متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی چیست؟

متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی:توجه نمائید که برآورد و صورت وضعیت نویسی، ابزارهای مهمی در صنعت ساخت و ساز و مهندسی عمران می باشند که به کارشناسان و مهندسان اجازه خواهد داد تا هزینه‌ های پروژه را به طور دقیق محاسبه و کنترل نمایند. در این مقاله، تصمیم داریم تا به توضیحاتی درباره متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی، کاربردهای آن ها در مهندسی عمران و همچنین فرصت های شغلی مربوط به آن بپردازیم

مفهوم متره چیست؟

متره به مجموعه‌ ای از اطلاعات مربوط به میزان واحدهای سازه‌ ای پروژه و مصالح مورد استفاده در آن پروژه گفته خواهد شد. به عبارت دیگر، متره فهرستی می باشد که در آن همه ی مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه ساختمانی به همراه تعداد و واحد اندازه‌ گیری آن‌ ها به طور دقیق ذکر خواهد شد. این فهرست، شامل جزئیاتی نظیر تعداد واحدهای سازه‌ ای، مصالح مورد استفاده، نحوه نصب مصالح و هزینه‌ های مربوط به هر کدام از آن‌ ها خواهد بود

متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی و مفهوم آن

برآورد به معنای تخمین هزینه‌ های یک پروژه ساختمانی می باشد. در این فرآیند، توسط متره و قیمت‌ های بازار، هزینه‌ های مورد نیاز برای اجرای پروژه تخمین زده خواهد شد برآورد شامل تخمین هزینه‌ های مصالح، تجهیزات و سایر موارد مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان می باشد. این فرآیند در بیشتر مواقع توسط مهندسین ساختمانی و متخصص ها در زمینه هزینه بندی انجام می گردد. برآورد در پروژه‌ های ساختمانی، بسیار پر اهمیت می باشد.

درباره مفهوم صورت وضعیت نویسی بیشتر بدانید!

صورت وضعیت نویسی به مجموعه‌ ای از اظهارنامه‌ های مالی مربوط به پروژه گفته خواهد شد صورت وضعیت نویسی نیز به مهندسان عمران اجازه خواهد داد تا اطلاعات مالی دقیقی را در مورد پروژه ارائه نمایند.

اگر وضعیت نویسی، هزینه‌ های پروژه با هزینه‌ های پیش‌ بینی شده مقایسه می‌ گردد و اطلاعات اجرایی نظیر پیشرفت فیزیکی پروژه نیز در آن درج می‌ گردد. توسط این اطلاعات، مهندسان عمران قادر خواهند بود تا در مورد وضعیت پروژه آگاهی پیدا کنند و بهترین تصمیم‌ گیری‌ های مربوط به کنترل هزینه و مدیریت پروژه را دریافت نمایند. استفاده از صورت وضعیت نویسی در پروژه‌ های ساختمانی به دلایل زیر بسیار مهم و حیاتی می باشد:

 • کنترل هزینه‌ های پروژه در طول زمان ساخت
 • ارائه اطلاعات مالی دقیق در مورد پروژه به مدیران و مالکان پروژه
 • بررسی تاثیر تغییرات در پروژه بر هزینه‌ ها و بودجه پروژه
 • ردیابی پیشرفت پروژه و بررسی تطبیق آن با برنامه‌ ریزی اولیه
 • مقایسه هزینه‌ های واقعی با هزینه‌ های پیش‌ بینی شده و تحلیل دلایل اختلافات

متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی و نحوه نوشتن آن!

متره و برآورد به صورت جداگانه تنظیم خواهند شد. در مرحله نوشتن متره، اطلاعات مربوط به واحدهای سازه‌ ای و مصالح مورد استفاده در پروژه در فهرستی جمع‌ آوری خواهد شد، بعد از آن هزینه هر کدام از آن‌ ها محاسبه و به فهرست اضافه خواهد شد. در مرحله نوشتن برآورد، هزینه‌ های مربوط به همه ی جنبه‌ های پروژه جمع‌ آوری و محاسبه می‌ گردد.

نحوه نوشتن صورت وضعیت نویسی به چه صورت است؟

صورت وضعیت نویسی به صورت دوره‌ ای، در بیشتر مواقع هر ماه، تنظیم خواهد شد. این گزارش شامل اطلاعات مربوط به هزینه‌ های واقعی، هزینه‌ های پیش‌ بینی شده، پرداختی‌ ها، درآمد ها و تعهدات مالی خواهد بود. در مرحله تهیه این گزارش، اطلاعات مالی مربوط به پروژه جمع‌ آوری و به صورت جدولی یا گزارشی درج خواهند شد.

