت تربیت نیروهای متخصص در زمینه زیر ساخت شبکه را طراحی و برگزار می نماید.

افرادی که موفق به کسب مدارک تخصصی شرکت سیسکو شوند، می توانند در سراسر ایران و دنیا از سوی شرکت ها و سازمان های مختلف مورد پذیرش قرار گیرند.

افرادی که به طور کامل به شاخه های سیسکو تسلط داشته باشند در همین ایران می توانند شغل های بسیار خوبی پیدا کنند و می توانند به یک منبع درآمدی برسند.

توجه داشته باشید که دوره CCNP در سه شاخه Route، Switch و T-Shoot برگزار می شود که می توانید در هر سه دوره با رعایت پیش نیاز شرکت نمایید.

مخاطبان دوره

 • کلیه علاقمندان به شبکه های کامپیوتری
 • دانشجویان رشته کامپیوتر، IT و ICT
 • مدیران و کارشناسان شبکه سازمان ها

بازارکار دوره و موقعیت شغلی

 • ادمین سیستم
 • کارشناس شبکه
 • کارشناس ارشد شبکه
 • ادمین شبکه
 • کارشناس سیستم
 • مدیر فناوری اطلاعات

شغل های بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد اما برای به دست آوردن آن ها باید حداقل یکی از مدارک سیسکو را داشته باشید.

کسی که یکی از مدارک CCNP را دریافت می کند، می تواند این اطمینان را به کارفرما بدهد که می تواند در در امور مربوط به نصب و مدیریت و اجرای عملیات مربوط به شبکه فعالیت کند.

از آن جایی که امروزه اکثر شرکت ها تقریبا اکثر عملیات و امور مربوط به خود را از طریق شبکه و اینترنت انجام می دهند و داشتن یک زیر ساخت شبکه برای مسائل امنیتی بسیار ضروری می باشد.

شما برای شرکت در دوره های بالاتر مانند CCNP و CCIE حتما به مدرک CCNA نیاز دارید که در مطالب بعدی در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

بسیاری از هنرجویان در مورد بازارکار سیسکو سوال های متعددی دارند که می توانند با شرکت در دوره های سیسکو مانند آموزش CCNP Route دانش لازم را به دست آورند.

قطعا فردی که یکی از مدارک سیسکو را داشته باشد می تواند کسب و کار خوبی برای خود ایجاد کند و در شرکت ها و سازمان های متوسط و بزرگی مشغول به کار شود.

اهداف دوره

 • پیکربندی پروتکل مسیریابی EIGRP به صورت Basic و Advanced
 • پیکربندی انواع مختلف پروتکل های مسیریابی با استفاده از IPV6
 • پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF به صورت Basic و Advanced
 • پیکربندی VPN بر روی روترهای Cisco
 • پیکربندی Route Redistribution
 • پیکربندی GER Tunnel
 • پیکربندی Route Map
 • آشنایی با پروتکل مسیریابی BGP و پیکربندی آن

پیش نیاز دوره

 • CCNA Routing & Switching

برای شرکت در این دوره هنرجویان باید قبل از آن در دوره CCNA Routing & Switching شرکت نمایند و مدرک آن را دریافت نمایند.

برای شرکت در دوره های سیسکو باید ترتیب آن را رعایت نمایید و باید از دوره های پایین شروع کرده تا بتوانید در دوره های بالاتر شرکت نمایید.

برای شرکت در دوره ها حتما به پیش نیاز آن ها توجه نمایید و اگر اطلاعات کمی در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

دوره های CCNP

دوره های CCNP به سه بخش Route، Switch و T-SHOOT می باشد که شما باید در دوره های Route و Switch شرکت کرده و سپس در دوره T-Shoot شرکت نمایید.

CCNP پس از CCNA دومین نقطه عطف در این راه می باشد که این دوره به هنرجو کمک می کند تا داتش خود را افزایش دهد و پس از آن می تواند در دوره های بالاتر شرکت نماید.

