تعریف بازرگانی بین الملل :

 تجارت بین‌الملل یک حوزه چند وجهی می باشد که دارای تبادل کالا، خدمات و اطلاعات در سراسر مرزها می‌گردد. در عصری که جهانی گشته در آن جهان به طور فزاینده ای به هم پیوسته می باشند، این نهوع تجارت نقشی محوری در شکل دادن به اقتصادها، فرهنگ ها و جوامع ایفا می نماید. این مقاله تصمیم داریم تا درباره پویایی کسب‌وکار بین‌المللی را بررسی نمائیم و فرصت‌ها، چالش‌ها و ضرورت اتخاذ یک دیدگاه جهانی را برای سازمان‌ها برجسته می‌نماید.

اما همانطور که حتما اطلاع دارید این رشته کاملا تخصصی است و ورود به این حرفه نیازمند شرکت در دوره های آموزشی است. از این رو برای فعالیت در این حرفه اشخاص باید نخست آموزش های لازم را دیده باشند و مراکز و آموزشگاه های بسیاری نیز به این منظور روی کار آمده اند. در این بین یکی از تخصصی ترین مراکزی که به آموزش بازرگانی بین الملل می پردازد مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب است که توسط اساتید مجرب همه ی اصول مربوطه را به شما آموزش خواهند داد. این مقاله توسط کارششناسان مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب گردآوری و تقدیم نگاه مهربانتان خواهد شد ممنون خواهیم شد تا انتها مقاله همراه ما باشید.

فرصت های شغلی بازرگانی بین الملل !

گسترش بازار:
 • تجارت بین‌المللی این فرصت را برای شرکت‌ها فراهم خواهد کرد تا به بازارهای جدید دست پیدا کنند. گسترش فراتر از مرزهای داخلی به کسب‌وکارها(مدیریت کسب و کار) این امکان را خواهد داد تا به پایگاه مشتری گسترده‌تری دست پیدا کنند، وابستگی به یک بازار واحد را کم کرده  و چشم‌انداز رشد را افزایش خواهد داد.
متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی
بیشتر بخوانید
تنوع بخشی:
 • فعالیت در سطح بین المللی امکان تنوع دادن به ریسک ها را فراهم می نماید. شرکت‌ها قادر خواهند بود تا ریسک‌های مرتبط با رکود اقتصادی یا چالش‌های خاص بازار را با حضور در کشورهای گوناگون با شرایط اقتصادی متفاوت کاهش خواهد داد
دسترسی به منابع:
 • تعداد زیادی از کشورها دارای منابع و قابلیت های منحصر به فردی می باشند. تجارت بین‌المللی دسترسی به این منابع را تسهیل می‌نمایند، اگرچه این منابع مواد خام، نیروی کار ماهر یا فناوری‌های پیشرفته بوده اند. این دسترسی قادر ایت تا به صورت قابل توجهی مزیت رقابتی یک شرکت را بهبود دهد.
نوآوری فناوری:
 • همکاری در مقیاس بین المللی دلیل تقویت نوآوری های تکنولوژیکی می گردد. کشورهای گئناگون دیدگاه‌ها و تخصص‌های گوناگونی را به ارمغان خواهند آورد که منجر به ایجاد فناوری‌ها و راه‌حل‌های پیشرفته خواهد شد که هم برای کسب‌وکارها و هم برای جوامع مفید می باشد.

برای مطالعه بیشتر : رشته نسخه خوانی

چالش های رشته بازرگانی بین الملل چیست!

چالش های رشته بازرگانی بین الملل چیست!تفاوت های فرهنگی:
 • تفاوت های فرهنگی به صورت قابل توجهی بر عملیات تجاری تأثیر خواهد گذاشت. تفاوت در زبان، سبک های ارتباطی و شیوه های تجاری قادر است تا منجر به سوء تفاهم گردد و مانع از همکاری موثر گردد. انطباق با فرهنگ های گوناگون و احترام گذاشتن به آن برای موفقیت بسیار حائز اهمیت می باشد .
پیچیدگی های قانونی و مقرراتی:
 • هر کشوری مجموعه قوانین و مقررات خاص خود را خواهد داشت که بر فعالیت های تجاری حاکم می باشد. پیمایش در این چشم انداز پیچیده نیازمند درک کامل سیستم های قانونی محلی، الزامات انطباق و خطرات سیاسی بالقوه می باشد.
نوسانات ارز:
 • کسب و کارهای بین المللی در معرض نوسانات ارزی می باشند که قادر است تا بر قیمت تمام شده کالاها، استراتژی های قیمت گذاری و سود کلی تأثیر گذار باشد. مدیریت ریسک ارز از طریق ابزارهای مالی و برنامه ریزی استراتژیک برای موفقیت پایدار ضروری خواهد بود.
اختلالات زنجیره تامین:
 • زنجیره های تامین جهانی مستعد اختلال می باشند، همانگونه که در حوادثی نظیر بلایای طبیعی یا تنش های ژئوپلیتیکی دیده خواهد شد. کسب و کارها باید استراتژی های مدیریت زنجیره تامین قوی را برای کم شدن خطرات و اطمینان از تداوم توسعه خواهند داد
کلاس آموزش فتوشاپ در تهران
بیشتر بخوانید
بی ثباتی سیاسی:
 • بی ثباتی سیاسی در مناطق خاص قادر است تا چالش های مهمی برای تجارت بین المللی ایجاد نماید. تغییر در سیاست‌های دولت، موافقت‌نامه‌های تجاری یا درگیری‌های ژئوپلیتیکی قادر است تا بر محیط کسب‌وکار تأثیر گذار باشد و استراتژی‌های تطبیقی را ضروری نماید.

