شغل باریستا چیست؟

شغل باریستا چیست؟

شغل باریستا چیست؟ اگر پاسخ این سوال را به طوردقیق نمی‌دانید لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

امروزه با تغییرات سبک و روش زندگی به خصوص در جوانان بسیاری از شغله‌های مدرن مورد توجه قرار گرفته‌اند به همین‌منظور ما نیز تضمیم گرفته‌ایم درباره یکی از این شغل‌ها یعنی باریستا و نحوه آموزش آن و… اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم تا اگر قصد شروع این کسب و کار را دارید اطلاعات کاملی از این حرفه داشته باشید.

آغاز شغل باریستا از کجا بود؟

barista در واقع واژه‌ای است ایتالیایی می‌باشد فارغ از جنسیت به معنی کسی است که، مسئول تهیه نوشیدنی‌های گرم و سرد بر پایه اسپرسو است.

در هر کافه قسمتی تعبیه شده است نام بار که محل آماده سازی قهوه‌ها و نوشیدنی‌های گرم و سرد است. بار کافه به دو بخش  گرم (برای آماده سازی قهوه‌ها و نوشیدنی‌های گرم) و بار سرد ( برای تهیه نوشیدنی‌های سرد) تقسیم می‌شود. وظیفه اصلی باریستا این است که مدیریت بار گرم را برعهده بگیرد و اصلی ‌ترین وظیفه‌ این فرد درست کردن نوشیدنی گرم ( مانند اسپرسو، لاته، کاپوچینو، ماکیاتو، موکا و …) می‌باشد.

همچنین در تهیه نوشیدنی‌های گرم دیگرمثل هات‌چاکلت، وایت‌چاکلت و دیگر چای‌های معروف مثل چای ماسالاو… حرفه‌ای باشد .

تفاوت کار باریستا در کشورهای متفاوت

کار باریستا در کشورهای مختلف کمی باهم متفاوت است که در این بخش به توضیح تفائت‌ها می‌پردازیم،به‌طور مثال در آمریکا باریستا فقط متخصص تهیه قهوه است؛ اما در ایتالیا این‌طور نیست و دایره کار او گسترده‌تر می‌شود و باریستا  شامل خرید دانه مناسب، آسیاب آن دانه‌ها، تعیین میزان پودر قهوه یا همان هر مدل قهوه، و فشرده کردن قهوه برای گرفتن یک شات می‌باشد.

یک باریستا باید با ذائقه‌های مختلف آشنا باشد،و با انتخاب درست نوع و درجه رُست دانه،  بهترین نوشیدنی را برای مشتریان خود آماده نماید.

علاوه بر این باریستا با تمام امکانات و قابلیت‌های اسپرسوساز حرفه‌ای (چه دستی و چه نیمه یا تمام اتوماتیک) آشنا می‌باشد چرا که  اساسی‌ترین ابزار یک کار باریستا این دستگاه است.

بهتر است بدانید دایره مهارت‌های یک باریستا خوب  به اطلاعاتی که در بالا گفته‌ایم محدود نمی‌شود؛ یک باریستا می‌تواند کیفیت و طعم قهوه را تشخیص دهد، البته یک باریستا کار در سطح حرفه‌ای، تخصص لازم برای ترکیب انواع قهوه بر اساس سلیقه مشتری را دارد،‌ با انواع مختلف آسیاب کردن قهوه جهت مصارف مختلف آشناست، در تهیه فوم شیر برای نوشیدنی‌هایی با پایه اسپرسو (کاپوچینو، کافه لاته و …) توانمند است و در تهیه لاته آرت، رست قهوه و تهیه نوشیدنی‌های سرد بر پایه قهوه نیز کاملا حرفه‌ای عمل می‌کند.

شغل باریستا مناسب چه افرادی است؟

شغل باریستا برای تمام افرادی که علاقه‌منهد به قهوه هستند و می‌توانند چندین کار همزمان را با هم انجام دهند، انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشندکاملا مناسب است.

برای انجام این کار فرد باید بتواند انواع مختلف قهوه‌ را به خوبی درست کند؛ در واقع پیش‌نیاز اساسی شروع  این شغل، گذراندن دوره‌های تخصصی باریستایی و تمرین و تجربه زیاد است.

اگر نیاز به اطلاعات از این دوره تخصصی دارید به صفحه آموزش باریستا مراجعه نمائید تا اطلاعات مورد نیازتان را دریافت نمائید.

آموزش باریستا و شغل باریستا

آموزش باریستا

مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب همواره در برگذاری دوره‌های نوین و پولساز پیشرو بوده این بار نیز با برگذاری دوره امورشی باریستا به دانشپذیران کمک کرده تا قذم بزرگی را به سمت موفقیت برارند.

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کرده‌ایم،  دانش و تخصص بالا در این حرفه، اهمیت زیادی دارد.درآمد باریستا مختلف را نمی‌توان تخمین درستی زد زیرا یکسان نیست.

هر شخص بسته به توانایی‌ ها و مکانی که در آن مشغول به کار است و مدت زمان حضور در محیط کاری ، درآمد مختلفی را می‌تواند کسب کند.

بااین‌وجود درآمد اغلب این افراد، رقمی مطابق با قانون وزارت کار است البته در مواقعی، ممکن است بیشتر و یا کمتر شود.

جمع بندی :

یکی از مشاغلی که دارای جذابیت بالایی ببه خصوص در بین جوانان می‌باشد باریستا بودن است.

امکان پیشرفت در این شغل بسیار زیاد است و می‌توان با افزایش و به روز کردن تخصص ، مهارتها و… درآمد بیشتری را کسب نمایند.

در این مقاله به بررسی این شغل، وظایف، مهارت‌های لازم و هم چنین میزان درآمد آن پرداختیم. برای اطلاع از دیگر دوره‌های مربوط به کافی‌شاپ مانند دروه آموزشی پخت نان از مبتدی تا حرفه‌ای، کاست کنترل و… به صفحه اصلی آموزش کافی شاپ مراجعه نمائید.