برای شرکت در دوره های بالاتر یعنی CCIE شما باید تلاش خود را چندین برابر کنید و به صورت حرفه ای در زمینه سیسکو باید فعالیت و خود را شروع کنید تا بتوانید این دوره را هم به خوبی پشت سر بگذارید.

معمولا افرادی که گواهینامه های سیسکو را دارند از نظر شغلی نگرانی ندارند و اکثرا به راحتی می توانند در شغل مورد نظر خود فعالیت کنند.

ثبت نام در دوره آموزش CCNP Route

افرادی که قصد شرکت در دوره آموزش CCNP Route را دارند می توانند از طریق راه های موجود برای ثبت نام اقدام نمایند.

شما می توانید ثبت نام را از طریق سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب، مراجعه حضوری به این مجموعه و یا تماس با کارشناسان این مجموعه انجام دهید.

اگر اطلاعات کمی در مورد دوره مورد نظر خود دارید و یا سوالی برایتان پیش آمده است می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

ارائه مدرک پس از پایان دوره

هنرجویانی که دوره های آموزشی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، از طرف مجتمع فنی تهران یک مدرک معتبر دو زبانه دریافت می کنند.

این مدرک بسیار با ارزش می باشد و مورد قبول شرکت های دولتی و خصوصی می باشد و شما می توانید از این مدرک به عنوان یک رزومه قدرتمند استفاده نمایید.

تهیه کننده: دپارتمان فنی اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

معرفی دوره آموزشی CCNP T-Shoot

کمپانی سیسکو (Cisco Systems) کمپانی آمریکایی تولید کننده شبکه است که مرکز آن در شهر سن خوزه کالیفرنیا در ناحیه مشهور به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

این شرکت محصولاتی مرتبط با دنیای شبکه و ارتباطات را مدل سازی می کند که با سه نام تجاری سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می رساند.

در ابتدا سیسکو فقط روتر های چند پروتکل تولید می کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در هرکجا که شبکه وجود دارد می توان یافت.

اکنون شرکت سیسکو (Cisco) یکی از قدرتمندترین و با سابقه ترین تولید کنندگان تجهیزات زیرساخت شبکه  (backbone) در دنیا ااست که از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است.

تجهیزات سیسکو شامل سوئیچ (Switch)، روتر (Router)، فایروال (Firewall) … می باشند، شعار کنونی این شرکت نیز (به شبکه انسان خوش آمدید) می باشد.

علاوه بر تولید این تجهیزات، شرکت سیسکو مبادرت به طراحی دوره های آموزشی جهت تربیت نیروهای متخصص در زمینه زیرساخت شبکه می نماید.

افرادی که موفق به کسب مدارک تخصصی شرکت سیسکو شده باشند، در سراسر دنیا از سوی شرکت ها و سازمان ها مورد پذیرش قرار می گیرند.

موقعیت های شغلی سیسکو

پس از طی این دوره آموزشی دانش پذیران میتوانند به عنوان کارشناس ارشد راه اندازی و پشتیبانی زیر ساخت شبکه، در شرکت ها و سازمان های متوسط تا بزرگ که از تجهیرات شرکت سیسکو استفاده می کنند، استخدام گردند.

بانک ها، اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های تامین کننده خدمات اینترنت (ISP) و … نمونه هایی از این قبیل سازمان ها می باشند.

دوره آموزشی CCNP T-

همانطور که در بالا گفتیم سیسکو علاوه بر تولید این تجهیزات، مبادرت به طراحی دوره های آموزشی جهت تربیت نیروهای متخصص در زمینه زیرساخت شبکه می نماید.

افرادی که موفق به کسب مدارک تخصصی این کمپانی شده باشند، در سراسر دنیا از سوی شرکت ها و سازمان ها مورد پذیرش قرار می گیرند.

 Cisco Certified Network Professional ((CCNP، سطح حرفه­ ای مدارک آموزشی شرکت سیسکو سیستمز می باشد.