اهمیت و  چشم انداز جهانی رشته بازرگانی بین الملل

در چشم انداز تجاری معاصر، چشم انداز جهانی تنها سودمند نمی باشد گرچه امری ضروری می باشد. شرکت‌هایی که از یک طرز فکر بین‌المللی استقبال می‌نمایند، موقعیت خود را برای پیشرفت در دنیا به هم مرتبط می‌نمایند. این چشم اندازها شامل مواردی که در ادامه گفته خواهد شد می باشد :

چشم انداز استراتژیک:
 • چشم انداز استراتژیک در اصل به معنی توسعه یک استراتژی جهانی می باشد که با اهداف و مقاصد کلی شرکت همسو گردد. این چشم انداز شامل ارزیابی فرصت‌های بازار، درک مناظر رقابتی و تطبیق مدل‌های کسب‌وکار با محیط‌های متنوع می باشد.
شایستگی بین فرهنگی:
 • پرورش شایستگی بین فرهنگی در میان کارکنان ضرورت دارد. برنامه های آموزشی که درک فرهنگی، ارتباط مؤثر و سازگاری را تقویت می نماید، قادر است تا شکاف های فرهنگی را پر نماید و همکاری را در تیم های بین المللی افزایش بدهند.
نوآوری و چابکی چیست :
 • تشویق فرهنگ نوآوری و چابکی، سازمان ها را قادر خواهد ساخت تا به سرعت به تغییرات در محیط کسب و کار جهانی واکنش نشان بدهند. انعطاف پذیری در انطباق با فناوری های جدید، روندهای بازار و ترجیحات مصرف کننده برای موفقیت پایدار حیاتی می باشد.
رهبری اخلاقی:

رعایت استانداردهای اخلاقی در تجارت بین المللی بسیار حائز اهمیت می باشد. شرکت ها باید با رعایت هنجارهای محلی و در عین حال رعایت استانداردهای اخلاقی جهانی، در مناظر اخلاقی گوناگون حرکت نمایند. رفتار اخلاقی باعث ایجاد اعتماد و افزایش شهرت کسب و کارهای بین المللی خواهد شد.

صفر تا صد بازرگانی بین الملل

همانگونه که توضیح داده شد تجارت بین‌الملل با فرصت‌ها و چالش‌های بی‌شمارش، جنبه‌ای ضروری از چشم‌انداز اقتصادی معاصر می باشد. همانگونه که جهان به طور فزاینده ای به هم متصل خواهد شد، مشاغلی که پیچیدگی های بازارهای بین المللی را با چشم انداز استراتژیک، حساسیت فرهنگی و رهبری اخلاقی هدایت می نمایند، برای موفقیت پایدار آماده خواهند ضشد. پذیرش دیدگاه جهانی فقط یک استراتژی تجاری نمی باشد. این یک پیش نیاز برای شکوفایی در اقتصاد جهانی پویا و به هم پیوسته قرن بیست و یکم می باشد.

نرم افزار سپیدار ویژه بازار کار
بیشتر بخوانید

از این رو توصیه ما این می باشد که اشخاصی که به این حرفه علاقه مند می باشند و در هر ن.ع کسب و کار کوچک و بزرگی فعالیت می نمایند، حتما و حتما نسبت به یادگیری این رشته پر اهمیت اقدام نمایند. یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکز برای آموزش بازرگانی بین الملل مجتمع فنی تهران شعبه انقلاب می باشد که توسط اساتید مجرب و در فضایی حرفه ای صفر تا صد اصول و مهارت های لازم در این زمینه را به علاقه مندان آموزش خواهند داد. به صورتی که قادر خواهید بود تا مطمئن گردید تا در پایان این دوره ها هیچ مطلب و نکته ای نیست که از آن آگاهی نداشته باشید و قادر خواهید بود تا نظیر یک شخص حرفه ای وارد بازار کار شوید. همینطور مدرک معتبر و قابل ترجمه رسمی مجتمع فنی تهران را را دریافت می نمایند که در دیگر کشور ها نیز قابل استفاده می باشند.

درباره مدارک پایان دوره بیشتر بدانید

مدرک دوره بازرگانی بین الملل مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه است. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate قادر خواهند بود تا به عنوان معرفی مهارت های شما عزیزان و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار بگیرد. همچنین دانش پذیران عزیز قادر خواهند بود تا بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.