سیستم عامل iOS و اندروید :

در حال حاضر دو شرکت اپل و گوگل بخش عمده ای از بازار رقابتی تلفن های هوشمند را به خود اختصاص داده و  در این میان دو سیستم عامل iOS و Android محصول این دو شرکت قدرتمند هستند که با ارائه امکانات بیشتر، سعی در رقابت و گرفتن بازار را خواهند داشت. در این مقاله که توسط کارشناسان مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب گردآوری شده تصمیم داریم تا ویژگی ها و مشخصات این دو سیستم عامل را که براساس نظر و تجربه شخصی بوده بررسی کنیم.

 سیستم عامل iOS و اندروید کدام بهتر است؟

پیشرفت تکنولوژی تلفن های همراه و بازار رقابتی و پر سود تلفن های هوشمند سازندگان موبایل را اجبار به ارائه امکانات و قابلیت های جدید نسبت به رقبایشان خواهند کرد، .

سیستم عامل iOS و اندروید و بررسی آن ها از نظر هماهنگی نرم افزار با سخت افزار

سیستم عامل iOS و اندروید و بررسی آن ها از نظر هماهنگی نرم افزار با سخت افزارiOS در همه ی ورژن ها و مدل های گوشی iPhone به یک صورت بوده و نه از جابجایی دکمه Home و Power خبری بوده و نه از تغییر در رابط نرم افزاری. اما در گوشی های اندرویدی و این سیستم عامل همیشه در مدلهای کوناگون گوشی ها نظیر LG ،Samsung ،Huawai و دیگر سازنده هایی که از سیستم عامل متن باز اندروید استفاده می نمایند، منوها و دکمه های Back ،Home تغییر خواهند کرد و بصورت دلخواه شرکت تولید کننده می باشد. البته این مورد بنظر من بدلیل Open Source بودن اندروید است که از نظر بعضی از دوستان بسیار خوب و مفید می باشد.

برای مطالعه بیشتر : PLC Logo

سیستم عامل iOS و اندروید و انتقال اطلاعات و دسترسی سریع

از لحاظ انتقال اطلاعات و دسترسی سریع به فایل ها و عکس ها، در سیستم عامل اندروید به آسانی قادر هستید تا این کار را انجام دهید و یکی از ایراداتی که به iOS می توان گرفت همین موضوع می باشد.

البته این راحتی، دردسرهای بخصوص خود را نیز دارد و یکی از این موارد احتمال آسیب پذیری و ویروسی شدن گوشی را بسیار بالا خواهد برد و باعث انتقال ویروس به گوشی می گردد اما در iOS با توجه به اینکه باید از طریق نرم افزار iTunes اتصال گوشی یا تبلت اپل با کامپیوتر انجام گردد از انتقال ویروس و فایل های مخرب جلوگیری خواهد شد.

 از دیگر مواردی که مورد انتقاد است رابط کاربری ضعیف اندروید می باشد که به آسانی قادر نخواهید بود تا تنظیمات مورد نظر خود را پیدا و تغییر را اعمال نمائید و بسیار پیچیده و متغیر در انواع گوشی ها است.

سیستم عامل iOS و اندروید و بررسی کاربرپسند بودن رابط کاربری

بیشتر اشخاصی که با اندروید سر و کار دارند و در رده سنی 40 سال به بالا می باشند بخاطره پیچیده بودن تنظیمات و کارایی اندروید به قادر نخواهید بود تا مشکل و یا نیاز خود را برطرف نمایند و پیچیدگی در عناوین تنظیمات باعث این خواهد شد که به اشخاصی مراجعه نمایند که دارای دانش بیشتری نسبت به سیستم عامل اندروید می باشند.
اما در مورد iOS با توجه به سادگی و رابط کاربری مناسب کاربر نسبتا راحت تر  ادر خواهند بود تا نیاز خود را برطرف نمایند و در تمامی ورژن های iOS تنظیمات تغییری نکرده و فقط به آن امکانات جدید اضافه گشته است.

به دلیل انتخاب تعداد زیادی از کاربران از شرکت های ارائه دهنده تلفن های هوشمند با سیستم عامل اندروید، مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب دوره آموزشی Java Mobile Programming for Android-Core Work Shop در دپارتمان آموزش وب و برنامه نویسی برای علاقمندان ارائه خواهد داد.