مدرک CCNP تایید توانایی شما برای طراحی، پیاده سازی، بررسی و عیب یابی شبکه های محلی و گسترده سازمانی است، این مدرک برای افرادی که حداقل یکسال تجربه کار در زمینه شبکه دارند و آماده پیشرفت مهارت های خود مناسب است.

 CCNP با گرایش Routing & Switching  مدرکی است که نشان دهنده توانایی بالای دارنده آن در راه اندازی، مدیریت و رفع ایرادات احتمالی  زیر ساخت ارتباطی شبکه­ های متوسط تا بزرگ در سطح حرفه ­ای می باشد.

 CCNP با گرایش Routing & Switching شامل 3 دوره Route ، Switch و TSHOOT می­ باشد، بنابراین دانشجویان پس از طی 3 دوره مذکور و موفقیت در آزمون پایان هر دوره، مدرک CCNP را دریافت خواهند نمود.

دوره آموزشی CCNP T-Shoot در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برگزار می شود، درصورتی که علاقمندان به گذراندن این دوره می باشید می توانید در دوره های آموزشی سیسکو مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب حضوریابید.

این دوره زیرنظر اساتید برجسته کشور در بهترین کلاس های مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب از نظر امکانات و تجهیزات برگزار خواهد شد.

مخاطبین دوره :

 • علاقمندان به شبکه­ های کامپیوتری
 • مدیران و کارشناسان شبکه سازمان ­ها
 • دانشجویان رشته کامپیوتر
 • دانشجویان رشته شبکه
 • دانشجویان رشته it
 • دانشجویان رشته ict

پیش نیاز :

اهداف دوره CCNP Tshoot 135-642

دانشجویان پس از پایان دوره به مهارت­ های زیر دست خواهند یافت :

 • روش های از پیش تعیین شده و توصیه شده برای چگونگی تعمیر و نگهداری شبکه
 • انواع روش های عیب یابی شبکه ­های مبتنی بر سوئیچ­ های سیسکو
 • استفاده از ابزارهای ابتدایی و ویژه برای عیب یابی
 • عیب یابی پروتکل­ های مسیریابی

عنوان سرفصل های آموزشی

 • Network Principles
 • Layer 2 Technologies
 • Layer 3 Technologies
 • VPN Technologies
 • Infrastructure Security
 • Infrastructure Services

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

دوره آموزش مهندسی شبکه مایکروسافت

کمپانی مایکروسافت یک شرکت آمریکایی و از بزرگترین ارائه کنندگان سیستم عامل، برنامه های کاربردی رایانه ای و تجهیزات کامپیوتر فعالیت دارد.

شعار اصلی کمپانی مایکروسافت (یک رایانه روی هر میز، در خانه) می باشد، پرفروش ترین محصولات این شرکت نیز سیستم عامل ویندوز و نرم افزار آفیس است.

مایکروسافت ابتدا یک ایده کسب کار بود که توسط دو دوست به نام بیل گیتس و پل جی آلن راه اندازی شد، شروع کار ساخت و فروش مفسر زبان برنامه نویسی بیسیک برای آلتایر بود.

اما در اواسط دهه 1980 سیستم عاملی به اسم DOS را طراحی کردند که به وسیله آن بر بازار سیستم های عامل رایانه های خانگی مسلط شدند.

این شرکت بعد ها سهام خود را وارد بورس کرد که با افزایش سهام باعث سود آوری های کلان برای بیل گیتس و سایر مدیران در شرکت شد، همزمان با پیشرفت مالی شرکت، پیشرفت تکنولوژی شرکت نیز آغاز شد.

اما امروزه در دنیای  شبکه افراد بتوانند به کلاینت های خود سرویس های مختلفی را ارائه کنند نیاز به سیستم عامل های سرور خواهند داشت، که مهم ترین سیستم عامل حال حاضر خانواده ویندوز سرور های مایکروسافت می باشد.

گستردگی و همه گیر شدن محصولات کمپانی مایکروسافت باعث شده است تا متخصصین شبکه برای کار با محصولات متعلق به این شرکت در دوره های شبکه مایکروسافت شرکت کنند.