متره شامل چه جزئیاتی است؟
 • متره شامل جزئیاتی نظیر تعداد واحدهای سازه‌ ای، مصالح مورد استفاده، نحوه نصب مصالح و هزینه‌ های مربوط به هر کدام از آن‌ ها می باشد.
 • متره به یک فایل اکسل یا یک نرم‌ افزار مدیریت پروژه نظیر Primavera P6 اضافه می‌ گردد.
 • در متره، هزینه‌ های مربوط به هر یک از مصالح و واحدهای سازه‌ ای محاسبه می گردد و در جدول متره ثبت خواهد شد.
 • متره به معماران، مهندسین ساختمان و مدیران پروژه اجازه می‌ دهد تا اطلاعات دقیقی از هزینه‌ های پروژه بدست آورند و مدیریت کنترل هزینه را بهبود دهند.
برآورد شامل چه جزئیاتی است؟
  • برآورد شامل تخمین هزینه‌ های مربوط به همه جنبه‌ های پروژه مانند مصالح، نیروی انسانی، تجهیزات، ماشین آلات و … است.
  • برآورد عموماً به صورت یک فایل اکسل یا یک نرم‌ افزار مدیریت پروژه مانند Primavera P6 تهیه می‌ گرددد.
  • برآورد به مدیران پروژه اجازه خواهد داد تا هزینه‌ های کلی پروژه را تخمین بزنند و برنامه‌ ریزی مناسب بودجه پروژه را انجام بدهند.
  • برآورد به مدیران پروژه اجازه خواهند داد تا بهترین تصمیم‌ های مربوط به هزینه‌ های پروژه را بگیرند و بهبود کنترل هزینه را بهبود دهند.

برای مطالعه بیشتر: دریافت مدرک نقاشی روی پارچه برای مهاجرت

صورت وضعیت نویسی شامل چه جزئیاتی است؟
 • صورت وضعیت نویسی شامل چه جزئیاتی است؟صورت وضعیت نویسی به صورت دوره‌ ای، معمولاً هر ماه، تهیه خواهد شد و شامل اطلاعات مربوط به هزینه‌ های واقعی، هزینه‌ های پیش‌ بینی شده، پرداختی‌ ها، درآمدها و تعهدات مالی است.
 • صورت وضعیت نویسی باید اطلاعات مالی دقیقی را در مورد پروژه ارائه خواهند داد تا مدیران و مالکان پروژه قادر باشند تا تصمیم‌ گیری‌ های بهتری را داشته باشند.
 • اگر وضعیت نویسی، هزینه‌ های پروژه با هزینه‌ های پیش‌ بینی شده مقایسه گردد و اطلاعات اجرایی نظیر پیشرفت فیزیکی پروژه نیز در آن درج خواهد شد
 • صورت وضعیت نویسی به مدیران پروژه اجازه خواهد داد تا برنامه‌ ریزی مناسب بودجه پروژه را انجام نمایند و هزینه‌ های پروژه را کنترل نمایند.
 • صورت وضعیت نویسی به مالکان پروژه اجازه خواهد داد تا در مورد وضعیت مالی پروژه آگاهی داشته باشند و تصمیم‌ گیری‌ های مناسب را انجام بدهند.
 • فرصت‌ های شغلی در حوزه متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی شامل چه مواردی خواهد بود؟

  یکی از بهترین مراکز برای یادگیری متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب است که با اساتید مجرب و در محیط حرفه ای صفر تا صد اصول و مهارت های این حوزه را به علاقه مندان آموزش خواهند داد. در پایان دوره مدرک معتبر و قابل ترجمه رسمی دریافت می نمائید که قادر خواهید بود تا وارد بازار کار شوید. فرصت‌ های شغلی در حوزه متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی بسیار گسترده خواهند بود و اشخاصی که دارای مهارت‌ های مربوط به این حوزه می باشند ، می‌ توانند در بسیاری از صنایع مهندسی عمران، ساخت و ساز کار نمایند. فرصت‌ های شغلی در این حوزه شامل موارد زیر است:

  • مهندسان عمران: این اشخاص می‌ توانند در شرکت‌ های ساخت و ساز، شرکت‌ های مهندسی عمران، شرکت‌ های مشاوره ساختمانی، شرکت‌ های مشاوره تحلیل هزینه، شرکت‌ های مشاوره مدیریت پروژه و شرکت‌ های تحقیق و توسعه  مشغول به کار شوند.
  • مشاوران تحقیق و توسعه: در این حوزه، مشاوران تحقیق و توسعه نیز قادر خواهند بود تا از مهارت‌ های خود برای بهبود روش‌ های متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی استفاده کنند و راهکارهای جدیدی را برای بهبود کنترل هزینه‌ ها و مدیریت پروژه ارائه دهند.
  • کارشناسان تحلیل هزینه: این اشخاص  قادر خواهند بود تا در شرکت‌ های ساخت و ساز، شرکت‌ های مشاوره تحلیل هزینه، شرکت‌ های مشاوره مدیریت پروژه و شرکت‌ های تحقیق و توسعه مشغول به کار شموند.
  • مشاوران مالی: در این حوزه، مشاوران مالی نیز می‌ توانند از مهارت‌ های خود برای کنترل هزینه‌ ها و بهینه‌ سازی مدیریت پروژه استفاده می نمایند.

  معرفی مدارک پایان دوره جامع متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی

  مدرک آموزش جامع متره، برآورد و آموزش صورت وضعیت نویسی، مجتمع فنی تهران، قابل ترجمه رسمی، مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه خواهد بود. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشجویان قرار خواهد گرفت.