هنر دکوراسیون داخلی چیست و تعریف آن

دکوراسیون داخلی،‌ در واقع هنر خلق و آفرینش فضایی ست مناسب و دلنشین برای زندگی یا گذراندن عمر اشخاص به طوری که حس خوب را از محیط دریافت نمایند.

برای آشنایی بیشتر با این هنر بهتر است بدانید که مفهوم این واژه چیست و چه تاثیری به زندگی افراد دارد،معنای کلی دکوراسیون داخلی مربوط می‌شود به هنر و علم ایجاد یک فضای داخلی مناسب که برای کاربرانش به لحاظ زیبایی شناختی خوشایند و به لحاظ کاربری نیز مفید واقع شود.

این هنر از سبک ها و گرایش های متنوعی پیروی می کند و تمام این گرایش‌ها سبک شخصی کاربر را در نهایت بیان خواهد کزد.

به بیان ساده‌تر می‌توان گفت: دکوراسیون داخلی به این موضوع خواهد پرداخت که  چگونه می توان از فضای آزاد محیط زندگی خود بهترین استفاده را کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد و حس بهتری را به شما انتقال دهد.

دکوراسیون داخلی چیست و دکوراتور کیست ؟

دکوراسیون داخلی چیست و دکوراتور کیست ؟

دکوراسیون داخلی در واقع یک هنر است، هنر استفاده بهینه از محیط، زیباسازی محیط اطراف با توجه به کاربردی بودن آن و… به افرادی که مشغول انجام این هنر هستند که اغلب معماران بوده دکوراتور گویند.

اگرچه این هنر به خصوص در ایران دارای قدمت بالایی است اما شناخته شدن این نوع طراحی به صورت رسمی و آکادمیک به چند دهه ی اخیر باز می گردد.

وسیله عکاسی
بیشتر بخوانید

دکوراتور‌های داخلی اغلب تلاش می‌کنند تا با ادقام انواع هنرها با معماری فضایی زیباشناسانه و جذاب را طراحی نمایند که علاوه برهویت،‌ عملکرد و ‌جذابیت نیز داشته باشد.

بازار کار دکوراسیون داخلی در ایران

در ایران،‌ با توجه به این‌که افرادی که به این هنر علاقه‌مند می‌شوند هر رور در حال افزایش است کارگاه ها و آموزش های آزاد زیادی، شروع به آموزش دادن دکوراسیون داخلی کرده‌اند اما همه این آموزشگاه‌ها دارای استاندارد مناسبی نیستند.

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که، دانش آموختگان رسمی در مقاطع دانشگاهی رشته معماری و معماری داخلی ، که اصول زیبایی شناسی و ساختمانی را در سالیان طولانی، گذراندن دروس و فنون متعدد و در مکتب اساتید مجرب گذرانده اند،‌ به عنوان دکوراتور داخلی شناخته می‌شوند.

این رشته پر طرفدار در ایران در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در خارج از ایران تا مقطع دکترا نیز دانشجو می پذیرد. در کشورهای اروپایی، دکوراسیون فضاهای داخلی هنری است بسیار به آن بها داده می‌شود و البته پررونق و گران قیمت نیز می‌باشد.

آیا دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی به یک معنا است؟

اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی معنای یکسانی دارند، اما در واقع این‌طور نیست.  به طور مثال یک طراح داخلی به جهت تغییر ساختار یک اتاق، رنگ را تغییر می دهد اما دکوراتور داخلی با ظاهر و حس اتاق، و اضافه کردن وسایل جانبی از جمله پرده و فرش سر و کار دارد در حالی که یک طراح داخلی در تلاش است تا بهترین استفاده را از فضا ببرد.

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی
بیشتر بخوانید

آموزش دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران

آموزش دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران

دوره آموزش دکوراسیون داخلی که در مجتمع فنی تهران برگذار می‌شود، در سه ترم مقدماتی، متوسط و پیشرفته ارائه خواهد شد که  طول دوره هر ترم حدود سه ماه می‌باشد.

دوره مقدماتی که برای افراد مبتدی مناسب است  به مدت 138 ساعت برگزار می شود و شامل دروس درک معماری، اسکیس و راندو، نقشه کشی ساختمان و نرم افزار AutoCAD است.

دانشپذیران عزیز پس از گذراندن دوره مقدماتی وارد دوره متوسط شده که به مدت 120 ساعت خواهد بود و شامل دروس متریال داخلی، متره و برآورد، سبک شناسی، نرم افزار Sketchup و چیدمان است.

در نهایت دانشپذیران وارد دوره پیشرفته شده که این دوره آموزشی نیز به مدت 132 ساعت برگزار می شود با دروس نورپردازی، نرم افزار 3 DMax & V-Ray، Post Production آشنا می شوند و در نهایت با انجام یک پروژه نهایی به عنوان یک طراح داخلی حرفه ای فارغ التحصیل خواهند شد.

لازم به ذکر است که تمام موارد بالا به صورت تئوری و عملی تحت نظر بهترین اساتید برگذار می‌شود، تا به دانشپذیران کمک کند تا مانند یک حرفه‌ای وارد بازار کار شوند.

سخن آخراگر شما نیز مانند دیگر افراد که تعداد آن‌ها کم هم نیست به این دوره آموزشی علاقه‌مند شده‌اید، می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی آموزش طراحی دکوراسیون داخلی 0 تا 100 اطلاعات کاملی را از نحوه ثبت‌نام و نحوه برگذاری دوره دریافت نمائید.