دوره ای که به شما مهارت کار با خانواده ویندوز سرورهای مایکروسافت را می دهد، دوره MCSE/MCSA می باشد. (Microsoft Certified Solutions Expert/Associate)

تفاوت دوره های مهندسی شبکه MCSA و MCSE

دوره های MCSA  و MCSE باهم ارائه می شوند و درواقع هردو تشکیل دهند مدرک MCSE می باشند، همانطور که مشاهده می کنید دربالا نام کامل آن ها را گفتیم تا تفاوت آن ها نمایان شوند.

علاقمندان به دوره های مایکروسفات ابتدا پس از گذراندن سه کورس، مدرک MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate) را اخذ می نمایند.

سپس با گذراندن یک کورس دیگر مدرک MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert) را دریافت خواهند نمود، به زبان آسان مدرک دوره های MCSA معادل کاردانی و مدرک دوره های MCSE معادل کارشناسی است.

دوره MCSA شامل کد آزمون های زیر می باشد:

 • 70-740 : Installation, Storage and Computer With Windows Server 2016
 • 70-741 : Networking With Windows Server 2016
 • 70-742 : Identity with Windows Server 2016

دوره های MCSE شامل Designing & Implementing a Server Infrastructure می باشد.

برگزاری دوره های آموزش مهندسی شبکه مایکروسافت

برگزاری دوره ها آموزش مهندسی شبکه مایکروسافت در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب زیر نظر اساتید برجسته کشوری همراه با بروزترین امکانات.

درحال حاضر کشور ما به متخصصین حوزه شبکه که در کار خود بسیار زبده باشند نیاز دارد، درصورت تمایل شما می توانید در دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران شرکت کنند.

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب با هنرجویانی که در این دوره ها شرکت کنند مدرک دو زبانه و معتبر بین المللی اعطا خواهد کرد.

موقعیت های شغلی

بازار کار مهندسی شبکه های کامپیوتری در ایران بسیار داغ است، فردی که توانایی های لازم را برای راه اندازی و مدیریت شبکه داشته باشد قطعا آینده کاری خود را تضمین کرده است.

البته قابل ذکر است که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است، حتی کارشناسان زبده و حرفه ای حوزه شبکه نیز نیاز دارند در دوره های آموزشی شرکت کرده و اطلاعات خود را بروز کنند.

اگر فردی با تکیه بر دانسته های خود از قبل وارد بازارکار شبکه شود، به تدریج شغل خود را از دست خواهد داد، افرادی که دانش و تخصص خود را بروز نگهدارند قطعا درآمد زیادی خواهند داشت.

هنرجویان پس از طی دوره های آموزش MCSE/MCSA می توانند به عنوان کارشناس ارشد راه اندازی و پشتیبانی سرویس های شبکه مبتنی بر سیستم عامل ویندوز در شرکت ها و سازمان های کوچک، متوسط و بزرگ استخدام شوند.

مخاطبین دوره

 • دانشجویان رشته کامپیوتر
 • دانشجویان رشته شبکه
 • دانشجویان رشته it
 • دانشجویان رشته ict
 • کارشناسان شبکه
 • کارشناسان برنامه نویسی
 • سایرعلاقمندان به یادگیری شبکه های کامپیوتری

پیش نیاز دوره

 • دوره +Network
 • دوره +A

اهداف دوره

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب با هدف اینکه متخصصین جدیدی را روانه بازار کند، دوره های آموزشی متعددی را برگزار می کند.

دوره های آموزش مهندسی شبکه از مهم ترین دوره هایی است که مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب برروی آن تمرکز دارد تا به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

هنرجویانی که در دوره های آموزش مهندسی شبکه مایکروسافت شرکت می کنند، قادر به پیاده سازی انواع سرورهای شبکه و مدیریت محیط شبکه های مبتنی بر کلاینت و سرور خواهند بود.

