امپ چیست : AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages به معنی لغوی صفحات سریع موبایل است و در واقع یک پروژه رایگان و Open-Source گوگل در راستای SEO می باشد که به طور رسمی حدود دو سال پیش در فوریه 2016 از سوی این شرکت معرفی گشت.

امپ چیست ؟ و چرا گوگل پروژه امپ را آغاز کرد؟

باتوجه به بالا رفتن روزافزون کاربران موبایل فضای مجازی، به مراتب تعداد کاربرانی که از طریق گوشی های موبایل اقدام به باز کردن صفحات وب و یا جستجو در موتورهای جستجو از جمله گوگل خواهند کرد، روز به روز افزایش پیدا می کند.

در راستای این مهم، بارگذاری سریع صفحات در کنار کاربری آسان موبایل صفحات وب یا به اصطلاح موبایل فرندلی بودن آنها به فاکتوری مهم در جهت بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی گوگل تبدیل گشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دیگر فاکتورهای سئو پیشنهاد ما گذراندن دوره آموزشی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب می باشد که برای مطالعه سرفصل ها و پیش نیازهای این دوره در دپارتمان وب و برنامه نویسی بر روی عنوان دوره کلیک فرمایید.

گوگل این روش کاربری موبایل را انتخاب کرده و دستورالعمل هایی کاربردی را در قالب پروژه AMP در اختیار وب مستران و طراحان سایت قرار خواهد داد که با رعایت آنها سرعت لود صفحات وب به صورت چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.
امپ با ساده سازی صفحات وب و در نتیجه کاهش تعداد درخواست های ارسالی به سرور، باعث بالا رفتن سرعت لود این صفحات در موبایل می گردد.

این پروژه از بدو معرفی از سوی وردپرس، تو.ییتر، Pinterest و لینکدین به شدت مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

برای مطالعه بیشتر : PHP یک زبان برنامه نویسی توسعه یافته

امپ چیست؟ و مزایای استفاده از AMP در طراحی سایت

  • گوگل با در نظر گرفتن کش اختصاصی (Google AMP Cache) برای صفحاتی که با امپ برنامه نویسی گشته اند، بر سرعت بارگذاری این صفحات اضافه خواهد کرد.
  • گوگل صفحات AMP را در نتایج جستجو به صورتی گوناگون و گیراتر در موبایل نمایش داده می شود که امکان کلیک را به مراتب افزایش خواهد داد.

امپ چیست ؟ و حوزه های توسعه آن

پروژه امپ با توسعه در سه حوزه زیر مرتبا ارتقا خواهد یافت:

  • AMP HTML
  • AMP JS
  • AMP Cache