فیلتر Sky Light چیست

 وقتی فیلم رنگی و عکاسی روی صحنه آمد، دنیای عکاسی با مشکلات و دغدغه های جدیدی مواجه شد. مسئله مهمی که معمولاً در عکس ها دیده می شود، کاهش کلی رنگ در عکس ها بود. آنها با بررسی این مشکل متوجه شدند که تنها دلیل آن وجود نور آبی سرد است. این نور بیشتر در آسمان و ابرها قابل مشاهده بود. از این رو فیلتری به نام Skylight به فیلترهای عکاسی اضافه و وارد بازار شد. این فیلتر به دلیل تشخیص این نور آبی سرد در آسمان نامگذاری شده است.

فیلتر اسکای لایت

معرفی فیلتر اسکای لایت

 اگر این فیلتر را از نزدیک دیده باشید، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند رنگ سرخابی آن است. اما اگر این فیلتر را در دست بگیرید متوجه ضخامت کم آن نیز خواهید شد. این رنگ سرخابی فیلتر Skylight است که عکس های خنک را گرم می کند. البته استفاده از این فیلتر کاربرد دیگری نیز دارد و آن محافظت از لنز است. به این ترتیب، وقتی دوربین شما ضربه می زند، اولین چیزی که آسیب می بیند فیلتر است، نه لنز. اگر فیلتر شما در اثر ضربه آسیب ببیند، می توان آن را به راحتی تعویض کرد. لازم به ذکر است که فیلترها به اندازه لنزها گران نیستند. به همین دلیل است که از آنها به عنوان محافظ لنز استفاده می شود.

چرا از فیلتر Sky Light استفاده کنیم؟

عکاسان همچنین از فیلتر Skylight برای فیلتر کردن نور ماوراء بنفش هنگام عکاسی استفاده می کنند. طبیعی است که این اشعه روی عکس های شما تاثیر بگذارد و ظاهر آن ها را خراب کند. اگر به عکس های گرفته شده در نزدیکی این شعاع نگاه کنید، مه آبی را در اطراف تصاویر خواهید دید که ظاهر عکس شما را خراب می کند. این تابش اشیاء موجود در عکس ها را نیز تار می کند. در واقع، وضوح خط اطراف تصاویر در مجاورت این شعاع از بین می رود. گاهی حتی با دیدن این عکس ها احساس می کنید که اجسام در دوردست هستند. تمام این مشکلات با فیلتر Skylight حل خواهد شد.

برای استفاده از فیلتر اسکای لایت نکات زیر را در نظر داشته باشید. 

  • پیش از هر چیز باید بدانید که دوربین عکاسی شما باید متناسب با این فیلتر تنظیم شده باشد. لازم به ذکر است که عکاسان می توانند میزان فیلتراسیون مجاز توسط این فیلتر اسکای لایت را انتخاب کنند.
  • این که شما از میان فیلترهای اسکای لایت موجود در بازار کدام برند و کمپانی سازنده را انتخاب می کنید، به نوع دوربین شما بستگی دارد. در این مورد باید به قطر لنز دوربین خود توجه کنید.
  • پیش از عکاسی از این که فیلتر را به طور ایمن جا زده باشید، مطمئن شوید. در غیر این صورت نشت اشعه ماورابنفش از اطراف لنز ممکن است.

sky light

چه زمانی باید از فیلتر اسکای لایت استفاده کرد؟

زمانی که تصمیم دارید در محیطی روشن عکس بگیرید، استفاده از فیلتر Sky Light بهترین انتخاب برای شماست. این فیلتر نور شدید محیط را تعدیل می کند و در نتیجه از آسیب احتمالی عکس جلوگیری می کند. به عنوان مثال، معمولاً در مناطق مرتفع نور فرابنفش زیادی وجود دارد. در این مکان ها استفاده از فیلتر Skylight روی عکاسی شما تاثیر می گذارد. جالب است بدانید که اکثر آنها در عکس های هوایی از این فیلتر استفاده می کنند. تنها دلیل این امر این است که امواج ماوراء بنفش در اتمسفرهای نازک تر بالاتر هستند. همچنین در مناطق نزدیک به آب قوی تر است. حتی در جاهایی که پوشیده از برف است، این تابش بیشتر است. زیرا آب و برف هر دو نور فرابنفش را منعکس می کنند. بنابراین در این مکان ها بهتر است از فیلتر Sky Light استفاده کنید.

آیا استفاده از فیلتر اسکای لایت ضروری است؟

دوربین های دیجیتال این روزها دنیای عکاسی را بسیار تغییر داده اند. اگر با این دوربین ها عکاسی کنید، متوجه خواهید شد که تعادل رنگ کمتر ناقص است. اما بسیاری از عکاسان هنوز از فیلترهای Skylight استفاده می کنند. از طرفی در عکاسی مدرن بیشتر بر نور اصلی و طبیعی تاکید می شود. بنابراین بسیاری معتقدند استفاده از فیلتر Sky Light با وجود رنگ سرخابی اضافی، رنگ طبیعی پوست را خراب می کند.

فیلترهای اسکای لایت و تاثیر آن ها در عکاسی

در دنیای عکاسی سعی می کنیم عکس هایی با کیفیت و با نور واقعی داشته باشیم. از طرف دیگر نورهای آبی سرد تعادل رنگ و کیفیت تصویر را به هم می زند. فیلتر Sky Light محافظی است که از ورود این اشعه ها به عکس جلوگیری می کند. این فیلتر نورهای آبی را در نواحی مختلف از بین می برد و عکس های با کیفیتی را برای شما به ارمغان می آورد. اگر همچنان در انتخاب و خرید فیلتر Skylight شک دارید، توصیه می کنیم با مشاورین تیم نورنگار تماس بگیرید. این افراد به خوبی شما را در این مسیر راهنمایی خواهند کرد. برای خرید فیلتر اسکای لایت و انواع دیگر فیلترها نیز می توانید از بین برندهای معتبر در نورنگار انتخاب کنید .

از سایر آموزش های ما هم در مورد عکاسی دیدن فرمایید