دوره آموزش میکروتیک Mikrotik

کمپانی میکروتیک نام شرکتی است که عمده فعالیت آن تولید تجهیزات شبکه می باشد، این شرکت در سال 1996 در کشوری کوچک به نام لتونی در اروپای شرقی توسط دو دانشجوی MIT آمریکا تاسیس شد.

محصول ابتدایی این شرکت سیستم عامل Mikrotik RouterOS بود که از هسته سیستم عامل لینوکس نسخه 2.6 آن بهره می برد.

همزمان با شروع استفاده از استاندارد 820.11 در تکنولوژی وایرلس امکان استفاده از این تکنولوژی در این سیستم عامل نیز اضافه شد.

درواقع یکی از مهم ترین اهداف کمپانی Mikrotik ساخت و ارائه محصولات و تجهیزاتی هم رده محصولات سیسکو با قیمتی ارزان تر بود.

مهمترین محصول شرکت میکروتیک همین سیستم عامل می باشد که بعدها با توسعه شرکت و تولید تجهیزات سخت افزاری بر روی سخت افزارهای آن نیز قرار داده شد.

هدف از ایجاد سیستم عامل توسط شرکت میکروتیک، رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود که برروی PC ها نصب می شود و امکانات بی نظیری مانند فایروال، روتینگ، مانیتورینگ، VPN، Load Balancing، Hotspot، Qos و سایر سرویس های کارآمد در مدیریت شبکه را ارائه می کند.

یکی از دلایل پیشرفت سیستم عامل کمپانی میکروتیک شد، پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.

محصولات کمپانی Mikrotik

در سال 2002 میلادی، میکروتیک به این نتیجه رسید که برای پایداری بالاتر در سخت افزار معمولی PC باید وارد ساخت و تولید سخت افزار های جدید برای سیستم عامل خود باشد.

این موضوف نشان دهنده این بود که کمپانی میکروتیک دیگر به دلایلی به همه PC ها اعتماد ندارد، زیرا PC ها در تنوع بالای بودند و برای محیط های حرفه ای شبکه ساخته نشده بودند، مشتریان نمیتوانستند یک کامپیوتر بزرگ و غیر پایدار را در شبکه های بزرگ استفاده کنند.

به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفت تا محصولات سخت افزاری جدید با نام Routerboard را تولید کند، این محصولات سخت افزاری یک نسخه از کامپیوتر های بزرگ اما با ابعاد کوچک بودند که برای شبکه ها طراحی شده بودند.

محبوبیت میکروتیک درمیان کاربران

عوامل زیادی باعث محبوبیت محصولات این کمپانی درمیان کاربران خود شده است، به دلیل این محبوبیت اکنون شرکت میکروتیک یکی از بزرگان تولید تجهیزات شبکه در جهان می باشد.

یکی از مهم ترین این عوامل این بود که طراحان و کارشناسان می توانستند با هزینه های مقرون به صرفه برنامه ریزی ها پیچیده خود را که از قابلیت های متنوع لایه 2 و 3 شبکه همانند فایروال، تنظیم و کنترل ترافیک، ایجاد تونل های متنوع و.. بهره می بردند، به وسیله سیستم عامل میکروتیک به سادگی پیاده سازی کنند.

همچنین با ترکیب روتربورد های میکروتیک با کارت های وایرلس شرکت های بزرگ تولید کننده کارت های وایرلس مانند Ubiquiti و Compex امکان به وجود آوردن رادیو های انتقال دیتای خیلی کارآمد و متنوع براساس نیاز مشتری به وجود آمد.

اوایل از پردازنده هایی با معماری MIPS در روتربورد های Mikrotik استفاده می شد و تنها با کمک بورد های میکروتیک و جعبه های میکروتیک ویا سایر شرکت های تولید کننده تجهیزات جانبی میکروتیک مانند RF Elements ویا Acconet می شد اپلاینسی به صورت دست ساز و اسمبل شده به عنوان روتر ایجاد نمود.

