طراحی نما:  از مهم ترین بخش های ساختمان می باشد و قادر است تاثیر زیادی بر زیبایی و عملکرد ساختمان داشته باشد. طراحی نما به معنای ایجاد شکل و ظاهر خارجی ساختمانمی باشد و همه ی جزئیات دارای عناصری هستند که برای ایجاد این شکل و ظاهر مورد نیاز می باشد. در این مقاله، تصمیم داریم تا به بررسی اصول و ضوابط شهرداری در طراحی نما، مزایای دریافت مدرک آن و معرفی بهترین مرکز آموزشی برای یادگیری آن بپردازیم.

ویژگی‌ های طراحی نما

طراحی نما یکی از مهم ترین جنبه‌ های طراحی ساختمان می باشد که علاوه بر ایفای نقش بصری و زیبایی‌ بخشی، می‌ تواند تأثیر زیادی در بهبود کارایی ساختمان و حفظ محیط زیست خواهد داشت. به همین خاطر، در این نوع طراحی، باید به ویژگی‌ های گوناگونی که در قسمت زیر بیان گشته است، توجه ویژه‌ ای داشته باشیم:

 • شکل‌ پذیری: ویژگی اولیه در  نما، شکل‌ پذیری است. شکل‌ پذیری به معنای توانایی ساختمان در پاسخ به نیازهای مختلف است. در واقع، شکل‌ پذیری باعث می‌ شود که ساختمان بتواند به محیط پاسخ دهد و در عین حال با ایجاد هویت منحصر به فرد، زیبایی و جذابیت را به ساختمان ببخشد.
 • انعطاف‌ پذیری: انعطاف‌ پذیری در این شغل به معنای توانایی ساختمان در پاسخ به تغییرات برای توسعه، بازسازی یا تغییرات دیگر می باشد. این ویژگی به طور خاص برای ساختمان‌ های تجاری و مسکونی مهم خواهد بود که برای بقا در بازار، نیاز به انعطاف‌ پذیری دارند.
 • عملکرد انرژی: این نوع طراحی می‌ تواند تأثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. به طور مثال، استفاده از شیشه‌ های با کیفیت و روکش‌ های محافظ برای کاهش انتقال حرارت و تأثیرات نور خورشید، می‌ تواند در کاهش هزینه‌ های انرژی و حفظ محیط زیست مؤثر است.
 • مقاومت در برابر عوامل طبیعی: ساختمان‌ ها باید در برابر عوامل طبیعی نظیر باد، باران، آفتاب و … مقاوم باشند. آن ها باید از موادی ساخته خواهد شد که قادر به مقاومت در برابر این عوامل می باشند.
 • ایمنی: در ساخت نما باید امکانات ایمنی نظیر راه‌ های خروج اضطراری، نورپردازی و مواد ضد آتش تامین خواهد شد
 • قابلیت تعمید: قابلیت تعمید به معنای توانایی ساختمان برای تطبیق با نیازهای مختلف است. طراحی نما باید توانایی تغییر و تطبیق با تغییرات در نیازهای کاربران، محیط زیست و فضاهای اطراف را داشته باشد.
 • زیبایی و جذابیت: استفاده از روش‌ های کارآمد در طراحی، باعث می‌ شود که ساختمان به عنوان یک آثار هنری در نظر گرفته شود و در کنار کارایی، زیبایی و جذابیت نیز به ساختمان ببخشد.

اصول و ضوابط شهرداری در طراحی نما چیست؟

در طراحی نما ساختمان، اصول و ضوابط شهرداری بسیار حائز اهمیت می باشد. در اصل، شهرداری برای حفظ زیبایی و هماهنگی شهر، بعضی از مقررات و مجوزهای خاص برای طراحی نما تعیین گشته. این قوانین و مقررات در بسیاری از شهرها شبیه به هم هستند و شامل موارد زیر است:

 • کاربری ساختمان: نما باید با نوع کاربری ساختمان سازگار باشد و با فضاهای اطراف هماهنگی داشته باشداست.
 • ارتفاع ساختمان: ارتفاع ساختمان و نشیمن ها باید با قوانین شهرداری هماهنگ هستند.
 • رنگ و جزئیات نما: رنگ، جزئیات و مواد ساختمانی نما باید با مجوز شهرداری و حفظ زیبایی شهر هماهنگ است.
 • اندازه و شکل پنجره ها: اندازه و شکل پنجره ها باید با مقررات شهرداری هماهنگ باشد تا به حفظ زیبایی و هماهنگی نما کمک می نماید.
 • تأثیر بر فضای اطراف: نما باید با فضای اطراف هماهنگی داشته باشد و به آن آسیب نزند.

