روز حسابدار : امکان دارد روز حسابدار را تنها رویدادی بتوانید ببینید که برای حسابداران بدون دغدغه مالی و مالیاتی است؛ به همین خاطر این رویداد برای تمامی حسابداران و فعالان حوزه‌های حسابداری از اهیمت بالایی برخوردار می باشد. نزدیک شدن به روز حسابدار در ایران باعث گشت تا در این مقاله که توسط کارشناسان مجتمع فنی تهران تقدیم نگاه مهربانتان می گردد معرفی روز حسابدار را پیشکش حسابداران عزیز نمائیم و به معرفی روز حسابدار در ایران و روز جهانی حسابداری و تاریخچه نام گذاری این روزها در این مقاله بپردازیم.

دلیل انتخاب روز حسابدار در ایران

همانطور که اطلاع دارید 15 آذر ماه هر سال، با عنوان “روز حسابدار” در ایران نام گذاری گشته گروهی از تاثیرگذاران حوزه حسابداری و مالی در گردهمایی نهادهای حسابداری که در تاریخ 13 آذر ماه 1386 برگزار گشت، این روز را به عنوان روز ملی حسابدار انتخاب کرده اند. در این گردهمایی افراد و گروه های تاثیرگذاری مانند : انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران (به عنوان 2 انجمن ایرانی عضو آیفک)، انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی و سازمان حسابرسی ایران حضور داشته اند.

خبر خوب برای حسابداران این می باشد که بعد از پیگیری‌های بسیار فعالان حوزه حسابداری و مالی، شورای فرهنگ عمومی کشور در تاریخ 21 بهمن ماه 1399 با درج 15 آذر ماه تحت عنوان این روز در تقویم رسمی کشور موافقت کردند.

تاریخچه نام گذاری روز حسابدار در ایران چیست ؟

در پی معرفی 2 تا 8 دسامبر به عنوان هفته جهانی حسابداری از سوی فدراسیون بین المللی حسابداری (آیفک) در سی‌امین سالگرد تاسیس فدراسیون آن، انجمن حسابداران خبره در ایران، روز 15 آذر را به عنوان این روز در ایران معرفی کردند.

همینطور هم به درخواست آیفک از کلیه اعضای خود در سرتاسر جهان، این هفته به عنوان هفته جهانی حسابداری معرفی گشت و اعضای آیفک موظف به بزرگداشت حسابدار و حسابداری گشتند.

لازم به ذکر است که

فدراسیون بین المللی حسابداری یا همان (آیفک) مهم‌ترین و تاثیرگذارترین تشکل تخصصی بین‌المللی حسابداری در جهان می باشد. این فداسیون که بر اساس آخرین آمار اعلامی خود پذیرای 180 انجمن حرفه‌ای حسابداری از 135 کشور هستند، در کل بیش از 2,500,000 میلیون حسابدار فعال در حرفه‌های حسابداری و حسابرسی و در بخش‌های دولتی و خصوصی سراسر جهان دارای عضو می باشند. از این رو این فدراسیون بزرگترین نهاد حرفه‌ای حسابداری در جهان محسوب می‌گردد.

توجه نمائید که دو نهاد حرفه‌ای حسابداری ایران، انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران، افتخار عضویت در فدراسیون بین الملی حسابداری (آیفک) را دارا می باشند.

هدف از تعیین روز حسابدار و فعالیتهای مهم آن

هدف از تعیین روز حسابدار و فعالیتهای مهم آنمهم‌ترین هدف آیفک از تعیین هفته جهانی حسابداری، تبادل راهکارهای بهبود کیفیت خدمات حسابداری از یک سو و ایجاد هماهنگی میان حسابداران و ارتقای دانش و قدر و منزلت حسابداران از طرق دیگر می باشد. از این جهت در هفته حسابداری اعضای آیفک در سرتاسر جهان به برگزاری برنامه‌های متنوعی نظیر گردهمایی‌ها، نشست‌های مطبوعاتی و یا اطلاع رسانی، سخنرانی پیشکسوتان حسابداری و تجلیل از حسابداران و پژوهشگران حوزه حسابداری و مالی و بسیاری برنامه‌های دیگر خواهند پرداخت.

روز جهانی حسابداری چه روزی است ؟

علیرغم اینکه آیفک هفته نخستین دسامبر را به عنوان هفته جهانی حسابداری معرفی کرده روز بین المللی حسابداری، در این هفته واقع نگشته! روز جهانی حسابداری مصادف با 10 نوامبر می باشد.

درباره تاریخچه روز جهانی حسابداری بیشتر بدانید :

نگهداری حسابها و نظارت بر دخل و خرج، یکی از مهم‌ترین فعالیتها در هر عصر و زمان محسوب می‌گردد؛ به این خاطر است که حسابداری دارای تاریخچه‌ای هزاران ساله می باشد. اما تاریخچه حسابداری به شکلی که در حال حاضر و به عنوان یک تخصص، مربوط به قرن 15 میلادی و انتشار کتاب معروف ریاضی‌دان و کشیش ایتالیایی، لوکا پاچیولی می باشد. پاچیولی در این کتاب شیوه‌های نوین حسابداری دوطرفه (حسابداری دوبل) را مطرح کرد. به خاطر نگاه عمیق او به شیوه‌های حسابداری دوطرفه در این کتاب ارزشمند، لوکا پاچیولی را پدر حسابداری جهان و سالگرد انتشار کتاب او را روز جهانی حسابداری نام گذاری کرده اند.

سخن آخر

روز حسابدار ممکن است بهترین بهانه برای حسابداران و فعالان حوزه حسابداری و مالی باشد که به قدر و منزلت حرفه خود بیشتر واقف گشته و در راستای ارتقای دانش و مهارتهای خود بیشتر بکوشند. خبر خوب این می باشد که مجموعه پرشین حساب با هدف ارتقای دانش مالی و مالیاتی حسابداران و کلیه فعالان اقتصادی اقدام به تهیه آموزش‌های رایگان حسابداری و مالیات و همچنین دوره‌های آموزشی ارزشمندی نظیر دوره آموزش جامع حسابداری با مضمون آموزش کامل حسابداری مالیاتی کرده اند.

آموزش حسابداری

مجتمع فنی تهران