اما به مرور زمان و با افرایش پیشرفت تکنولوژی و بروزشدن میکروتیک، امروزه میکروتیک روترهای اترنت و وایرلس و اوت دور خود را به صورت یه دستگاه کامل و شکیل همراه با تجهیزات نصب در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

با این پیشرفت روتر های میکروتیک، دیگر نیازی به اسمبل کردن و ساختن یک روتر دست ساز نمی باشد، فقط کافیست کاربر بسته کامل آن را خریداری نماید.

اکنون باتوجه به قدرت شرکت میکروتیک در تولید سخت افزارهای به روز و با کارآمد وهمچنین با پیشرفت سیستم عامل این شرکت در بهره برداری بهینه از منابع این سخت افزارها؛

میکروتیک دست به ساخت و تولید انواع روتر های کوچک و ارزان گرفته تا روتر ها High End پر قدرت و چند هسته ای با پردازنده های قوی تحت نام Cloud Core Router زده است.

که با در اختیار داشتن 36 هسته 1.2 GHz با سرعت و قدرتی باور نکردنی می تواند بیش از 20 میلیون بسته در ثانیه را پردازش کنند!

موقعیت های شغلی میکروتیک

در ایران مشاغل مرتبط با شبکه های کامپیوتری بیشترین فرصت های شغلی و بیشترین درآمد را دارند و از بازار کار بسیار خوبی برخوردارند.

با توجه به ارزان بودن تجهیزان میکروتیک، مباحث نه چندان دشوار و کاربردی بودن دوره های آموزش میکروتیک بازار موجب رونق گرفتن بازار کار این حرفه شده است.

راه اندازی شبکه های بی سیم، فعالیت در زمینه شبکه های کامپیوتری مثل کارشناس شبکه از جمله فرصت های شغلی است که پس از گذراندن این دوره ها می توانید به آن ها مشغول شوید.

دانشجویانی که دوره های آموزشی میکروتیک را سپری کنند، می توانند در زمینه های راه اندازی شبکه پشتیبانی، کارشناس امنیت شبکه، پتشیبانی فنی ADSL و… فعالیت داشته باشند.

دوره آموزش میکروتیک مجتمع فنی تهران

شرکت میکروتیک به منظور آشنایی کاربران و کارشناسان شبکه با دستگاه های این شرکت و توانایی نصب و پیکربندی آنها دوره های آموزشی را تعریف و طبقه بندی نموده است.

اولین و ابتدایی ترین دوره این شرکت، دوره MTCNA می باشد MTCNA مخفف Mikrotik Certified Network Associate است.

دوره های نامبرده شده شرکت میکروتیک در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب زیرنظر اساتید برجسته کشوری برگزار می شود.

در این دوره شما با تجهیزات شرکت میکروتیک، سیستم عامل این شرکت و همینطور نصب و راه اندازی روتربردهای آن آشنا خواهید شد.

مدت زمان دوره میکروتیک 24 می باشد که در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب معمولا این دوره بصورت 6 ساعته و در 4 جلسه برگزار خواهد شد.

سرفصل های دوره MTCNA

 • About MikroTik
 • First time accessing the router
 • RouterOS command line interface (CLI)
 • RouterOS CLI principles
 • Initial configuration (Internet access)
 • DHCP server and client
 • Address Resolution Protocol (ARP)
 • Bridging overview
 • Routing overview
 • Static routing
 • 11a/b/g/n/ac Concepts
 • Setup a simple wireless link
 • Wireless Security and Encryption
 • Firewall principles
 • Firewall Filter in action
 • Simple Queue
 • PPP settings
 • RouterOS tools

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب

لینوکس چیست؟

لینوکس مانند ویندوز، IOS، MAC OS، یک سیستم عامل است، قابل ذکر است که یکی از معروف ترین پلتفرم های جهان، یعنی اندروید برپایه سیستم عامل لینوکس است.

از نگاه فنی، لینوکس فقط نامی برای هسته این سیستم عامل است ونه کل آن، هسته ای که اولین بار در سال 1991 میلادی توسط لینوس توروالدز منتشر شد.