برای مطالعه بیشتر: نرم افزار Revit

فرصت های شغلی مربوط به آموزش طراحی نما

فرصت های شغلی مربوط به آموزش طراحی نمابا گسترش صنعت ساختمان سازی و افزایش توجه به نمای ساختمان ها، طراحی نما به یکی از مهم ترین عناصر ساختمان تبدیل گشته طراحی نما قادر است تا به شما کمک نماید ساختمانی زیبا را طراحی کنید که با زیبایی و هماهنگی فضای اطراف همخوانی داشته باشد. در این راستا، آشنایی با اصول و ضوابط شهرداری در طراحی نما اساسی می باشد. همچنین، دریافت این مدرک می تواند فرصت های شغلی متعددی را در اختیار شما قرار دهد. فرصت های شغلی مرتبط:

 • معمار: معماران به طور کلی مسئول طراحی ساختمان و نما هستند.
 • مهندس نما: مهندسان نما معمولاً مسئول محاسبه و طراحی سیستم های نما برای ساختمان ها هستند.
 • طراح داخلی: طراحان داخلی مسئول ایجاد طرح های داخلی ساختمان ها هستند و برای ایجاد هماهنگی بین نما و داخل ساختمان بسیار مهم هستند.
 • کارشناس اجرایی نما: کارشناسان اجرایی نما معمولاً مسئول نصب و اجرای سیستم های نما برای ساختمان ها هستند.
 • مشاوران نما: مشاوران نما به صورت مستقل و برای شرکت های مختلف کار می کنند و معمولاً مشاوره در زمینه طراحی و اجرای سیستم های نما را ارائه می دهند.

  مزایای دریافت مدرک طراحی نما از مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب چیست؟

  طراحی نما یکی از مهم ترین مراحل ساختمان سازی است و دریافت مدرک این حوزه می تواند به شما در بتعداد یادی از زمینه های شغلی کمک کند. مزایای دریافت مدرک طراحی نما شامل موارد زیر می باشد:

  • شناسایی و تفکر بهتر: شرکت در دوره طراحی نما در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین روش های طراحی را برای ساختمان ها شناسایی نمائید و بهترین تفکرات خود را در تولید نما اعمال نمائید.
  • فرصت های شغلی بسیار و پر درآمد: امکان اشتغال در بسیاری از شغل های مرتبط با حوزه معماری را فراهم خواهد کرد. شغل هایی نظیر مهندس نما، معمار، طراح داخلی، کارشناس اجرایی نما و … از جمله فرصت های شغلی در این زمینه می باشد. شایان بهتر است بدانید که، این طراحی یکی از شغل های پر درآمد در حوزه معماری می باشد.

  سخن پایانی

  همانگونه که در این مقاله گفته شد، این نوع طراحی می تواند به شما کمک خواهد کرد تا بهترین شکل و ظاهر برای ساختمان های خود را طراحی نمائید و با توجه به اصول و ضوابط شهرداری، به حفظ زیبایی و هماهنگی شهر کمک نمائید. همچنین، این فرایند قادر است به شما فرصت های شغلی گوناگونی را در زمینه معماری و طراحی ارائه دهد و به توانایی های خلاقیت و تفکر شما کمک نماید. به همین خاطر، اگر به طراحی و ساختمان های زیبا و عملکردی علاقه دارید، این نوع طراحی یکی از بهترین گزینه های شغلی برای شما خواهد بود.

  معرفی مدارک پایان دوره

  مدرک دوره آموزشی طراحی نما با اصول ضوابط شهرداری مجتمع فنی تهران، قابل ترجمه رسمی، مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه است. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار خواهد گرفت.