«آیا لازم است فرزندم برنامه‌نویسی را یاد بگیرد؟» این سوالی است که با هرچه بیشتر دیجیتالی شدن زندگی، والدین از خود می‌پرسند. فایده برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان چیست؟ در کدام قسمت زندگی کودکان و نوجوانان می‌شود فواید و اثر برنامه نویسی را مشاهده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات باید والدین بدانند که یادگیری برنامه نویسی چرا به نفع فرزندش خواهد بود.

دنیای کودکان و نوجوانان امروزی توسط فناوری هدایت می‌شود، فرقی نمی‌کند این قشر جامعه به فناوری علاقه داشته باشند یا به هنر و علم، یادگیری برنامه نویسی تاثیر شگرفی در زندگیشان خواهد داشت و معمولا آن را یک مهارت مفید می‌دانند. کدنویسی باعث می‌شود فرزندتان مهارت‌های ارزشمندی را به دست آورد و چیزهایی را آموزش ببیند که بتواند از آنها در مدرسه، زندگی شخصی و شغل آینده استفاده کند.

برنامه نویسی کودکان و نوجوانان یک روش بسیار کاربردی و مفید برای یادگیری مهارت‌های نرم مانند خلاقیت، اعتماد به نفس، بهبود ارتباطات و… است که برای پیشرفت بچه‌ها در آینده بسیار مهم است.

اگر شما هم هنوز برای ثبت نام فرزندتان در کلاس‌های برنامه‌نویسی تردید دارید، در این مقاله 26 مورد از تاثیرگذارترین مزیت‌های یادگیری برنامه‌نویسی را گردآوری کرده‌ایم که شما به راحتی تصمیم بگیرید که آیا کدنویسی برای فرزندتان مناسب است یا خیر.

فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

قبل از پرداختن به مهارت‌هایی که بچه‌ها از طریق برنامه نویسی کسب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم اگر در مورد برنامه‌نویسی کودکان و نوجوانان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید به مقاله «همه بایدها و نبایدهای برنامه نویسی کودکان و نوجوانان» مراجعه کنید. زیرا قبل از هرچیزی باید بدانید آیا سن فرزندتان برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی مناسب است؟ کودکتان از چه روشی قرار است برنامه نویسی را آموزش ببیند؟

در ادامه به 26 فایده معجزه آسای یادگیری برنامه برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان اشاره می‌کنیم:

 

1- یادگیری برنامه‌نویسی مهارت‌های حل مسئله را آموزش می‌دهد

یکی از مهمترین فایده های برنامه نویسی کودکان و نوجوانان یادگیری مهارت‌های حل مسئله است

پروژه‌های برنامه‌نویسی با حل یک مشکل و چالش، بهبود نحوه عملکرد چیزی یا درست کردن چیزی که خراب شده است، شروع می‌شوند.

فرض کنید فرزندتان در حال نوشتن برنامه‌ای است؛ زمانی که کودکان و نوجوانان برنامه‌نویسی می‌کنند در طی این فرآیند با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبرو می‌شوند که باید آنها را حل کنند. چالششان با مشکلات کوچکتری مثل اضافه کردن متن، تصاویر، موقعیت‌یابی وغیره شروع می‌شود. در طی کردن این مرحله، آنها می‌آموزند که یک روش واحد برای حل مسئله وجود ندارد و هر مشکلی با روش‌های مختلفی قابل حل کردن است.

با حل کردن مداوم مشکلات، بچه‌ها یک چارچوب حل مسئله طراحی می‌کنند که هربار آنها را به یک راه‌حل جدید هدایت می‌کند. از این چارچوب نه تنها در برنامه‌نویسی، بلکه در تمام زندگی می‌توانند استفاده کنند. در واقع، یادگیری مهارت حل مسئله، یکی از مهمترین فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان است.

 

2- با یادگیری برنامه نویسی مهارت‌های استدلال منطقی توسعه می‌یابد

در چارچوب حل مسئله، بچه‌ها باید مهارت‌های استدلال منطقی خود را توسعه دهند. آنها نه تنها می‌توانند یک مشکل را حل کنند، بلکه می‌توانند توضیح دهند که چگونه و چرا آن را از این طریق حل کردند. داشتن مهارت‌های استدلال منطقی، کودکان و نوجوانان را تشویق می‌کند تا خودشان فکر کنند، فرضیاتشان را زیر سوال ببرند، نظریه‌های خود را توسعه دهند و آنها را در برابر حقایق شناخته‌شده آزمایش کنند.

زمانی که کودکان و نوجوانان در حال نوشتن برنامه هستند، رایانه هر مرحله از برنامه را پردازش می‌کند، به همین دلیل بچه‌ها باید فکر کنند که می‌خواهند کامپیوتر چه کاری را برای آنها انجام دهد و آن را چگونه به کامپیوتر بگویند. با هربار کدنویسی، بچه‌ها بیش از پیش این مهارت را یاد گرفته و در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

 

3- برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان توجه به جزئیات را آموزش می‌دهد

برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان توجه به جزئیات را آموزش می‌دهد

برنامه نویسی نیاز به کلی نگری دارد، اما در عین حال نیازمند توجه به جزئیات است. زیرا یک اشتباه کوچک در برنامه نویسی نیازمند این است که ساعات زیادی صرف اشکال زدایی شود. گذاشتن یک ویرگول یا حتی یک فاصله اشتباه، ساعت‌ها برنامه‌نویسان را درگیر پیدا کردن کد اشتباه می‌کند.

اشکال زدایی نیازمند توجه به جزئیات است، زمانی که فرزندتان در حال بررسی تک تک خطوط برای شناسایی خطاها و تصحیح آنها است، برای پیدا کردن ایرادات نیاز به یک چشم تیزبین دارد. در هنگام برنامه نویسی کودکان و نوجوانان یاد می‌گیرند که به جزئیات بیشتر توجه کنند تا نیازی نباشد ساعت‌ها زمان صرف پیدا کردن اشکالات کنند.

 

4- فایده برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان، یادگیری تفکر انتقادی است

تفکر انتقادی یعنی قضاوت و تصمیم گیری بر اساس عقل و منطق؛ در واقع، تفکر انتقادی به کودکان و نوجوانان امکان می‌دهد یک موقعیت را تحلیل کرده و برای آن راه‌حل پیدا کنند. در اغلب مواقع، چندین مسیر برای رسیدن به یک راه حل مناسب وجود دارد. اما انتخاب بهترین راه‌حل، نیاز به یک فرآیند متفکرانه برای تصمیم گیری دارد. کدام مسیر بهترین است؟ کدام مسیر به اندازه کافی خوب است؟ هر کدام از مسیرها چقدر طول می‌کشند؟ پیامدهای ناخواسته هر دو مسیر چیست؟

به عنوان مثال، در نوشتن کد، می‌توانید بین اضافه کردن استایل به یک عنصر درون خطی و استفاده از یک فایل CSS یکی را انتخاب کنید. این دو گزینه خروجی یکسانی دارند، اما ممکن است یکی بر اساس نوع برنامه‌ای که می‌نویسید، گزینه بهتری باشد. بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با کمک تفکر انتقادی بهترین تصمیم را بگیرند.

کودکان و نوجوانان باید هر بار که کدنویسی می‌کنند این انتخاب‌ها را انجام دهند. آنها خواهند دید که چگونه تغییرات کوچک در کدشان بر برنامه آنها تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توانند به نتایج مورد نظر خود دست یابند. با تمرین زیاد، بچه‌ها می‌توانند در پروژه‌های برنامه نویسی خود و هر جای دیگر انتقادی فکر کنند.

 

5- برنامه نویسی تمرکز را زیاد می‌کند

برنامه نویسی تمرکز را زیاد می‌کند

در دنیای پر مشغله و پریشان ما، تمرکز روی یک کار  مانند کالای کمیاب اما بسیار مهم است. زیرا بسیاری از فعالیت‌ها نیاز به تمرکز عمیق دارند. تمرکز باعث افزایش عملکرد ذهنی می‌شود و با تمرین تقویت می‌شود. تمرین تمرکز به طور منظم ظرفیت یادگیری را بهبود می بخشد.

از آنجایی که برنامه نویسی از نظر ذهنی چالش برانگیز است، به بچه ها اجازه می‌دهد تا تمرین کنند و توانایی تمرکز خود را توسعه دهند. گاهی اوقات انجام یک کار در یک برنامه ممکن است ساعت ها طول بکشد. در این مدت، آنها به تمرکز ذهنی کامل برای تلاش و حل مشکل نیاز دارند.

به عنوان مثال، مسائل دشواری مانند نوشتن یک تابع، نیاز به این دارد که کودکان و نوجوانان تمرکز کنند و مواردی همچون، چه چیزی باید در تابع گنجانده شود، هر مرحله چگونه اجرا می‌شود، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود و چگونه کد می‌تواند کارآمدتر باشد، را در نظر بگیرند.

آنها باید در هر مرحله از کدنویسی خود فکر کنند، کد را نوشته، آن را ارزیابی کرده و بازنویسی کنند. علاوه بر این، آنها باید روی نحو تمرکز کنند تا از اشکالات جلوگیری کنند. این چرخه‌ای است که نیاز به تمرکز را ضروری می‌کند. با گذشت زمان، این تمرین به بچه‌ها کمک می‌کند تمرکز شان را در همه زمینه‌ها حفظ کنند.

 

6- فایده برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان، افزایش اعتماد به نفس است

کودکان و نوجوانان با اعتماد به نفس به خودشان ایمان دارند و به کاری که می‌توانند انجام دهند افتخار می‌کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد به نفس در بچه‌ها این است که در کاری توانمندتر شوند.

در حین یادگیری برنامه نویسی، بچه‌ها با نقاط عطف کوچکی روبرو می‌شوند ولی این نقاط، دستاوردهای بزرگی به همراه دارند. این اتفاق بارها و بارها تکرار می‌شود و مهارت‌های برنامه نویسی بچه‌ها توسعه پیدا می‌کند. آنها در کدنویسی بهتر و بهتر می‌شوند و این حلقه بازخورد مثبت اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌هد.

برنامه نویسی بسیاری از این فرصت‌ها را برای رسیدن به موفقیت‌های کوچک فراهم می‌کند. زمانی که کودکتان برای دستیابی به یک هدف مثل شرکت در مسابقه دومیدانی و مسابقه با 5 هزار نفر تصمیم می‌گیرد و به نتیجه دلخواه می‌رسد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند و درخواستش را برای مسابقه با 10 هزار نفر اعلام می‌کند. مهارت در برنامه نویسی هم مانند همین مسابقه دو میدانی است. زمانی که فرزندتان در هرروز چالش‌های مختلف را حل می‌کند، به مرور اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و سعی می‌کند مشکلات اساسی‌تری را حل کند.

در دوره‌های برنامه‌نویسی کودکان و نوجوانان مجتمع فنی تهران (نمایندگی انقلاب) نیز سعی شده در کلاس‌ها و پروژه‌ها این تقویت مثبت وجود داشته باشد و بچه‌ها آن لحظه‌ای که کدشان کار می‌کند را تجربه کنند. حتی با یک برنامه نویسی ساده، بچه‌ها احساس کنند که هدفی را تعیین کرده‌اند و به آن رسیده‌اند. بچه‌ها با این واقعیت که می‌توانند به هر هدفی در زندگی برسند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند.

 

7- مهارت‌های ارتباطی کودکان و نوجوانان در طی یادگیری برنامه‌نویسی افزایش می‌یابد

مهارت‌های ارتباطی کودکان و نوجوانان در طی یادگیری برنامه‌نویسی افزایش می‌یابد

فایده و بخش شگفت‌انگیز یادگیری برنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان عضویت در یک تیم است. برای اینکه بچه‌ها بتوانند در یک تیم خوب کار کنند، باید مهارت توانایی برقراری ارتباط با زبان نوشتاری و گفتاری را یاد بگیرند. آنها باید بتوانند در مورد کدها و ایده‌های خود به گونه‌ای توضیح دهند که دیگران به راحتی بفهمند چه می‌گویند و در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند.

فرض کنید فرزند برنامه نویستان روی یک پروژه وب سایت کار می‌کند. توسعه‌دهندگان دیگر نیز در تیم او حضور دارند. در این سطح، او باید کد و مستندات واضح بنویسد. این امر مهارت‌های تایپ و نوشتن را توسعه می‌دهد. به علاوه، او باید در سطح فنی نیز در مورد آنچه کدش انجام می‌دهد، صحبت کند. مخصوصا در هنگام اشکال زدایی گروهی و کدنویسی مشترک نیاز به این مهارت بیشتر نمود پیدا می‌کند.

در سطوح بالاتر، ممکن است برنامه نویسان با بخشی از تیم بازاریابی یا عملیات تعامل داشته باشند. آنها باید با اعضای این تیم‌ها در مورد کد و فعالیت‌های خود در سطح غیرفنی ارتباط برقرار کرده و صحبت کنند. همچنین، ممکن است آنها مجبور شوند گزارش‌هایی بنویسند و در مورد پروژه‌های برنامه نویسی خود به این افراد توضیح دهند. به این ترتیب، بچه‌هایی که کدنویسی می‌کنند، مهارت‌های ارتباطی مختلفی را تمرین می‌کنند.

مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب یکی از برترین آموزشگاه‌های برگزار کننده دوره‌های برنامه نویسی ویژه کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود که علاوه بر این، دوره‌های مختلف دیگری نیز برای رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می‌کند. دانش پذیران با موفقیت سپری کردن دوره برنامه نویسی کودک و نوجوان، در پایان یک مدرک معتبر دو زبانه از طرف مجتمع فنی تهران دریافت می‌کنند که می‌توانند با آن وارد بازار کار شوند.

برای ثبت‌نام، کافی است روی لینک ثبت‌نام دوره برنامه نویسی کودک و نوجوان کلیک کنید. همچنین با ثبت‌نام اینترنتی می‌توانید از تخفیفات ویژه مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب استفاده کنید.

همچنین اگر سوالی در خصوص دوره‌ها دارید می‌توانید با کارشناسان آموزش دپارتمان کودک و نوجوان از طریق شماره تماس‌های 02166929920، 02166939772 و 02166933379  ارتباط برقرار کنید.