اما به شکل معمول این نام به سیستم عامل هایی که از ترکیب بندی لینوکس (به عنوان هسته سیستم عامل) با نرم افزارهای آزاد و متن باز شکل می گیرند اطلاق می شوند.

اگر بخواهیم به شکل دقیق تری به نام سیستم عامل لینوکس بپردازیم باید آن را به صورت کامل (سیستم عامل گنو/لینوکس) نام ببریم.

سیستم عامل لینوکس از بخش های مختلفی شکل گرفته است:

Bootloader: نرم افزاری که مسئولیت فرایند بوت (Boot Process) کامپیوتر شما را به عهده دارد، بیشتر کاربران تنها یک صفحه‌ی ورود (Splash Screen) را مشاهده می‌کنند که در ابتدا نمایش داده می‌شود و در نهایت جای خود را به سیستم عامل می‌دهد.

Kernel: این همان قسمتی است که “لینوکس” نامیده می‌شود، کرنل هسته‌ی (Kernel) سیستم است و CPU، حافظه و دستگاه‌های جانبی (Peripheral Devices) را مدیریت می‌کند. کرنل پایین‌ترین سطح سیستم عامل است.

Init System: یک زیرسیستم برای بوت‌ استرپ کردن (Bootstrap) فضای کاربر است و مسئولیت مدیریت Daemonها را بر عهده دارد، یکی از پراستفاده‌ترین سیستم‌های init، systemd است که از طرفی بحث‌ برانگیزترین نیز هست. وقتی بوتینگ (Booting) اولیه از بوت ‌لودر رد می‌شود (مثلاً GRUB یا Grand Unified Bootloader)، این سیستمِ init است که پس از آن فرایند بوت را مدیریت می‌کند.

Daemons: سرویس ‌های پس ‌زمینه ‌ای (Background Service) پرینت (Printing)، صدا (Sound)، زمانبندی (Scheduling) و غیره) هستند که یا هنگام بوت شدن سیستم یا بعد از لاگ (Log) و ورود به صفحه‌ ی دسکتاپ راه‌اندازی می‌شوند.

Graphical Server: زیر سیستمی است که موارد گرافیکی را روی مانیتورتان نمایش می ‌دهد، معمولاً به آن X server یا X می‌گویند.

Desktop Environment: این همان قسمتی است که کاربران با آن تعامل دارند، محیط‌های دسکتاپ مختلفی هستند که می‌توانیم انتخاب کنیم (GNOME، Cinnamon، Mate، Pantheon، Enlightenment، KDE، Xfce و غیره)، هر محیط دسکتاپ دارای اپلیکیشن‌های توکار (Built-In Applications) است (مثل مدیر فایل (File Manager)، ابزارهای کانفیگریشن (Configuration)، مرورگرهای وب و بازی‌ها)

Application: محیط‌ های دسکتاپ مجموعه ‌ای کامل از اپلیکیشن‌ها را برایتان فراهم نمی ‌کنند. لینوکس نیز مانند ویندوز و macOS، هزاران هزار نرم‌افزار با کیفیت دارد که می‌توانید به سادگی پیدا و نصب کنید. توزیع ‌های رایج‌ تر لینوکس، ابزارهایی شبیه App Store دارند که اپلیکیشن‌ها را در یک جا جمع و نصب‌شان را راحت‌تر می‌کنند. برای مثال، توزیع اوبونتو (Ubuntu) لینوکس، Ubuntu Software Center را دارد (یک نسخه‌ی اصلاح شده از نرم‌افزار GNOME) که به کاربر این امکان را می‌دهد که در یک محیط متمرکز، در میان هزاران برنامه بگردد و برنامه‌ی موردنظر خود را انتخاب و نصب کند.

دلیل استفاده از لینوکس

این سوالی است که برای بیشتر هنرجویان پیش می آید، چرا وقتی که سیستم عامل های موجود روی بیشتر PC ها، لپ تاپ و سرورها به خوبی عمل می کنند، باید سختی یادگیری یک محیط محاسباتی کاملا متفاوت را تحمل کنیم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید ابتدا به ایتن سوال که آیا سیستم عامل کنونی شما واقعا خیلی خوب عمل می کند؟ پاسخ دهیم.

یا درگیر مشکلاتی مانند ویروس، بدافزار، سرعت پایین، خرابی، تعمیران پرهزینه ویا هزینه های خرید لایسنس هستید؟

اگر مشکلاتی از این دست دارید استفاده از لینوکس را به شما توصیه می کنیم! لینوکس به یکی از قابل اعتمادترین اکوسیستم های کامپیوتری در دنیا تبدیل شده است.

یکی از مهم ترین مزیت های سیستم عامل لینوکس این است که می توانید آن را به صورت رایگان (بدون پرداخت هزینه نرم افزار ویا لایسنس سرور)، روی هر تعداد کامپیوتری که می خواهید نصب کنید.

موقعیت های شغلی لینوکس

در دنیا بازار کار لینوکس برای متخصصین رونق بسیاری دارد، در ایران نیز با توجه به کمبود متخصصین در این حوزه بیشتر متخصصین درآمد های قابل قبولی دارند.

متخصصین لینوکس می توانند در مشاغل مختلفی مانند مدیر سیستم، مشاور امنیت سیستم، پشتیبانی فنی و… مشغول به کار شوند.

دوره آموزشی لینوکس مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب)

دوره آموزش لينوکس در بين متخصصان کامپیوتر و فناوری اطلاعات ( IT ) از اهميت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.

دليل استقبال از دوره های Linux این است که لينوکس همچنان در حوزه رایانه جزو ابر قدرت ها و نام های شناخته این بازار به حساب می آید.

طبق گزارشی که W3Techs برای سال 2019 ميلادی منتشر کرده است بيش از 50 درصد سهم بازار مربوط به وب سرور،به Linux اختصاص دارد.

با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه لینوکس در فناوری هوشمند جهانی، مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) دوره های آموزشی در این حوزه برگزار می کند.

هنرجویان علاقمند به یادگیری لینوکس می توانند در دوره های آموزشی لینوکس مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) حضوریابند.

طبقه بندی مدارک لينوکس (Linux)

مدارک لينوکس دارای طبقه بندی ساده ای می باشند و از سه مدرکLPIC1 ، مدرک LPIC2و مدرک LPIC3 تشکيل شده اند و شما برای اخذ هر یک از این مدارک می بایست یک یا دو آزمون چند گزینه ای را پشت سر بگذارید.

لازم به ذکر است که مدارک LPIC هر کدام به مدت 5 سال دارای اعتبار می باشند. همانطور که کاملا مشخص است شروع کار متقاضيان مدارک لينوکس با دریافت مدرک LPIC1 و شرکت در دوره های آموزش لينوکس آغاز می شود و شما می توانيد تا با حضور در دوره لينوکس1 LPIC ، خود را برای شرکت در آزمون بين المللی لينوکس آماده سازید.

به همين ترتيب شما می توانيد تا با شرکت در دوره لينوکس 2 LPIC یک گام دیگر در جهت تکيل مدارک خود برداشته و با گذر از مدرک سطح ابتدایی لينوکس (1-LPIC )نسبت به اخذ مدرک سطح متوسط Linux یعنی LPIC2 اقدام کنید.

سرفصل های بين المللی اين دوره:

LPIC-1 Exam 101 Topics

 • System Architecture
 • Linux Installation and Package Management
 • GNU and Unix Commands
 • Devices, Linux Filesystems, Filesystem Hierarchy Standard

LPIC-1 Exam 101 Topics

 • Shells and Shell Scripting
 • Interfaces and Desktops
 • Administrative Tasks
 • Essential System Services
 • Networking Fundamentals
 • Securi

مخاطبین این دوره

 • دانشجویان رشته IT
 • دانشجویان رشته کامپیوتر
 • دانشجویان رشته ICT
 • متخصصین شبکه
 • متخصصین IT
 • سایر علاقمندان به یادگیری لینوکس

تهیه کننده: دپارتمان فناوری اطلاعات مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب